google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Krośnicka Kolej Wąskotorowa

Krośnicka Kolej Wąskotorowa w zespole pałacowo–parkowym Krośnice–Wierzchowice działa od 2013 r. i jest najmłodszą koleją wąskotorową w Polsce oraz jedyną obecnie kursującą w Dolinie Baryczy i na Dolnym Śląsku. Dworzec kolejki znajduje się przy drodze nr 448, między Krośnicami a Wierzchowicami.

Krośnicka Kolej WąskotorowaKrośnicka Kolej Wąskotorowa

fot. arch. CETS

Wąskotorówka w Krośnicach nawiązuje do zbudowanej w 1894 r. linii Sulmierzyce–Żmigród–Prusice, przedłużonej następnie do samego Wrocławia, o identycznym rozstawie szyn 750 mm. Taki pociąg mógł pokonywać znacznie większe łuki zakrętów niż na torze o typowym rozstawie, co znacznie zmniejszało koszty budowy, nie mógł jednak rozwijać prędkości większej niż 20 km/h. Kolejka służyła pierwotnie do transportu drewna z lasu do tartaku, buraków do cukrowni w Żmigrodzie, a także ludzi.

Sama podróż z Milicza do Wrocławia trwała jednak ponad cztery  godziny.  Kolejka  nie  wytrzymała  konkurencji  transportu  samochodowego.  Przewozy stopniowo ograniczano, ostatecznie w 1991 r. linię zamknięto, a tory dwa lata później rozebrano. Po dwudziestu latach w miejscu torów zbudowano ścieżkę rowerową o utwardzonej nawierzchni i szerokości 2 m. Ścieżka liczy aktualnie 20,3 km i prowadzi z Sułowa przez Milicz do Grabownicy.

Krośnicka Kolej Wąskotorowa
Centrum Informacji Turystycznej
ul. Parkowa 30, 56-320 Krośnice

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Trudno uwierzyć, że wszystko zaczęło się od ludowej ...

Największą  atrakcją Jarosławca jest ogromny  Aquapark kompleks  basenów  ...

Pobyt w grodzie rycerskim w Biskupicach pod Byczyną ...

Zgromadzono tu kilkadziesiąt miniatur budowli z całego świata. ...

Turyści w Mrągowie mogą przez cały rok poczuć ...

https://veturo.pl/article/2378/kolejka-waskotorowa-na-dolnym-slasku-krosnice-atrakcje/