google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Twierdza Modlin

Twierdza w Modlinie w czasie działań obronnych stolicy we wrześniu 1939 r. stanowiła ważny, jeśli nie najważniejszy przyczółek obronny. We wrześniu 1939 r. Modlina broniło łącznie około 15 000 żołnierzy. Modlin bronił się o jeden dzień dłużej niż Warszawa. Gen W. Thommee podpisał kapitulację Twierdzy o godz. 8.00, 29 września.

Twierdza ModlinTwierdza Modlin

fot. mat. prasowe

Jak pisano później, żołnierzowi do skutecznej walki potrzebne są: broń i amunicja, żywność oraz pomoc medyczna. W Modlinie żadnego z tych składników nie było. Generał Thommee, by nie przysparzać więcej cierpień żołnierzom i ludności cywilnej, zdecydował o kapitulacji, ale na ściśle określonych warunkach. Były to: zapewnienie opieki medycznej rannym, natychmiastowe nakarmienie całej załogi, osobisty majątek oficerów i żołnierzy niepodlegający konfiskacie, opuszczenie twierdzy przez oficerów razem z białą bronią (szable).

Załoga Modlina miała także nie zostać rozdzielona na obozy i wywieziona za granicę, a po załatwieniu formalności związanych z wydaniem dokumentów zwolniona do domów. Niemcy do twierdzy wkroczyli 29 września o godz. 10.00. Przez okres okupacji wykorzystywali twierdzę m. in. na ośrodek szkolenia poborowych Wermachtu, bazę zaopatrzeniową wojsk frontu wschodniego, a od 1943 r. stacjonowała tutaj dywizja Wermachtu. Modlin został wyzwolony 18 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną.

W Twierdzy Modlin przy ul. Baśki Murmańskiej 164 znajduje się Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin. W muzeum zgromadzono pamiątki i eksponaty dotyczące historii Twierdzy Modlin, od czasów carskich do współczesności. Są to: uzbrojenie i sprzęt wojskowy, mundury, chorągwie, ordery, mapy, fotografie. W tym miejscu kształtuje się świadomość historyczna, duma i godność narodowa.

Przed ruszeniem na zwiedzanie Twierdzy Modlin proponujemy wizytę w Centrum Informacji Turystycznej (ul. Baśki Murmańskiej 164) i zaopatrzenie się w mapki szlaków. Zapraszamy!

W latach II wojny światowej, a dokładniej od ...

Kamienna twierdza wśród gór, w której można spotkać ...

Zwiedzanie w czasie wakacji? Nuda, zwłaszcza dla faceta. ...

Pod Dworcem Kolejowym Szczecin Główny, w przydworcowej skarpie ...

Żagań szczyci się ponadsiedemsetletnią historią. W drugiej połowie ...

Księżna Anna z Sapiehów Jabłonowska wzniosła w 1780 ...

nocleg

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/2387/okolice-warszawy-twierdza-modlin-ciekawe-miejsca/