google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zespół opactwa Cystersów w Sulejowie

Opactwo Cystersów w Sulejowie tworzą dwa elementy: późŸnoromański koœściół oraz zabudowania klasztorne, w skład których wchodzą – część wschodniego skrzydła klasztoru z dobrze zachowaną zakrystią i kapitularzem, mury obronne, ruiny zachodniego i południowego skrzydła, arsenał oraz budynki gospodarcze i mieszkalne.

Zespół opactwa Cystersów w SulejowieZespół opactwa Cystersów w Sulejowie

fot. misiukolorowy/wikipedia

Obszar opactwa w Sulejowie wyznaczają mury obronne, wraz z bramami i basztami, wzniesione na planie nieregularnego wieloboku w okresie od XIV do XVIw. W centralnej części zespołu opactwa znajduje się póŸźnoromańska bazylika pw. œśw. Tomasza Kantuaryjskiego zbudowana z piaskowca szydłowieckiego. To trójnawowa budowla wzniesiona na planie krzyża łacińskiego z barokowym wyposażeniem oraz œściennymi malowidłami. Charakterystyczne jest to, że nie posiada wieży, a jedynie sygnaturkę. Miłośœników architektury zauroczą liczne detale znajdujące się w obrębie budowli tj. tympanon, liczne rozety i portal schodkowy. Niewielka ekspozycja muzealna obejmująca elementy sakralne znajduje się w kapitularzu z gotyckim krużgankiem, który jest perłą architektoniczną całego założenia. W muzeum można oglądać pamiątki dotyczące dziejów opactwa.

Opactwo w czasie swojego rozkwitu goœściło królów i książęta, m.in. Władysława Jagiełłę, który zatrzymał się tu jadąc do pobliskiego Wolborza na przegląd rycerstwa zbierającego się przed bitwą pod Grunwaldem w 1410 r. Obecnie znajduje się tu również hotel wraz z restauracją „Podklasztorze” (www.hotelpodklasztorze.pl)

Odwiedź stronę Regionalnego Katalogu Zabytków województwa łódzkiego i dowiedz się jakie ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne znajdziesz w regionie łódzkim.

Zlokalizowana w odległości około 100 km od Warszawy ...

Manufaktura jest miejscem wyjątkowym w przestrzeni Łodzi. Jest ...

Dolina skrzatów to kraina z dziecięcych marzeń, słowiańskich ...

Oaza zieleni w środku miasta i unikatowa w ...

Centrum Łodzi, mała uliczka pomiędzy Narutowicza i Jaracza, ...

Łódź to obowiązkowy punkt na mapie dla miłośników ...

nocleg

https://veturo.pl/article/2390/atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejsca-w-regionie-lodzkim/