google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wakacje na górskim szlaku

Góry mają swój niepowtarzalny urok, nie dziwi zatem fakt, iż tak wiele osób decyduje się na wypoczynek właśnie w otoczeniu malowniczych górskich krajobrazów. Beskid Śląski, stanowiący część łańcucha górskiego Karpat, bez wątpienia przypadnie do gustu zarówno doświadczonym miłośnikom gór, jak i tym, którzy przygodę z górami dopiero rozpoczynają.

Wakacje na górskim szlakurowerzyści

fot. mat. prasowe

Baza wypadowa w góry
Doskonałą bazą wypadową w Beskid Śląski jest malownicza miejscowość Szczyrk. Miasto otoczone jest popularnymi beskidzkimi szczytami takimi jak Klimczok, Skrzyczne, Magura czy Malinowska Skała. Szczyrk jest także świetną bazą na wyprawy do jaskiń takich jak Malinowska czy Lodowa.

Planując dłuższy wypoczynek w Szczyrku i okolicy, warto zatrzymać się w hotelu Klimczok**** w górach (http://www.klimczok.pl/pakiety-pobytowe/wakacje-w-gorach), malowniczo położonego u podnóża Klimczoka, szczytu wznoszącego się na wysokość 1117 m n.p.m. Hotel położony jest w zacisznej okolicy, otoczony pięknymi górskimi lasami, dzięki czemu można tu bez przeszkód wypocząć po aktywnym dniu na szlaku.

Przegląd beskidzkich szczytów:
Jak zostało wspomniane, Szczyrk otoczony jest wieloma popularnymi pod względem turystycznym szczytami. Oto kilka najpopularniejszych:

Klimczok
Szczyt Klimczok (bądź też Klimczak) wznosi się na wysokość 1117 m n.p.m. Znajduje się on w północno-wschodniej części pasma Baraniej Góry. Przez Klimczok przebiega historyczna granica między Małopolską i Śląskiem. Dawniej szczyt ten nosił nazwę Goryczna Skała. Obecna nazwa pochodzi od nazwiska zbójnika Klimczoka (lub Klimczaka), który ponoć zamieszkiwał jedną z jaskiń nieopodal szczytu. Łącznie jest ich kilka, a największa ma długość 26 metrów. Z centrum Szczyrku na szczyt można dostać się w nieco ponad półtorej godziny.

Skrzyczne
Skrzyczne wznosi się na wysokość 1257 m n.p.m., jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego i jako ten zaliczany jest do Korony Gór Polski. Szczyt jest bardzo dobrze zagospodarowany pod względem turystycznym. Można tam dotrzeć nie tylko pieszo, ale także wyciągiem krzesełkowym. W okresie zimowym działa tam Ośrodek Narciarski Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.

Ponadto, do dyspozycji turystów oddane są między innymi ścianka wspinaczkowa, boisko, strzelnica, a nawet basen dla dzieci. Wschodnia strona Skrzycznego wykorzystywana jest przez paralotniarzy. Pieszo można dotrzeć na szczyt ze Szczyrku w nieco ponad dwie godziny.

Malinowska Skała
Malinowska Skała wznosi się na wysokość 1152 m n.p.m. Szczyt ten znany jest przede wszystkim z wychodni skalnej, która znajduje się około 60 metrów na północ od szczytu, zaraz przy szlaku turystycznym. Śmiało można rzec, iż to właśnie ona jest symbolem Beskidu Śląskiego, a także pomnikiem przyrody nieożywionej, dlatego też miejsc to koniecznie trzeba odwiedzić!

Podobno Beskidy to nie bajka. Tymczasem przygodę z ...

Alternatywą dla pieszych wycieczek górskich może być wyprawa ...

Jeżeli ktoś wybiera się na wakacje i nie ...

Wspinać się każdy może, ale gdzie wlazłeś, musisz ...

"Rowerowa Kraina" - Interaktywna mobilna mapa Szklarskiej Poręby ...

Jeśli znajdziemy się w okolicach Beskidu Żywieckiego z ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/2392/wczasy-wakacje-w-szczyrku-beskid-slaski-szlaki-trasy/