Głogów

Głogów – atrakcje turystyczne

Głogów leży na północy województwa dolnośląskiego. Jest to jedno z najstarszych miast Polski. Wielokulturową historię upamiętniają liczne zabytki. Pod koniec II wojny światowej, miasto-twierdza, zostało zniszczone w 95%. W latach 80-tych XX w. rozpoczęto odbudowę zniszczonego centrum miasta, według historycznych planów ulic.

Powstałe na gruzach dawnego centrum Głogowa nowe „Stare Miasto” jest unikalnym przedsięwzięciem budowlanym i niepowtarzalną atrakcją turystyczną. Odbudowywana Starówka symbolicznie łączy historię Głogowa z jego współczesnością.

Co warto zobaczyć w Głogowie
Kolegiata pw. NMP – XI w.
Ta najpiękniejsza budowla ceglana usytuowana jest na wyspie – Ostrowie Tumskim. W trakcie wojny kościół został zniszczony. Po powodzi stulecia w 1997 r. odkryto w podziemiach pozostałości kościoła grodowego z końca XI wieku. Obecnie w zaawansowanej odbudowie.Zwiedzanie wnętrza odbywa się w porozumieniu z parafią Wniebowzięcia NMP.

Wieża Ratuszowa
To druga co do wysokości wieża ratuszowa w Polsce. Mierzy 80,65m. Na wysokości 47 m znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta i okolic. Zwiedzanie – Informacja Turystyczna w Ratuszu

Zamek Książąt Głogowskich – XIII w.
Zamek pamięta czasy świetności Księstwa Głogowskiego, a także obecność sławnych postaci historycznych: księcia Zygmunta Jagiellończyka, Napoleona Bonaparte czy króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Kościół pw. Św. Mikołaja – XIII w.
Miejski kościół parafialny, trójnawowa bazylika. Po zniszczeniu w 1945 roku ruiny kościoła zostały poddane pracom zabezpieczającym. W 2007 roku została wykonana efektowna iluminacja.

Fosa Miejska – XVII w.
Fragment twierdzy nowożytnej, przekształcony jeszcze na początku XX w. na teren spacerowy. Dziś w fosie można zobaczyć odtworzony w 2011 r. ogród różany. Zachowały się także obiekty forteczne: m.in bastiony oraz podziemne tunele kontrminowe.

Miasta Głogów, Bytom Odrzański, Nowa Sól, Sulechów, Krosno Odrzańskie, Słubice, Górzyca, Kostrzyn nad Odrą po polskiej stronie i Eisenhüttenstadt i Frankfurt (Oder) po stronie niemieckiej są niczym nieodkryte perły w dorzeczu Odry. Szczególnie interesujące są widoki od strony rzeki na krajobraz przedstawiający miejsca historyczne. Często natrafia się tu na niespodziewane skarby kultury i świadectwa poruszającej przeszłości, która stanowiła wyzwanie dla ludzi zamieszkujących tereny środkowej Odry, m.in.: wojny, przesiedlenia, nowe osadnictwo, lata socjalizmu, a potem wejście do Unii Europejskiej.

źródło: http://www.odra2014.pl

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(32) "Głogów - atrakcje turystyczne " ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(31) "Lubuskie - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(11) "odra2014.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.662802667902298026092466898262500762939453125) ["lng"]=> float(16.0881042458048995058561558835208415985107421875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Głogów - atrakcje turystyczne

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Lubuskie - atrakcje turystyczne

author: odra2014.pl

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Głogów - atrakcje turystyczne

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: odra2014.pl

meta_desc: