google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Głogów - atrakcje turystyczne

Głogów leży na północy województwa dolnośląskiego. Jest to jedno z najstarszych miast Polski. Wielokulturową historię upamiętniają liczne zabytki. Pod koniec II wojny światowej, miasto-twierdza, zostało zniszczone w 95%. W latach 80-tych XX w. rozpoczęto odbudowę zniszczonego centrum miasta, według historycznych planów ulic.

Głogów - atrakcje turystyczneGłogów

fot. mat. prasowe

Powstałe na gruzach dawnego centrum Głogowa nowe „Stare Miasto” jest unikalnym przedsięwzięciem budowlanym i niepowtarzalną atrakcją turystyczną. Odbudowywana Starówka symbolicznie łączy historię Głogowa z jego współczesnością.

Co warto zobaczyć w Głogowie
Kolegiata pw. NMP - XI w.
Ta najpiękniejsza budowla ceglana usytuowana jest na wyspie – Ostrowie Tumskim. W trakcie wojny kościół został zniszczony. Po powodzi stulecia w 1997 r. odkryto w podziemiach pozostałości kościoła grodowego z końca XI wieku. Obecnie w zaawansowanej odbudowie.Zwiedzanie wnętrza odbywa się w porozumieniu z parafią Wniebowzięcia NMP.

Wieża Ratuszowa
To druga co do wysokości wieża ratuszowa w Polsce. Mierzy 80,65m. Na wysokości 47 m znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę miasta i okolic. Zwiedzanie - Informacja Turystyczna w Ratuszu

Zamek Książąt Głogowskich - XIII w.
Zamek pamięta czasy świetności Księstwa Głogowskiego, a także obecność sławnych postaci historycznych: księcia Zygmunta Jagiellończyka, Napoleona Bonaparte czy króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Kościół pw. Św. Mikołaja - XIII w.
Miejski kościół parafialny, trójnawowa bazylika. Po zniszczeniu w 1945 roku ruiny kościoła zostały poddane pracom zabezpieczającym. W 2007 roku została wykonana efektowna iluminacja.

Fosa Miejska - XVII w.
Fragment twierdzy nowożytnej, przekształcony jeszcze na początku XX w. na teren spacerowy. Dziś w fosie można zobaczyć odtworzony w 2011 r. ogród różany. Zachowały się także obiekty forteczne: m.in bastiony oraz podziemne tunele kontrminowe.

Miasta Głogów, Bytom Odrzański, Nowa Sól, Sulechów, Krosno Odrzańskie, Słubice, Górzyca, Kostrzyn nad Odrą po polskiej stronie i Eisenhüttenstadt i Frankfurt (Oder) po stronie niemieckiej są niczym nieodkryte perły w dorzeczu Odry. Szczególnie interesujące są widoki od strony rzeki na krajobraz przedstawiający miejsca historyczne. Często natrafia się tu na niespodziewane skarby kultury i świadectwa poruszającej przeszłości, która stanowiła wyzwanie dla ludzi zamieszkujących tereny środkowej Odry, m.in.: wojny, przesiedlenia, nowe osadnictwo, lata socjalizmu, a potem wejście do Unii Europejskiej.

źródło: http://www.odra2014.pl

Jakie było twoje marzenie z dzieciństwa? Możliwość teleportacji, ...

Poznaj jeden z najpiękniejszych i najmniej znanych polskich ...

gastronomia

zakupy

https://veturo.pl/article/2393/glogow-atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejca-lubuskie/