google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

Arboretum Bramy Morawskiej usytuowane jest we wschodniej części Raciborza, po prawej stronie rzeki Odry. Kompleks leśny położony jest w południowo-zachodniej części Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich".

Arboretum Bramy Morawskiej w RaciborzuArboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu

fot.raciborz.naszemiasto.pl

Arboretum znajduje się w korytarzu ekologicznym, tzw. Pradolinie Górnej Odry o znaczeniu międzynarodowym. Ogród botaniczny zajmuje powierzchnię 142 ha, którą można podzielić na dwa zasadnicze obszary. Pierwszy o powierzchni około 25 ha, na którym znajduje się zagospodarowany i ogrodzony ogród właściwy, gdzie umieszczono kolekcje roślin i ośrodki dydaktyczne.

Drugi obszar to część przyrodniczokrajobrazowa z fragmentami naturalnej przyrody, która zajmuje pozostałą część powierzchni. Pierwszymi właścicielami terenów, na których mieści się arboretum byli książęta Piastowscy, a następnie Cystersi, którzy w XIII wieku zostali sprowadzeni do Rud Wielkich. Po sekularyzacji klasztoru w 1810 roku właścicielem Obory zostaje książę raciborski August Wiktor Maria von Ratibor.  W 1828 roku odsprzedał go miastu Racibórz za 300 tysięcy marek.

Ogród botaniczny arboretum powstał w 2000 roku i swoim zasięgiem objął cały obszar lasu komunalnego Obora. Arboretum Bramy Morawskiej jest członkiem Rady Ogrodów Botanicznych oraz BGCI (Botanic Gardens Conservation International)

W kolekcji Arboretum Bramy Morawskiej posadzono:
- 5000 roślin żywopłotowych,
- 16000 bylin,
- 200 drzew iglastych,
- 500 drzew liściastych,
- 500 rododendronów,
- 200 klonów.

zapraszamy też na Zamek w Raciborzu.

opracowanie:

dr Waldemar Szendera
mgr inż. Agnieszka Joneczek
mgr inż. Joanna Kuczera

Liczący ponad czterysta hektarów unikalny i chroniony obszar ...

To wyjątkowa budowla w krajobrazie górnośląskich zabytków – ...

nocleg

https://veturo.pl/article/2397/gorny-slask-raciborz-arboretum0bramy-morawskiej-atrakcje/