google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek w Raciborzu

To wyjątkowa budowla w krajobrazie górnośląskich zabytków – jedyna zachowana siedziba władców górnej Odry, z której w 1210 roku książę Mieszko IV Laskonogi wyjechał objąć władzę w Krakowie.

Zamek w RaciborzuZamek w Raciborzu

fot. hons084/wikipedia

W XVII wieku, o czym wspomina Henryk Sienkiewicz na kartach Potopu, król Jan Kazimierz jechał stąd ratować Polskę przed Szwedami, a w 1683 roku król Jan III Sobieski zatrzymał się na raciborskim zamku w drodze pod Wiedeń. Zamek w  Raciborzuskłada się z domu książęcego, budynku bramnego, XIX-wiecznego budynku browaru, słodowni oraz kaplicy pw. św. Tomasza Becketa. Zamkowa świątynia to unikat w skali kraju, najładniejsza XIII-wieczna kaplica książęca w Polsce zwana też śląską Sainte-Chapelle. Pięknie odnowiona błyszczy pełnym blaskiem od 2015 roku.

Legenda mówi, że zamek łączy z lewobrzeżnym miastem tajemny tunel pod Odrą, a wejście do niego znajduje się w starej baszcie, zrekonstruowanej podczas ostatniej odbudowy. Zamek jest miejscem organizacji wielu imprez plenerowych, m.in. zamkowej nocy z duchami, koncertów operetkowych czy wiosennych jarmarków. Wspomniany browar zamkowy warzy wyśmienite piwa, korzystając z dawnych receptur i położonych głęboko pod ziemią fermentowni i leżakowni. Tradycje zamkowego piwowarstwa sięgają w Raciborzu średniowiecza.

Browar, podobnie jak zamek, można zwiedzać, a historycy wiodą spór z piwoszami, czy mamy w Raciborzu browar przy zamku czy zamek przy browarze. Dodajmy, że Racibórz nadal ma swojego księcia. Jest nim książę (Herzog) Wiktor V, stale rezydujący w Corvey w Niemczech, ale chętnie odwiedzający swoje dawne włości.

Poznaj rezydencję, która dawniej uchodziła za jedną z ...

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

O największej atrakcji jaką jest zamek w Nowym ...

Położony nieopodal Sobieszowa (dzielnicy Jeleniej Góry) zamek Chojnik ...

Pozostałości  czternastowiecznego  zamku  krzyżackiegoto wizytówka  Człuchowa. Najlepiej zachowanym  ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/2398/zamek-w-raciborzu-atrakcje-ciekawe-miejsca-na-gornym-slasku/