google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Rezerwat Łężczok w Raciborzu

Liczący ponad czterysta hektarów unikalny i chroniony obszar starorzecza Odry, Rezerwat Łężczok w Raciborzu obejmuje osiem stawów rybnych założonych jeszcze przez mnichów cysterskich w XIII/ XIV wieku. Torfowiska, wielogatunkowy, rzadki w Polsce naturalny las łęgowy oraz aleje drzew, w tym pomnikowych, jak na przykład słynny 400-letni dąb Sobieskiego to miejsce, w którym można idealnie obcować z naturą.

Rezerwat Łężczok w RaciborzuRezerwat Łężczok w Raciborzu

fot. Małgorzata Miłaszewska

Rezerwat przyrody Łężczok jest największym i najcenniejszym przyrodniczo rezerwatem w województwie śląskim oraz jednym z najważniejszych stanowisk ornitologicznych w Polsce.

W XIX wieku polowali tu goście księcia von Ratibor, w tym dwukrotnie cesarz Niemiec Wilhelm II. Flora rezerwatu to blisko 540 gatunków roślin naczyniowych, w tym trzydzieści chronionych. Bytuje tu ponad 210 gatunków ptactwa (z 435 notowanych w Polsce), głównie wodnego i błotnego oraz drapieżnego, między innymi perkozy i kormorany, bieliki i rybołowy. Podczas przelotów zaobserwowano tak rzadkie gatunki jak czapla purpurowa czy kaniuk (jedyne stwierdzenie w Polsce).

To wyjątkowa budowla w krajobrazie górnośląskich zabytków – ...

Arboretum Bramy Morawskiej usytuowane jest we wschodniej części ...

nocleg

https://veturo.pl/article/2399/rezerwaty-na-gornym-slasku-rezerwat-lezczok-w-raciborzu/