google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ołomuniec - atrakcje turystyczne

Ołomuniec, glówny ośrodek regionu Haná i piąte pod względem ludności miasto w Czechach, to tętniace życiem serce Moraw i zarazem ich historyczna stolica.

Do jego rozwoju przyczyniło się położenie na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych łączących ze sobą Wiedeń, Pragę, Kraków i Bratysławę. Dziś to stolica arcybiskupia oraz siedziba filharmonii, kilku teatrów, muzeów i drugiego najstarszego uniwerstytetu w Czechach, w mieście odbywają się też liczne imprezy kulturalne i sportowe. Urokliwe parki i popularny szczególnie wśród dzieci ogród zoologiczny to idealne miejsca do relaksu dla całej rodziny. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu mogą korzystać z nowoczesnego parku wodnego lub stadionu pływackiego, mogą też wyruszyć na wycieczkę do parku krajobrazowego Litovelské Pomoraví.Już od wczesnego średniowiecza Ołomuniec przyciągał wielu wybitnych artystów, uczonych i kupców z całej Europy. Niezwykle bogata i barwna przeszlość historyczna pozostawiła w tym mieście wiele cennych pamiątek, które uczyniły z Olomuńca drugi co do wielkości zabytkowy zespół urbanistyczny w Czechach.

W Ołomuńcu warto zostać dłużej! Wycieczka na Święty Kopeczek zmonumentalnym kościołem pielgrzymkowym odwzdzięczy się nie tylko wspaniałymi widokami. Właśnie tutaj położone jest ZOO z setkami gatunków zwierząt i mnóstwem atrakcji dla dzieci.

Zwolennicy aktywnego spędzania wolnego czasu mogą skorzystać znowoczesnego parku wodnego i ścieżek rowerowych. Odwiedzić można muzeum samochodów zabytkowych jak również liczne teatry igalerie sztuki, urokliwe parki miejskie iobiekty militarne takie jak forty, schrony i bastiony.

Miłośnicy przyrody mogą wyruszyć na wycieczkę po okolicy miasta, wtrakcie której mogą odwiedzić liczne zamki i pałace.

Unikatem na skalę światową jest zegar astronomiczny, który wlatach 50-ych przebudowano wduchu socrealizmu. Kolejną dominantę ołomunieckiej starówki stanowi 32-metrowa kolumna Trójcy Przenajświętszej, którą wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie można zapomnieć także ozespole sześciu barokowych fontann uzupełnionym oczarującą Fontannę Ariona.

W majestatycznym kościele św. Maurycego znajdują się drugie co do wielkości organy wEuropie Środkowej. Kolejną atrakcją dla turystów jest Pałac Arcybiskupi, w którym proklamowano cesarzem Austrii Franciszka Józefa I. Zachowane koło tortur w kaplicy św. Jana Sarkandra upamiętnia śmierć świętego męczennika, którego kanonizował Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Ołomuńcu w 1995 roku.

Ołomuniec może zaoferować mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Jedną znajwiększych jest ogród zoologiczny, który otoczony jest malowniczym kompleksem leśnym. Podziwiać wnim można akwarium zrekinami i rybami rafowymi, wolne wybiegy zmałpami, można też wejść na wieżę widokową lub odwiedzić park linowy.

Czeskie ośrodki narciarskie szykują się do otwarcia sezonu ...

Ochłodziło się, wcześniej zapada zmrok, zbliża się dzień ...

Mikulov, malownicze miasteczko winiarskie ulokowane jest na południu ...

Czy chcielibyście spędzić noc w łożu z baldachimem, ...

Planujesz w wakacje wycieczkę do Czech? W takim ...

https://veturo.pl/article/2400/olomuniec-czechy-morawy-zwiedzanie-atrakcje-zabytki/