google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Rekordowa liczba turystów odwiedzających czeskie zamki i pałace

Według danych czeskiego Narodowego Instytutu Zabytków (NPÚ), w ubiegłym roku państwowe zamki i pałace w Czechach odwiedziło  ponad pięć milionów turystów, co stanowi dotychczasowy rekord.  Narodowy Instytut Zabytków zarządza około setką zabytkowych obiektów. 

Rekordowa liczba turystów odwiedzających czeskie zamki i pałace  Hluboka nad Wełtawą. Fot. Ladislav Renner

Hluboka nad Wełtawą. Fot. Ladislav Renner

W roku 2014 łączna liczba odwiedzających wyniosła 4,8 miliona. O tym, że rok 2015 będzie rekordowy, Narodowy Instytut Zabytków poinformował już pod koniec września 2015 roku, kiedy odnotowano 4,6 miliona gości.

Wzrost zainteresowania odwiedzaniem zamków i pałaców jest spowodawany między innymi ciekawymi programami kulturalnymi proponowanymi przez obiekty. 

Na pierwszym miejscu znalazł się unikatowy kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie, na południu Czech, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Drugie miejsce zajął pałac Lednice na Morawach Południowych. Pałac należy do kompleksu lednicko-valtickiego, wpisanego na Listę UNESCO, powstałego w XVII-XX wieku w majątku Liechenstejnów. Oś całego kompleksu przebiega od barokowego pałacu w Valticach do pałacu w stylu nowego gotyku w Lednicy.

Trzecim najczęściej odwiedzanym obiektem był pałac Hluboká na południu Czech. W pierwszej piątce znalazły sie także zamek Karlštejn i pałac z ogrodami w mieście Kroměříž na Morawach Wschodnich. 

Czeskie ośrodki narciarskie szykują się do otwarcia sezonu ...

Ochłodziło się, wcześniej zapada zmrok, zbliża się dzień ...

Mikulov, malownicze miasteczko winiarskie ulokowane jest na południu ...

Czy chcielibyście spędzić noc w łożu z baldachimem, ...

Planujesz w wakacje wycieczkę do Czech? W takim ...

https://veturo.pl/article/2407/czeskie-zamki-i-palace-atrakcje-trustyczne-czech-ciekawe-miejsca/