Warka, rynek

Warka – atrakcje turystyczne

Warka kojarzona jest z piwem już od czasów panowania książąt mazowieckich. W trunku tym rozsmakowali się tak bardzo, że w 1478 r. Bolesław V zastrzegł, iż piwo na dwór książęcy w Warszawie może być dostarczane tylko z Warki.

Do dziś trwa dyskusja,  czy  nazwa  miasta  pochodzi  od  słowa „warzyć” czy od słowa „warownia”. Historia Warki zaczęła się w… Starej Warce. Zanim  w Warce  zaczęto  warzyć  piwo,  na  wysokiej skarpie nad Pilicą, w miejscu położonym 3 km od dzisiejszego rynku i zwanym obecnie Starą Warką, istniała osada obronna. Był to ważny ośrodek handlowy przy przeprawie przez Pilicę. Do dziś zachowały się wały  pozostałości po grodzisku. Prawdopodobnie książę Siemowit I sprowadził dominikanów jeszcze do Starej Warki. Kiedy przesunęło się koryto rzeki, mieszkańcy Warki  założyli  osadę  w nowym  miejscu,  akonwent przeniósł się wraz z nimi.

Zakonnicy wznieśli nowy budynek klasztoru na dzisiejszym rynku, w miejscu, gdzie znajduje się remiza straży pożarnej. Klasztorne podziemia stały się nekropolą książąt mazowieckich. Spoczął w nich Trojden, władca czerski, który potwierdził nadanie praw miejskich Warce w 1321 r. W podziemiach znaleźli też wieczny spoczynek brat Trojdena – Siemowit II, który władał księstwem rawskim, a także zmarła 100 lat po nim księżna Danuta Anna – żona księcia Janusza I.

Być może w wareckim kościele dominikanów spoczął też inny książę, Konrad II, który zmarł w Czerwińsku pod koniec XIII w.

Kościół  dominikanów  nie  zachował  się. W XIX w. był tak zrujnowany, że w 1859 r. zwłoki książąt mazowieckich przeniesiono do nowszej świątyni. Uroczystość miała podniosły i patriotyczny charakter. Inicjatorem zmiany miejsca pochówku książąt był Piotr Wysocki, ten sam, który wnoc listopadową 1830 r. stał na czele spisku podchorążych i doprowadził do wybuchu powstania listopadowego. Szczątki książąt mazowieckich zostały umieszczone w podziemiach XVII-wiecznego barokowego kościoła franciszkanów  pw.  Matki  Bożej  Szkaplerznej,  gdzie znajdują się do dziś. W Warce  można  zwiedzić  jeszcze  jeden  kościół związany  z książętami  mazowieckimi.  Kościół św.  Mikołaja  Biskupa  (ul.  Farna)  został  zbudowany na  miejscu  drewnianej  świątyni  ufundowanej  przez dawnych władców Mazowsza.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(82) "Warka - atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca, browar Warka, Mazowsze - veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(83) "Warka - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Warce na Mazowszu poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(26) "Ciekawe miasta na Mazowszu" ["author"]=> string(7) "mrot.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.78351177231829893798931152559816837310791015625) ["lng"]=> float(21.186361309919899298392920172773301601409912109375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Warka - atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca, browar Warka, Mazowsze - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Warka - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Warce na Mazowszu poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Ciekawe miasta na Mazowszu

author: mrot.pl

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Warka - atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca, browar Warka, Mazowsze - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Warka - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Warce na Mazowszu poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mrot.pl

meta_desc: Warka - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Warce na Mazowszu poleca veturo.pl