google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Warka - atrakcje turystyczne

Warka kojarzona jest z piwem już od czasów panowania książąt mazowieckich. W trunku tym rozsmakowali się tak bardzo, że w 1478 r. Bolesław V zastrzegł, iż piwo na dwór książęcy w Warszawie może być dostarczane tylko z Warki.

Warka - atrakcje turystyczneWarka, rynek

fot.kluzinski.blox.pl

Do dziś trwa dyskusja,  czy  nazwa  miasta  pochodzi  od  słowa „warzyć” czy od słowa „warownia”. Historia Warki zaczęła się w... Starej Warce. Zanim  w Warce  zaczęto  warzyć  piwo,  na  wysokiej skarpie nad Pilicą, w miejscu położonym 3 km od dzisiejszego rynku i zwanym obecnie Starą Warką, istniała osada obronna. Był to ważny ośrodek handlowy przy przeprawie przez Pilicę. Do dziś zachowały się wały  pozostałości po grodzisku. Prawdopodobnie książę Siemowit I sprowadził dominikanów jeszcze do Starej Warki. Kiedy przesunęło się koryto rzeki, mieszkańcy Warki  założyli  osadę  w nowym  miejscu,  akonwent przeniósł się wraz z nimi.

Zakonnicy wznieśli nowy budynek klasztoru na dzisiejszym rynku, w miejscu, gdzie znajduje się remiza straży pożarnej. Klasztorne podziemia stały się nekropolą książąt mazowieckich. Spoczął w nich Trojden, władca czerski, który potwierdził nadanie praw miejskich Warce w 1321 r. W podziemiach znaleźli też wieczny spoczynek brat Trojdena – Siemowit II, który władał księstwem rawskim, a także zmarła 100 lat po nim księżna Danuta Anna – żona księcia Janusza I.

Być może w wareckim kościele dominikanów spoczął też inny książę, Konrad II, który zmarł w Czerwińsku pod koniec XIII w.

Kościół  dominikanów  nie  zachował  się. W XIX w. był tak zrujnowany, że w 1859 r. zwłoki książąt mazowieckich przeniesiono do nowszej świątyni. Uroczystość miała podniosły i patriotyczny charakter. Inicjatorem zmiany miejsca pochówku książąt był Piotr Wysocki, ten sam, który wnoc listopadową 1830 r. stał na czele spisku podchorążych i doprowadził do wybuchu powstania listopadowego. Szczątki książąt mazowieckich zostały umieszczone w podziemiach XVII-wiecznego barokowego kościoła franciszkanów  pw.  Matki  Bożej  Szkaplerznej,  gdzie znajdują się do dziś. W Warce  można  zwiedzić  jeszcze  jeden  kościół związany  z książętami  mazowieckimi.  Kościół św.  Mikołaja  Biskupa  (ul.  Farna)  został  zbudowany na  miejscu  drewnianej  świątyni  ufundowanej  przez dawnych władców Mazowsza.

Pierwszy samolot z Radomia lądował we Wrocławiu 19 ...

Szydłowiec to miasto, w którym ważyły się losy ...

Holistyczne podejście do człowieka oznacza, że ciało jest ...

Kompleks pałacowo-parkowy Manor House Spa w Chlewiskach z ...

W Hotelu Manor House SPA wprowadziliśmy szereg udogodnień ...

Jest w Polsce kilka miejsc, które niekoniecznie kojarzą ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/2410/mazowsze-ciekawe-miejsca-warka-atrakcje-browar-zwiedzanie/