google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Szydłowiec - atrakcje turystyczne

Szydłowiec to miasto, w którym ważyły się losy niepodległego Mazowsza. Położony na ziemi sandomierskiej Szydłowiec nie należał do władców mazowieckich, jednak to właśnie w tym mieście zapadły decyzje, które przesądziły o losie niepodległego Mazowsza.

Szydłowiec - atrakcje turystyczneZamek w Szydłowcu

fot. Szydłowiec/wikipedia Commons

Prawdopodobnie  właśnie  w szydłowieckim  zamku król Zygmunt I Stary wraz z Mikołajem i Krzysztofem Szydłowieckimi decydowali o polityce względem niezależnego Mazowsza.

Zamek położony na sztucznie usypanej wyspie wybudował w XV w. Stanisław Szydłowiecki, marszałek  dworu  Królestwa  Polskiego. Rezydencję rozbudował jego syn Mikołaj. Dwupiętrowa, trójskrzydłowa budowla prawie wcałości została wykonana  z szydłowieckiego  piaskowca.  Jednym z najstarszych elementów zamku jest wieża bramna podparta narożnymi szkarpami. W jej przyziemiu znajduje się gotyckie sklepienie krzyżowe. Obecnie w szydłowieckim zamku funkcjonuje jedyne w Polsce Muzeum Instrumentów Ludowych z unikatowymi zbiorami (www.muzeuminstrumentow.pl), a także centrum kultury i sportu (www.sckzamek.pl).

Na  głównym  placu  miasta  –  Rynku  Wielkim  –  stoi kościół  farny  pw.  św.  Zygmunta  Króla.  Gotycka orientowana  świątynia  została  wzniesiona  z szydłowieckiego piaskowca. Fundatorami kościoła byli Stanisław i Mikołaj Szydłowieccy. W nawie prezbiterium znajduje się płyta nagrobna drugiego z nich, na północnej ścianie prezbiterium zaś
mieści się późnogotycki poliptyk z 1509 r. i jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce.

W centralnej części rynku znajduje się ratusz – wizytówka miasta i siedziba władz Szydłowca. Gmach wybudowany na początku XVII w. jest jednym znajlepiej zachowanych późnorenesansowych zabytków w kraju. Zbudowany na planie prostokąta, w każdym narożu ma wieżyczkę, a we wschodniej części większą wieżę. Niezwykle ciekawym zabytkiem jest też ustawiony przed  ratuszem  pręgierz  z maszkaronami. To  jeden z nielicznych tego typu obiektów w kraju.

autorzy: Daniel Sukniewicz, Piotr Marczak

www.szydlowiec.pl
Punkt Informacji Turystycznej
Rynek Wielki 5a, tel. 48 326 20 54

Pierwszy samolot z Radomia lądował we Wrocławiu 19 ...

Warka kojarzona jest z piwem już od czasów ...

Holistyczne podejście do człowieka oznacza, że ciało jest ...

Kompleks pałacowo-parkowy Manor House Spa w Chlewiskach z ...

W Hotelu Manor House SPA wprowadziliśmy szereg udogodnień ...

Jest w Polsce kilka miejsc, które niekoniecznie kojarzą ...

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/2411/szydlowiec-atrakcje-co-warto-zobaczyc-ciekawe-miejsca-mazowsze/