Latarnia Morska w Czołpinie

Smłodzino – atrakcje turystyczne

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych gminy Smłodzino jest Latarnia Morska w Czołpinie zbudowana w 1875 roku. Znajduje się ona na wzniesieniu wydmowym w obrębie Słowińskiego Parku Narodowego. Jest wysoka na 25,2 metrów, a emitowane przez nią światło widoczne jest z odległości 21 mil morskich.

Niedaleko latarni napotkać można zabytkową osadę latarników, a także Czerwoną Szopę.

Podczas wizyty w Smołdzinie warto udać się do Muzeum Przyrodniczego SPN. Znajdująca się tam bogata ekspozycja poświęcona słowińskiej przyrodzie z pewnością przybliży nam świat nadmorskich ekosystemów. Ponadto w muzeum odnajdziemy ekspozycję archeologiczną poświęconą codziennemu życiu ludności, która przed wiekami zamieszkiwała nadbałtyckie tereny.

Kolejnym ważnym punktem na mapie gminy jest Muzeum Wsi Słowińskiejw Klukach. Muzeum poświęcone jest kulturze Słowińców, czyli ludności kaszubskiej zamieszkującej przez latami obszar gminy Smołdzino.

fot. T.D.

Na terenie muzeum znajdują się charakterystyczne budynki o konstrukcji szachulcowej z dachami krytymi trzciną, z najstarszą chałupą Charlotty Klück z Kluk Smołdzińskich z końca XVIII wieku. Muzeum może pochwalić się bogatą ofertą imprez kulturalnych, poświęconych życiu Słowińców. Najsłynniejszym wydarzeniem, otwierającym sezon turystyczny w Klukach, jest Czarne Wesele, przyciągające co roku rzesze turystów. Na terenie muzeum znajduje się także jedyny zachowany cmentarz słowiński z XVIII wieku. Turyści interesujący się regionalnym rękodziełem powinni wybrać się do pracowni ceramicznej „Gliniana Zagroda” w Smołdzinie. Można tam nie tylko obejrzeć bogatą kolekcję glinianych naczyń, ale również wziąć udział w warsztatach ceramicznych. W Smołdzinie funkcjonuje także koło hafciarek, które wyszywają w stylu kaszubskim.

W Rąbce, na przesmyku pomiędzy morzem a jeziorem Łebskim, znajduje się muzeum z wyrzutnią rakiet. Warto je odwiedzić w drodze na wydmy. W latach 40-tych XX wieku znajdował się tutaj niemiecki poligon rakietowy.