google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Czeskie góry

W Czechach nie znajdziemy wprawdzie wysokich szczytów górskich ani tras zjazdowych o długości kilkudziesięciu kilometrów, mimo to oferta czeskich kurortów narciarskich zadowoli każdego miłośnika sportów zimowych.

Czeskie góryCzeskie góry

czechtourism.com

Wyżyna Czesko-Morawska
Najważniejszym ośrodkiem  kulturalnym, turystycznym i narciarskim Wyżyny Czesko-Morawskiej jest Nowe Miasto na Morawach (Nové Město na Moravě). W ośrodku narciarskim leżącym na obrzeżach miasta na turystów czekają przygotowane turystyczne i wyczynowe trasy biegowe, trzy wyciągi narciarskie na sztucznie zaśnieżanych stokach, parking na 600 samochodów i wypożyczalnie nart. Na Wzgórzu Harusa działa od piątku do niedzieli szkoła narciarska, oferująca naukę jazdy na nartach zjazdowych i biegowych. Nowe Miasto jest znane przede wszystkim z organizacji zawodów Złota Narta i Pucharów Świata.

Karkonosze
Najpopularniejszym ośrodkiem sportów zimowych w Czechach jest Szpindlerowy Młyn. Odbywają się tu znaczące imprezy sportowe. Narciarze mogą zakupić między innymi trzygodzinne skipassy, zarówno na miejscu, jak i przez internet, w korzystnych cenach. Nowością są bramki elektroniczne umieszczone przy wejściach na stacje Hromovka i Svatý Petr. Horní Malá Úpa może pochwalić się sztucznym zaśnieżaniem i nową restauracją SKiMU House przy trasie zjazdowej. W ośrodku Černá hora znajdziemy w tym sezonie 6 automatów do zwrotu kart chipowych.

Szumawa
W najbardziej znanym szumawskim ośrodku narciarskim Špičák została o jedną czwartą zwiększona powierzchnia tras zjazdowych. W miesiącach letnich ośrodek zmienia się w bike park. Niektóre z tutejszych stoków narciarskich zostały poszerzone, dzięki czemu mogą się odbywać na Špičáku międzynarodowe zawody i konkursy. Rozległą modernizację przeszedł w ostatnich latach ośrodek narciarski Lipno. Oferuje on idealne warunki dla rodzin z dziećmi, początkujących narciarzy i grup szkolnych. Skipassy dziecięce obowiązują tu dla osób w wieku do 18 lat.

Góry Izerskie
Perełką Gór Izerskich jest szczyt Jeszczed, z którego rozciąga się piękny widok na Liberec i całą okolicę. Do centrum sportów zimowych Jeszczed możemy dojechać z Liberca komunikacją miejską lub samochodem trasą Praga – Liberec. Największym ośrodkiem narciarskim Gór Izerskich jest Tanvaldský Špičák, który oferuje sześć kilometrów sztucznie zaśnieżanych tras zjazdowych o wszystkich poziomach trudności. Tanvaldský Špičák II jest idealnym miejscem do nauki i treningu młodych narciarzy. Na dzieci czeka wydzielona część trasy zjazdowej z ruchomym dywanem, wyciągiem i wieloma innymi atrakcjami.

Beskidy
Dobre warunki miłośnikom białego szaleństwa oferuje także region Wołoszczyzny Morawskiej. Jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich regionu jest Řeka w pobliżu Třinca. W centrum Skialpin Pustevny kursują skibusy, którymi narciarze dojadą wygodnie aż do głównej trasy zjazdowej.  Na seniorów powyżej 65 lat czekają skipassy w cenie karnetów dziecięcych. Po dniu spędzonym na stoku można zrelaksować się podczas kąpieli w wodzie morskiej o temperaturze 36 stopni w basenie termalnym w Hotelu Wellness  Horal.

Rudawy
Nowa, kryta czteroosobowa kolejka linowa zastąpiła dawny wyciąg talerzykowy Pařezová na Klínovcu. Wydłużona została trasa zjazdowa, obecnie jest ona najdłuższa na Klinovcu. W ośrodku znajdziemy także stok dla początkujących i rodzin z dziećmi. Zaawansowani snowboardziści mogą korzystać z rampy. Centrum narciarskie Bublava-Stříbrná leży w najpiękniejszym zakątku Rudaw, przy granicy z Niemcami. Nowocześnie wyposażony kurort oferuje świetne zaplecze dla narciarzy i snowboardzistów oraz szerokie i bezpieczne trasy zjazdowe o wszystkich poziomach trudności. Dzięki atrakcyjnemu projektowi narciarskiemu Stříbrná – Bleiberg – Bublava, tutejszy ośrodek należy do najważniejszych w Czechach.

Góry Orlickie
Tutejsza wspaniała stacja narciarska Čenkovice należy do regionu narciarskiego Buková hora, największego ośrodka sportów zimowych w Kraju Pardubickim, nagrodzonego złotą odznaką jakości. Narciarze mają tu do dyspozycji trasy o średnim i łatwym poziomie trudności, o całkowitej długości 4000 metrów, osiem wyciągów o przepustowości 4400 osób na godzinę, zjazdy wieczorne i snowpark.
Za najlepszy ośrodek narciarski w Górach Orlickich i jeden z najlepszych w Czechach jest  uważana miejscowość Říčky, leżąca na południowo-wschodniej stronie stoku Zakletý. Zaletą ośrodka jest jego dogodne usytuowanie i szeroka oferta  tras zjazdowych o różnych długościach. Centrum narciarskie Červená Voda dysponuje najdłuższą trasą zjazdową w Górach Orlickich i ogrzewaną czteroosobową kolejką linową. Znajdziemy tu także radary, dzięki którym można zmierzyć prędkość jazdy na nartach.

Jesioniki
Nowoczesny, największy na Morawach ośrodek narciarski Kouty nad Desnou szczyci się pierwszą w Czechach sześcioosobową kolejką linową. Dwie spośród czterech tutejszych  tras zjazdowych mają długość ponad 2  kilometry i wyjątkową szerokość ponad 50 metrów. Bogatą ofertę narciarską uzupełnia słoneczny taras z bufetem w stylu alpejskim, przy górnej stacji kolejki linowej i kilka restauracji przy dolnej stacji.

Czeskie ośrodki narciarskie szykują się do otwarcia sezonu ...

Ochłodziło się, wcześniej zapada zmrok, zbliża się dzień ...

Mikulov, malownicze miasteczko winiarskie ulokowane jest na południu ...

Czy chcielibyście spędzić noc w łożu z baldachimem, ...

Planujesz w wakacje wycieczkę do Czech? W takim ...

https://veturo.pl/article/2429/gdzie-jechac-w-czeskie-gory-zima-kurorty-narciarskie/