google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Mapa tradycyjna i GPS - zalety i wady

Wybierając się w jakąkolwiek podróż – tę długą, tę krótką, służbową lub turystyczną – trzeba zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt. Ruszając na wycieczkę po Polsce, Europie czy świecie pamiętamy, by zabrać ze sobą kilka sztuk ubrań, dokumenty, wygodne buty, kosmetyki itd.. Ale przyznajcie się – ilu z Was pamięta o zabraniu mapy?

Mapa tradycyjna i GPS - zalety i wadyMapa drogowa Polski

fot. mat. prasowe

Wiele osób - mylnie - twierdzi, że papierowe mapy odchodzą do lamusa. Prawda jest jednak zupełnie inna! Miłośnicy trekkingu i górskich wspinaczek, zapaleni rowerzyści, pasjonaci żeglarstwa i zawodowi kierowcy wciąż, podczas każdego wyjazdu, korzystają z papierowych map kartograficznych.

Jeszcze dziesięć czy piętnaście lat temu każdy kierowca i urlopowicz miał w swoim samochodzie czy plecaku atlas drogowy lub mapę wybranego obszaru, niezbędną podczas konkretnego wyjazdu. Posiadanie materialnej mapy było na porządku dziennym i nikogo nie dziwiło. Dziś w naszych samochodach coraz częściej zamiast atlasu w formie książkowej można spotkać uchwyt na smartfona lub nawigację GPS ze zwisającymi kablami prowadzącymi do gniazdka samochodowego ukrytego w zapalniczce.

Dziś większość z nas ma już smartfona, lepszej lub gorszej klasy, jednak w standardowej zawartości praktycznie każdego tego typu telefonu znajdziemy jakąś wbudowaną nawigację GPS. Na rynku aż roi się od taniutkich, a nawet darmowych aplikacji nawigujących. Ich niebywałą przewagą nad papierowymi mapami jest fakt, że są aktualne 24/7, a niektóre z nich nawet określają ruch uliczny, czas podróży i ewentualne kontrole na drodze. Mimo wszystko mają też kilka minusów - mimo, że są stale uaktualniane, to wciąż pojawia się wiele błędów. Kto z Was nie został poprowadzony do lasu czy też do końca drogi? Komu nawigacja zalecała skręcić pod zakaz lub niespodziewanie zjechać z trasy? Komu z Was nagle stracił się sygnał lub padła bateria tuż przed zjazdem i nie wiedzieliście co zrobić, bo polegaliście tylko na elektronicznej nawigacji? Niestety takich sytuacji można by opisać jeszcze bardzo wiele. Kolejną, dla wielu z Was zapewne znaczącą wadą nawigacji GPS jest fakt, że dobre urządzenie tego typu wcale nie należy do najtańszych. Bardzo często musimy się też liczyć z dodatkowymi kosztami - jeśli chcecie uaktualnić mapę lub rozszerzyć ją o inne kraje - musicie dodatkowo zapłacić.

Tradycyjne papierowe mapy pozostaną niezastąpione - są niezawodne i wygodniejsze, zwłaszcza jeśli nie macie specjalnego urządzenia nawigacyjnego lub dobrego smartfona z mocną baterią, szybkim procesorem i dużym, czytelnym wyświetlaczem. Połączenie mapy z nawigacją GPS jako wsparcia to najlepsze rozwiązanie dla każdego, kto planuje podróż. Pamiętajcie, by przed wyjazdem prześledzić trasę, zobaczyć którędy przebiega, co może Was na niej spotkać. Jeśli odpowiednio przygotujecie się do podróży, to nic Was nie zaskoczy - żaden wypadek, objazd czy roboty drogowe nie wybiją Was z rytmu, dzięki czemu bezpiecznie dotrzecie do celu, bez żadnego zawracania!

Paryż to jedna z tych europejskich stolic, którą ...

Serwis YouTube z roku na rok staje się ...

Dlaczego właściwie ten szlak zyskał miano najbardziej niebezpiecznego ...

Dotychczas wszystkie te osoby z Polski, które zainteresowane ...

Tak, w końcu! W końcu nadszedł ten czas, ...

Są stabilne i nadają się do ustawienia również ...

https://veturo.pl/article/2439/mapa-drogowa-Polski-atlas/