Na brytyjskim stole

Jaka jest kuchnia brytyjska? Ciężka i uboga, ewentualnie nijaka. Kiedy wyjeżdzasz na wakacje na wyspy, pierwsze kulinarne skojarzenie to fish and chips. Popularyzatorów smaków z wysp jest niewielu - a szkoda, bo wśród szkockich zamków, w zaciszu Big Bena i w walijskiej, spokojnej wsi można skosztować niebywale smacznych i ciekawych potraw o pochodzeniu, którego niewielu z nas się spodziewa!

Zmiany na brytyjskim talerzu na przestrzeni kształtowania się obecnego menu z wysp łączy jedna wspólna cecha – wielokulturowość.  Pierwsze urozmaicenie diety miało miejsce już w czasach rzymskich! Wtedy w kuchni pojawiły się wiśnie, pokrzywy, różnego rodzaju kapusty i wachlarz warzyw strączkowych. Średniowiecze było okresem wpływów francuskich i inicjacji ze wschodnimi przyprawami – cynamonem, szafranem, gałką muszkatołową i pieprzem. Wtedy też zaczęto używać do gotowania białego skarbu – cukru. Najwięcej zmian przyniósł jednak ze sobą okres wiktoriański. Wielka Brytania była światowym imperium posiadającym kolonie na wszystkich kontynentach i wpływy w najdalszych zakątkach świata. Nastąpił wtedy boom na egzotyczne przyprawy i wprowadzenie zupełnie nowych potraw do tradycyjnego menu.

Wyśmienita chińska herbata, słynne indyjskie curry… a bogactwo kraju pozwoliło na kuchenne eksperymenty. Tak narodził się ketchup i sos Worcestershire. Zza atlantyckich regionów przybyły ziemniaki – element, bez którego  brytyjska kuchnia się nie obędzie.

A co z tradycyjnymi potrawami? Na stołach królują ryby i ostrygi ze względu na swoja powszechność. Brytyjczycy są niebywałymi fanami mięsnych potraw i są znani ze swoich smacznych zapiekanek. Fenomenem na skalę światową jest tradycyjny pudding, podawany zarówno na ostro jak i na słodko. Sławą cieszy się również tradycyjne brytyjskie śniadanie. Ukształtowało się w XIX wieku i składało się z owsianki, porcji ryby, chrupkiego bekonu podawanego z jajkami, tostów i słodkiego dżemu. Klasyczna porcja zastąpiłaby obecnie bez problemu obiad z deserem i dokładką.

Obecny talerz brytyjski posiada garnish na miarę XXI wieku. Tygiel kulturowy nadal gości na stołach, ze szczególnym posmakiem z Włoch, Chin i Grecji, co przyniosło odejście od ziemniaków na korzyść ryżu i makaronu. Drugim prądem kulinarnym jest zwrot w kierunku tradycji i organicznej żywności. Brytyjczycy stawiają na zdrowie i z sentymentem wracają do świeżych ryb. Porządną dawkę witamin i składników odżywczych dostarczają teraz królujące sałatki, a zdrowe oleje roślinne wyparły masło. Ukoronowaniem menu jest pieczona wołowina podawana w tradycyjny sposób – na niedzielny obiad z rodziną.

Aby przełamać stereotypy dotyczące brytyjskich kulinariów i odkrywać przepyszne smaki z Wysp, Luke Nguyen wyrusza w fascynującą podróż po Wielkiej Brytanii. Luke wyłamuje się z powszechnego trendu i specjalnie dla Was prezentuje różnorodności smaków i potraw z różnych zakątków kraju.

Jego podróż zaczyna się w sercu Zjednoczonego Królestwa – Londynie – gdzie kosztuje potraw wyrosłych z tygla kulturowego stolicy. W czasie swojego pobytu cofnie się w czasie zwiedzając historyczne hrabstwo Wiltshire, poprowadzi własny stragan na targu płodów rolnych w Winchesterze i pozna sekrety kuchni wprost z Kornwalii, zachwycającej naturalnym pięknem. Walijskie smaki są w czasie transformacji – Luke skontrastuje ze sobą tradycję i nowoczesność a w Szkocji będzie podziwiał krajobrazy, kosztując słynne haggis. Manchester wprowadzi go w XXI wiek, odkrywając przed podróżnikiem swoje cuda architektoniczne. Ukoronowaniem jego fascynującej wędrówki będzie wyśmienita uczta w The Ledbury – szykownej restauracji odznaczonej gwiazdką Michelin.

Już w marcu wyruszaj w smakowitą podróż  wraz z Lukiem i odkrywaj sekrety kuchni Zjednoczonego Królestwa. Potrawy, miejsca i charakter Wielkiej Brytanii uchwycony przez podróżnika na pewno nie raz Cię zaskoczy, a może nawet skusi do przyrządzenia w domu słodkiego puddingu do popołudniowej herbatki.

Luke Nguyen w Zjednoczonym Królestwie
Premiera w poniedziałek 7 marca o 17:00

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(87) "Na brytyjskim stole - kuchnia brytyjska, opis, ciekawostki, charakterystyka - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(237) "Ci, którym kuchnia brytyjska kojarzy się tylko z rybą z frytkami lub rozgotowaną brukselką, będą zaskoczeni jej bogactwem smaków i wielokulturowością. Poznaj opis, charakterystykę i ciekawostki związane z kuchnią brytyjską." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(14) "Travel channel" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-16.5234374976996" ["lng"]=> string(16) "-10.046750675117" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "GBR" }

key_words:

meta_title: Na brytyjskim stole - kuchnia brytyjska, opis, ciekawostki, charakterystyka - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Ci, którym kuchnia brytyjska kojarzy się tylko z rybą z frytkami lub rozgotowaną brukselką, będą zaskoczeni jej bogactwem smaków i wielokulturowością. Poznaj opis, charakterystykę i ciekawostki związane z kuchnią brytyjską.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Travel channel

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Na brytyjskim stole - kuchnia brytyjska, opis, ciekawostki, charakterystyka - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Ci, którym kuchnia brytyjska kojarzy się tylko z rybą z frytkami lub rozgotowaną brukselką, będą zaskoczeni jej bogactwem smaków i wielokulturowością. Poznaj opis, charakterystykę i ciekawostki związane z kuchnią brytyjską.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Travel channel

meta_desc: Ci, którym kuchnia brytyjska kojarzy się tylko z rybą z frytkami lub rozgotowaną brukselką, będą zaskoczeni jej bogactwem smaków i wielokulturowością. Poznaj opis, charakterystykę i ciekawostki związane z kuchnią brytyjską.