Miejsca na świecie owiane legendą

Mnóstwo legend wiąże się z niektórymi rejonami naszej planety. Ich zwiedzanie to prawdziwa gratka nie tylko dla amatorów mitologii czy wielbicieli bajek, ale również dla osób, które chcą na własnej skórze odczuć klimat poprzednich epok, przekonać się o prawdziwości niektórych opowiadań czy mają ochotę pobawić się w tropicieli potworów.  

Pokonywanie turystycznych szlaków można połączyć z poznawaniem miejscowychhistorii, które z pewnością zostaną w naszej pamięci na długo. Podobnie jak miejsca, w których po dziś dzień drzemią echa starożytnych wojen czy dawnych władców.

El Dorado, Kolumbia

Jedna z kolumbijskich legend głosi, że w gąszczu amazońskiej dżungli, za onieśmielającymi swą zielenią drzewami skrywa się prawdziwe królestwo złota. Ile w tym prawdy? Najlepiej przekonać się samemu. Kiedy w odległych czasach hiszpańscy zdobywcy podchwycili wieść o El Dorado, wybuchła gorączka złota. Miała ona swoje źródło na andyjskich wyżynach, a później przesuwała się przez leśne tereny Peru, Wenezueli i Gujany. Zaczęło się to dwa tysiące lat temu i trwa do dzisiaj. Wiele lokalnych biur podróżnych w Kolumbii ma w swojej ofercie wyprawy śladami złotego miasta i mimo, że jak dotąd nikomu nie udało się go odnaleźć (zapewne z tego względu, że ma ono w zwyczaju „uciekać” przed niegodnymi zdobywcami), chętnych nie brakuje. Nie bez powodu El Dorado oznacza „ten złoty”. Ekspedycja do serca dżungli to fascynująca przygoda, nawet jeśli nie gwarantuje ona powrotu z torbą pełną drogocennych przedmiotów. Zamiast tego warto jednak nabyć pamiątki rzekomo odnalezione przez wyjątkowo wytrwałych poszukiwaczy, którzy z pewnością zajmą nas swoją historią podboju El Dorado. 
najciekawsze miejsca na świecie

Troja, Turcja

Troja nieodłącznie kojarzy się wszystkim z mitologią i stworzonymi przez Homera bohaterami: Hektorem, Parysem czy Achillesem, jak również z olbrzymim, drewnianym koniem. Podczas słynnej wojny trojańskiej miasto zostało całkowicie zrównane z ziemią, do czego w znacznym stopniu przyczynił się fortel wymyślony przez Greków – podsunęli oni mieszkańcom Troi drewnianego konia, z którego wyskoczyła grecka armia błyskawicznie rozprawiając się z wrogiem. W obecnych czasach nadal można na własnej skórze odczuć echo tej historii. Turyści decydujący się na podróż do północno-zachodniej Turcji mają okazję podążać wzdłuż ścian, świątyń oraz ruin, które położone są na terenie mitycznej Troi (znanej również pod nazwą Truva). Większość tureckich biur podróży organizuje wyprawy do tego rejonu. Troja stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych Turcji. Będąc tam, można poczuć się tak, jak tysiące lat temu, a także zrobić zdjęcie ze słynnym koniem trojańskim. 

najciekawsze miejsca na świecie
Dolina Królów, Egipt
W poprzek Luksoru, na zachodnim brzegu Nilu ciągnie się nekropolia faraonów. Niesamowite wrażenie wywołuje znalezienie się tak blisko ukrytych w piasku królewskich komór, w których spoczywają na wieki Totmes III, Ramzes Wielki czy najbardziej znany Tutanchamon. Byli to pierwsi władcy Egiptu, którzy odrzucili tradycję chowania królewskich szczątków we wnętrzu piramidy. Dzięki nim zaczęto organizować pochówki wewnątrz skalnych wzgórz. Do dzisiejszego dnia odkryto 60 sal, w których kryją się mumie umieszczone w pozłacanych sarkofagach. Niepokój wzbudza tajemnicza klątwa faraonów, która miałaby dotykać wszystkich śmiałków zakłócających spokój zmarłych. Nie zniechęca to jednak turystów, którzy tłumnie oblegają Dolinę Królów. Zalicza się ją do najpopularniejszych egipskich atrakcji. Jest to chyba jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można poczuć żywą obecność legendy i poczuć na karku oddech starożytnego Egiptu.