Święta w chmurach, czyli dokąd Polacy latają na Wielkanoc

Z roku na rok wzrasta liczba Polaków podróżujących samolotem w okresie wielkanocnym – jak wynika z analizy serwisu FRU.PL, w ubiegłym roku była większa aż o 66% względem poprzedniego, a tendencja ta utrzyma się również w 2016 r. Wybieramy krótkie, miejskie wycieczki po Europie lub dłuższe urlopy na wyspach, ale coraz popularniejsze stają się również loty krajowe.

Coraz częściej do Lizbony
Do najpopularniejszych kierunków w ubiegłą Wielkanoc należały Londyn, Paryż, Rzym i Barcelona. Jak podkreśla Maciej Knopa, travel manager we FRU.PL, są to miejsca, które chętnie odwiedzamy przez cały rok, dlatego nie dziwi, że wiele osób podróżuje tam również w czasie świąt – sporym zaskoczeniem jest za to popularność Lizbony. – Portugalię wybieramy coraz częściej. W ubiegłym roku zanotowaliśmy aż 90% wzrost liczby rezerwacji lotów do tego kraju. To wciąż mało znane przez naszych turystów miejsce, kuszące nieco egzotycznym charakterem i wyjątkowym urokiem. Z drugiej strony, popularność Lizbony wynika z pewnością także z dostępności lotów – teraz możemy latać do Portugalii tanio, a luki w ofercie niskokosztowych przewoźników uzupełniają loty składane typu smart connection – wyjaśnia Knopa. Tegoroczne wyniki potwierdzają ten trend – Lizbona czy Porto cieszą się ogromną popularnością.

Na Wielkanoc chętnie latamy również do Amsterdamu, Mediolanu, Kopenhagi i Bolonii. Miejskie kierunki to te, które zanotowały największe wzrosty, jeżeli chodzi o liczbę pasażerów w ostatnich latach – w niektórych przypadkach nawet dwukrotne. – Z naszych analiz wynika, że bardzo chętnie wybieramy się w wielkanocne podróże korzystając z wyjazdów typu City Break, które idealnie odpowiadają wymaganiom kilkudniowego urlopu, łącząc przelot i zakwaterowanie w przystępnej cenie – mówi ekspert FRU.PL.

Rzym i nie tylko, czyli kierunek Włochy
Kierunek, który wybieramy najchętniej na takie wypady, to Włochy. Jak tłumaczy Knopa, jest to związane z preferencyjnymi kosztami. – Wyjazd na 3-4 dni do Włoch to koszt rzędu nawet niecałych 500 złotych, a Włochy to kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – miłośnicy zwiedzania chętnie zobaczą Rzym czy Florencję, a ci, którzy wolą aktywny wypoczynek, mogą zdecydować się na wypad nad Gardę. Na podróż we dwoje idealnie nadaje się Liguria – wymienia.

Teneryfa króluje
Bardzo popularne wśród Polaków okazały się także ciepłe wyspy. – ­Plażowe kierunki wybierali ci, którzy decydowali się połączyć Wielkanoc z urlopem i zrobić sobie wiosenne wakacje. Zdecydowanie królowała wśród nich Teneryfa, bardzo popularne były również Cypr i Majorka – mówi Maciej Knopa. Jak podkreśla, z roku na rok wydłuża się lista kierunków wybieranych przez Polaków – stajemy się coraz ciekawsi i bardziej otwarci, podróżujemy w nowe miejsca, nawet bardzo egzotyczne.

Zamiast samochodu czy pociągu
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również loty po Polsce, a samolot stał się już mocnym konkurentem dla pociągów i samochodów. W stosunku do poprzedniego roku liczba osób latających po kraju w okresie wielkanocnym wzrosła aż o 17%. Wciąż najczęściej korzystamy z warszawskich portów – Modlina i Okęcia, ale liczba pasażerów na lotniskach we Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie czy Poznaniu systematycznie się zwiększa.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(62) " Święta w chmurach, czyli dokąd Polacy latają na Wielkanoc" ["meta_desc"]=> string(100) "Do najpopularniejszych kierunków w ubiegłą Wielkanoc należały Londyn, Paryż, Rzym i Barcelona." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(23) "Wiadomości turystyczne" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-4.83398437432706" ["lng"]=> string(17) "-5.60723834269609" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Święta w chmurach, czyli dokąd Polacy latają na Wielkanoc

meta_keys:

meta_desc: Do najpopularniejszych kierunków w ubiegłą Wielkanoc należały Londyn, Paryż, Rzym i Barcelona.

watermark:

interesting_places: Wiadomości turystyczne

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Święta w chmurach, czyli dokąd Polacy latają na Wielkanoc

meta_keys:

meta_desc: Do najpopularniejszych kierunków w ubiegłą Wielkanoc należały Londyn, Paryż, Rzym i Barcelona.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Do najpopularniejszych kierunków w ubiegłą Wielkanoc należały Londyn, Paryż, Rzym i Barcelona.