Polska na weekend?

Polaku, zaplanuj to sam!

Marzą ci się niezapomniane i niedrogie wakacje? Polska – oto idealna odpowiedź. Nie dość, że blisko i ciekawie, to jeszcze sami możemy wszystko zaplanować. Rodzime turystyczne atrakcje od lat cieszą nie tylko amatorów zwiedzania, ale i szukających relaksu lub zabawy urlopowiczów.

Po pierwsze…
Zastanów się gdzie chcesz pojechać, na ile i jak duże są Twoje fundusze.  Wjazd z biurem podróży jest łatwy – wystarczy tylko wykupić wycieczkę. Jednak samodzielnie zorganizowana podróż jest zazwyczaj dużo ciekawsza.  Zaplanuj wszystko krok po kroku: datę wyjazdu, trasę, środek lokomocji, noclegi i atrakcje, które chcesz zobaczyć. Zapisz sobie propozycje na każdy dzień, który spędzisz w wymarzonym miejscu. Pamiętaj jednak, że lepiej w ciągu dnia mniej zobaczyć, niż śpieszyć się z realizacją planu. W końcu masz odpoczywać!

Wybieraj region zależnie od pory roku

W wyborze miejsca pomogą wszelkiego rodzaju przewodniki, telewizyjne bądź radiowe programy podróżnicze czy choćby czasopisma turystyczne. Pamiętaj jednak, aby podejmując ostateczną decyzję dotyczącą miejsca wyjazdu wziąć pod uwagę porę roku i pogodę z nią związaną. Lato to idealna pora, aby zażywać słonecznych i morskich kąpieli, a zima to idealny czas do szusowania po górskich stokach.  Nie jest to jednak reguła i jeśli masz ochotę postąpić odwrotnie, zapewne także będziesz zadowolony.  Są również takie miejsca w Polsce, których zwiedzanie jest równie ciekawe przez cały rok – na przykład miasta, takie jak Poznań, Łódź, Warszawa, Białystok i wiele innych.

Czym dotrzeć do celu

Jeśli nie musisz oszczędzać to staraj się wybierać środki lokomocji, którymi do celu dotrzesz bez przesiadek. Zaoszczędzisz czas, który będziesz mógł wykorzystać na miejscu. Tanie przewozy autobusowe na długie dystanse oferuje wiele firm. Takie autobusy wyposażone w toalety, wygodne fotele, klimatyzację, pasy bezpieczeństwa oraz bezpłatne połączenie z internetem. Jedynym minusem jest ograniczenie ilości bagażu do dwóch toreb: jednej podręcznej i drugiej ważącej do 20 kilogramów. Pamiętajmy również, że oprócz kupienia biletu należy również dokonać rezerwacji miejsca w autokarze. Rezerwacja sprawdza się również przy podróżowaniu pociągiem, szczególnie podczas wakacji lub weekendów. O ile krótkie trasy możesz spędzić stojąc na korytarzu, o tyle dłuższe warto pokonywać siedząc lub korzystając z wagonów sypialnych.  Rezerwacji miejsc nie oferują pociągi osobowe i lokalne.

Wspólne podróżowanie samochodem może być pomocne w nawiązaniu nowych ciekawych przyjaźni. Nie namawiamy  jednak do jazdy autostopem, która w dzisiejszych czasach może być dość niebezpieczna. Za pomocą odpowiednich portali internetowych, między innymi „blablacar”, facebooka, jak również poprzez znajomych można łatwo znaleźć osobę, która w interesującym nas czasie będzie jechała w wybranym kierunku. Wspólna podróż pozwoli zmniejszyć jej koszta, zarówno u  kierowcy, jak u pasażerów. Przy okazji będzie okazja do poznania ciekawej osoby i wymiany poglądów na wiele interesujących tematów.

Gdzie szukać noclegu?

Wśród dalszych i bliższych znajomych, a także za pomocą Internetu. W XXI wieku rekomendacja to najszybszy sposób na znalezienie odpowiedniej bazy noclegowej. W ten sposób dowiesz się także, co myślą o danym hotelu czy pensjonacie inni jego goście. Czy jest czysty, czy jest dokładnie taki jak opisują go właściciele? Jaka panuje w nim atmosfera? Czy można zabrać ze sobą zwierzęta…? Podczas wyboru pokoju zwróć uwagę na jego czystość i wyposażenie, usytuowanie łazienek, dostępność ciepłej wody, bezpłatnego Internetu, a także – jeśli to konieczne – dostęp do sejfu. 

Ważna jest również lokalizacja punktu noclegowego. Dobrze byłoby, gdyby nie był w zbyt dużej odległości od centrum miejscowości do której się wybierasz. Dzięki temu będziesz mógł pozwolić sobie na nocne eskapady, z których bezpiecznie i szybko wrócisz do wynajętego pokoju.
Punkty noclegowe dzielą się na hotele, hostele, pensjonaty, apartamenty i pokoje do wynajęcia. Wybierz w zależności od tego, jakich luksusów oczekujesz. Hotele, hostele i pensjonaty oprócz noclegu, oferują zazwyczaj również śniadania lub całodzienne wyżywienie.

Czym kierować się przy wyborze atrakcji?

Wybór atrakcji to najprzyjemniejszy moment planowania podróży. Przede wszystkim wyznacz sobie cel. Jadę do…, ponieważ chcę zobaczyć…, wziąć udział w… –  w tym miejscu możesz się rozpisać do woli. Być może będzie to festiwal ulubionej muzyki, a być może celem stanie się zwiedzenie wszystkich muzeów czekolady w regionie. Szukaj w internecie ciekawych informacji o wybranej miejscowości. Nie musisz jednak podążać historycznymi szlakami, jeśli za nimi nie przepadasz. Wybierz na przykład te kulinarne.

I jeszcze jedno – nie dopuszczaj do siebie słowa „powinienem”. Na wakacjach, jedyne co powinieneś, to dobrze się bawić. Niech zatem w Twoim podróżniczym słowniku zagości słowo „chcę”: chcę pójść do teatru, chcę jadać w najlepszych restauracjach, chcę wziąć udział w maratonie. Chce się dobrze bawić!

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(36) "Poradnik - Jak zaplanować podróż?" ["meta_title"]=> string(102) "Polaku, zaplanuj to sam! - poradnik turystyczny, podróże, turystyka, planowanie podróży, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(12) "19.072265625" ["lng"]=> string(15) "52.347654104233" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Poradnik - Jak zaplanować podróż?

meta_title: Polaku, zaplanuj to sam! - poradnik turystyczny, podróże, turystyka, planowanie podróży, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Polaku, zaplanuj to sam! - poradnik turystyczny, podróże, turystyka, planowanie podróży, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: