jak tanio podróżować

Jak tanio podróżować?

Tanio, nie znaczy po łebkach i w złych warunkach. Tanio oznacza rezygnację ze zbędnego luksusu w zamian za przeżycie wielu niezapomnianych chwil. Jak zorganizować sobie atrakcyjny urlop, dysponując niskim budżetem?

Turysta czy podróżnik?

Zastanów się czy jesteś typem turysty czy podróżnika. Nie widzisz różnicy? Turysta to osoba, która chętnie poznaje najważniejsze atrakcje danej miejscowości, nie zagłębiając się w kulturę miejsca, nie poznając dokładnie jej mieszkańców. To osoba, która ceni sobie wygodę podczas wypoczynku, dobrej jakości miejsce wypoczynkowe i zorganizowanie wycieczki. Turysta lubi działać według planu.

Podróżnik to osoba ciekawa świata, bardziej niż zabytki interesują go ludzie i ich kultura. Podróżnik również planuje, które miejsca odwiedzi, przygotowuje listę miejsc noclegowych, wiz, ubezpieczeń, polskich ambasad. Wszystko to robi sam, dzięki czemu jeszcze w domu zdobywa wiedzę, która może mu się przydać na miejscu. Podróżnik to również osoba, która szanuje zwyczaje i tradycje

Jeśli jesteś turystą

Nawet jeśli posiadasz osobowość turysty i liczy się dla Ciebie wyłącznie komfort podróży, nie musisz przepłacać. Szukaj promocyjnych wycieczek w biurach podróży lub na ich stronach www. Warto skorzystać również z ofert last minute lub tych zamieszczanych na portalach zakupów grupowych lub aukcjach allegro. Można znaleźć tam naprawdę tanie wycieczki do wielu atrakcyjnych miejsc. Są to zazwyczaj oferty limitowane, dlatego należy śpieszyć się z podjęciem decyzji, aby inni nas nie uprzedzili.

Jeśli osobiście wybierzesz się do biura podróży, kupno wakacji może przypominać Ci kupno samochodu. Im mniej opcji dodatkowych wybierzesz, tym mniej zapłacisz. Nie namawiamy Cię na rezygnację z luksusowych atrakcji, ale zamianę ich na tańsze opcje. Na przykład nieograniczony dostęp do strefy SPA zamień na możliwość korzystania z basenu i siłowni, codzienne sprzątanie pokoju na odbywające się co dwa lub trzy dni (w końcu łóżko możesz pościelić sam), posiłki podawane przez kelnerów wymień na szwedzki bufet.

Jeśli istnieje taka możliwość, zrezygnuj z telewizji i Internetu w pokoju. Chwile bez nich pozwolą Ci się odprężyć i dostrzec piękno otaczającego Cię miejsca. Jeśli zamierzasz spędzić urlop oglądając telewizję, lub surfując w Internecie, zostań w domu, wtedy na pewno poniesiesz niskie koszta. Jeśli nie wiesz gdzie udać się w wolnym czasie spytaj co poleca animator lub obsługa hotelu.

Gdy jesteś podróżnikiem

Przede wszystkim  wyznacz maksymalną kwotę podróży i podziel ją na pięć części. Piątą część (czyli 20%)  schowaj głęboko. To tak zwana rezerwa, pieniądze na „czarną godzinę”. Resztę podziel na dotarcie do celu, środki lokomocji na miejscu, noclegi, wyżywienie i bilety wstępu do miejsc, które zechcesz zobaczyć. Wybieraj tanie loty i busy, a w pociągach wagony drugiej klasy. Korzystaj ze wspólnych podróży samochodem, które oferują kierowcy na specjalnie stworzonych do tego portalach. Nie musisz się obawiać, że ktoś Cię skrzywdzi. Osoby oferujące przejazd, są sprawdzone i zweryfikowane za pomocą numerów telefonów, maili i kont na portalach społecznościowych. 

Dodatkowo, po wspólnej podróży, wystawiacie sobie nawzajem opinię na portalu. Gdy dotrzesz już na miejsce, zorientuj się czy masz możliwość wykupienia zintegrowanego biletu na wszystkie środki lokomocji lub biletów kilkudniowych czy choćby całodziennych na autobus lub kolejkę. Wykorzystaj je maksymalnie.

Noclegi wybieraj w hostelach i prywatnych pensjonatach. Nie oferują one zabiegów SPA, basenów czy siłowni, nie zawsze masz możliwość podłączenia się do Internetu, ale na pewno znajdziesz tam łóżko z czystą pościelą oraz łazienkę z prysznicem i ciepłą wodą. Czy potrzeba Ci czegoś więcej? Miejsce noclegowe, podczas podróży, służy wyłącznie  do nocnego wypoczynku.  Zarejestruj się na stronie couchsurfing.pl i korzystaj z bezpłatnych ofert noclegowych w prywatnych domach ludzi z całego świata. Pamiętaj jednak, że jeśli korzystasz z gościnności osób, Ty również powinieneś zaprosić kogoś za pomocą tego serwisu. Dodatkowo nie zapomnij o drobnym upominku dla takiego jednorazowego gospodarza.

Nie jadaj w restauracjach usytuowanych w głównych miejscach turystycznych. Są one drogie, a jedzenie tak skomponowane, aby zadowolić każdego turystę – a zatem nijakie. Jeśli chcesz poznać smaki danego regionu wybierz mały bar w zaułku lub bocznej ulicy. O tym, czy jest tam smacznie decyduje liczba stołujących się tam lokalnych mieszkańców. Im bardziej jest gwarno, tym lepiej dają jeść. Ceny w takich miejscach są zazwyczaj o połowę niższe niż w restauracjach działających przy głównych ulicach. Warto również spróbować specjałów oferowanych na bazarach i ulicznych straganach.

Chciałbyś również zwiedzić lokalne muzea? Większość z nich, w jeden dzień w tygodniu oferuje bezpłatny wstęp. Możesz również skorzystać ze zniżek, jakie daje Ci legitymacja uczniowska lub studenta, karta Isic, Euro 26, bądź legitymacja emeryta. Wystarczy tylko ruszyć głową, a podróż nie staje się wcale drogim luksusem. Bez trudu znajdziesz wycieczkę uszytą na miarę swojej kieszeni, albo – sam ją wymyśl!

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(34) "Poradnik - Jak podróżować tanio" ["meta_title"]=> string(116) "Jak tanio podróżować? - poradnik turystyczny, jak tanio podróżować, tanie podróżowanie, turystyka, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(7) "19.6875" ["lng"]=> string(15) "52.083984911442" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Poradnik - Jak podróżować tanio

meta_title: Jak tanio podróżować? - poradnik turystyczny, jak tanio podróżować, tanie podróżowanie, turystyka, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Jak tanio podróżować? - poradnik turystyczny, jak tanio podróżować, tanie podróżowanie, turystyka, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: