Hotel czy hostel?

Dobry nocleg – co i jak?

Gdzie zanocować samemu, gdzie z rodziną? Czy proponowana cena jest duża czy mała? Ze śniadaniem czy bez? Wybór noclegu to jedno z kluczowych zadań w planowaniu podróży. Warto wgryźć się w temat, aby uniknąć rozczarowań i przepłacania.

Przede wszystkim określcie gdzie i z kim wyjeżdżacie, z rodziną, czy sami. Wiadomym jest bowiem, że jadąc z dziećmi będziecie potrzebować większej swobody, jaką jest na przykład prywatna łazienka, czy choćby posiłki wliczone w cenę pokoju. Następnie zastanówcie się jaką kwotę możecie przeznaczyć na noclegi. Jeśli już to określicie, postawcie sobie kolejne pytania czego oczekujecie po miejscu noclegowym? Jednym wystarczy materac na podłodze, inni potrzebują całego apartamentu.  Warto popytać znajomych, czy nie mają godnej polecenia „miejscówki” w interesującym nas regionie. Zapewne znajdzie się niejedna. Wtedy sprawa jest łatwa:wystarczy wziąć numer telefonu do właściciela, zadzwonić i zarezerwować miejsce, w wybranym terminie.

Jeśli jednak, nikt z przyjaciół nie poleci godnego zaufania miejsca, z pomocą przyjdzie Internet. Podczas poszukiwań zwróćcie uwagę na okolicę wybranego przez miejsca noclegowego: czy jest bezpieczna? W jakiej odległości znajduje się najbliższy postój komunikacji miejskiej lub taksówek? Jak daleko jest od centrum miasta, punktów widokowych, morza lub wyciągów narciarskich oraz sklepu spożywczego? Czy parking samochodowy jest strzeżony oraz czy za jego korzystanie wnosi się dodatkową opłatę? Na uwagę zasługuje również czystość pokoju i łazienek, dostępność ciepłej wody, pościeli, ręczników, suszarki do włosów, czajnika.

Obecnie większość hoteli, hosteli i pensjonatów oferuje także bezpłatne WIFI, z telewizją różnie jednak bywa. Warto zwrócić również uwagę na to, w jakich godzinach rozpoczyna się i kończy tak zwana doba hotelowa, oraz czy hotel lub hostel, przyjmuje gości całą dobę. Wyjeżdżając z dziećmi warto także zapoznać się z atrakcjami jakie są dla nich przewidziane w miejscu noclegowym. To ważne, jeśli pogoda nie dopisze. Prywatne pensjonaty posiadają zazwyczaj świetlice lub wyposażone w DVD sale telewizyjne, a hotele zapewniają na przykład baseny lub kręgielnie.  Niestety, w hostelach na próżno szukać dzieciom jakiejś rozrywki.

Hotel, hostel czy samodzielny apartament?

Samodzielny apartament to zazwyczaj mieszkanie przeznaczone do wynajęcia, na przykład przez rodzinę. To dość tania opcja noclegu grupowego, nie zapewniająca jednak posiłków i obsługi sprzątającej. Często wybierana jest przez młodych ludzi, którzy lubią wieczory i noce spędzać aktywnie, bowiem apartament daje im pełną swobodę. Jeśli jesteś jednak rodzicem, wybierającym się na wakacje z dziećmi, istnieje ryzyko, że wybierając apartament, nie wypoczniesz. Przytłoczą Cię bowiem te same obowiązki co w domu.

Hostele to również tania opcja noclegu. Wybierając jednak pokój wieloosobowy szukajcie takiego, w którym będzie dokładnie tyle łóżek ile potrzebujecie – obsługa może bowiem przydzielić do pokoju obcą osobę, jeśli jest w nim wolne łózko. Często również istnieje wybór pokoju ze wspólną bądź prywatną łazienką. Hostele często oferują tylko śniadania, a całodobowa możliwość zakupu ciepłych lub zimnych napoi odbywa się poprzez automaty. Z atrakcji dodatkowych znajdziecie tu tylko WiFi (w zależności od ilości gwiazdek hostelu) i najczęściej ubogo wyposażoną świetlicę. Niektóre hostele proszą o przywiezienie własnej pościeli lub śpiwora. Pokoje są zamykane na klucz, a większości hosteli proponuje dostęp do sejfu, jeśli chcecie przechować wyjątkowo cenny sprzęt lub precjoza. 
W hotelach, nawet tych jednogwiazdkowych, doszukacie się wyższego standardu niż w hostelu. Łazienki zazwyczaj są prywatne, zawsze wyposażone w ręczniki, łóżka w pokojach zawsze maja czystą pościel. Istnieje także możliwość skorzystania z baru (w hotelach o niższym standardzie za dodatkową opłatą), a pokoje są zamykane na klucz. W hotelach o wyższym standardzie często znajdziecie basen, strefę SPA, siłownię, kręgielnię, WiFi i TV w pokojach.

Couchsurfing, co to takiego?

Dwanaście lat temu była to tylko strona internetowa, na której znajomi jej założyciela oferowali sobie darmowe miejsca noclegowe, w różnych miejscach zamieszkania. Obecnie jest to również styl życia i bardzo powszechny sposób na tanie podróżowanie. Rejestrując się na stronie couchsurfing.org wpisujecie  informacje o sobie i możliwości noclegowe, jakie oferujecie we własnym domu. Jest to swego rodzaju wymiana „kanapami”, raz Wy podejmujecie gości całego świata, a następnym  razem to inni użytkownicy portalu oferują Wam bezpłatne miejsce  noclegowe w wybranym zakątku świata. Pamiętajmy jednak, że nie musimy gościć u siebie każdego couchsurfera i zapewne nie każdy zechce gościć  nas. Couchsurferzy dobierają bowiem sobie gości pod względem znajomości języków i zainteresowań. Zapraszając nas do siebie sami też chcą odbyć podróż do naszego świata. 

Bez względu na to, jaki rodzaj noclegu wybieramy, najważniejszy jest odpoczynek. Inaczej odpoczywamy w trakcie weekendowego wypadu, inaczej w czasie długich wakacji. Niektórzy chcą się spokojnie wyspać w hotelu, inni wpadną do hostelu jak wiatr i zerwą się rano gotowi do nowych podróży. I nowych noclegów.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(28) "Poradnik - Jak wybrać hotel" ["meta_title"]=> string(103) "Dobry nocleg - co i jak? - Poradnik turystyczny, Podróże, Turystyka, Hotele, Wybór hotelu, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(8) "18.28125" ["lng"]=> string(15) "54.281247854233" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Poradnik - Jak wybrać hotel

meta_title: Dobry nocleg - co i jak? - Poradnik turystyczny, Podróże, Turystyka, Hotele, Wybór hotelu, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Dobry nocleg - co i jak? - Poradnik turystyczny, Podróże, Turystyka, Hotele, Wybór hotelu, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: