Szukanie miejsc atrakcyjnych

Turystyczna mapa z trasami dla turystów jest usiana niezliczonymi punktami. To punkty godne zatrzymania się i zwiedzenia - podano pod mapą dość ogólnikową informację.

Autorzy takiego przewodnika uwzględniają jedynie fakt istnienia czegoś zasługującego na obejrzenie, bez względu na to kto, w jakim wieku ruszył się z domu. Miejsc z metryczką zasługującą na uwagę jest wiele i stale ich przybywa, ale czy na pewno każde z nich jest dla każdego?

Zaczynamy godzić się z tym, że nie wszystkie szczyty w górach są odpowiednie dla każdego spragnionego niecodziennych wrażeń. Ostrzega się, że przed wybraniem wspinaczkowej trasy warto wcześniej zapoznać się ze stopniem trudności, mieć odpowiedni strój, a także niezbędne w górach wyposażenie. To dobre poczynania edukacyjne. Ale nadal lekceważy się turystykę nizinną, taką od zamku do zamku, od jednego zabytku sakralnego do drugiego. Najczęściej na te trasy wyrusza  się całymi rodzinami, z dziećmi posłusznymi woli rodziców, często z małolatami. Bo bezpiecznie. I to jest błąd.

W dawnym rycerskim grodzie
Ofert na szlaki piastowskie, papieskie ,na szlaki zamków gotyckich itp. jest wiele. Czy jednak wszystkie powinny być uwzględniane przez wędrujące rodziny? Wyobraźmy sobie: w półmrok świątyni z XII wieku w Strzelnie wchodzi rodzina z małolatami. Przewodnik nie szczędzi sił i czasu, by przekazać jak najwięcej informacji o XI -wiecznym grodzie rycerza Janusza na kujawskiej równinie. Dla dzieciarni i wiek nie jest ważny, imię rycerza też nic nie mówi, i nie wydaje się godne pamięci. Może gdyby to była wycieczka po Rzymie, który swą historią wpisał się w fabułę wielu filmów, nie czułyby znużenia pogawędką, ba, może nawet padłoby kilka pytań.

Posiłek w regionalnej gospodzie
Inna mapa dla turystów pokazuje punkty odżywienia się na bardziej i mniej uczęszczanych trasach. Jest wielu zwolenników poznawania kuchni regionalnych. Telewizyjne audycje z gotującymi kucharzami i miłośnikami kuchni bardzo przybliżyły nam wiedzę z zakresu kulinariów różnych okolic w kraju. Ale ich odbiorcami raczej nie są dzieci i przy stole w gospodzie, kiedy pochylają się nad talerzami regionalnej zupy, zachowują się naturalnie – akceptują smak i wygląd lub odrzucają. Najwidoczniej nie ma u nich potrzeby poznawania regionu od tej strony i wątpliwe czy zza dymu znad ogniska przekonałby je mieszający w cygańskim kociołku Karol Okrasa.

Zróżnicowanie zainteresowań
Dbając o harmonię w rodzinie każda wycieczka powinna być tak zaplanowana, by zaspokajała ciekawość wszystkich. Przynajmniej do jakiegoś stopnia. Oczywiście trudno pogodzić kilka zupełnie różnych grup. Ciężko o wycieczkę, gdy jednych interesują obiekty kultu religijnego, a innych nasiona marihuany, podobnie jak odradza się zabierania z sobą niemowlaka w nosidełku na górski szczyt i chwalenia się potem przed znajomymi, że berbeć zaliczył go.

Wątpliwa też jest wartość zmuszania małolatów do uczestniczenia w krajoznawczych wycieczkach, podczas których wygłaszanych jest kilkanaście prelekcji z dziejów ziemi, zamku, świątyni, rodu. Może dla nich to jeszcze czas indiańskich ścieżek, biwaków, podchodów?

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(28) "Szukanie miejsc atrakcyjnych" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-9.93164062361759" ["lng"]=> string(17) "-10.3062716202917" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Szukanie miejsc atrakcyjnych

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Szukanie miejsc atrakcyjnych

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: