google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Sanatorium – krok po kroku

Zorganizowanie pobytu w sanatorium nie jest trudne. Należy jedynie dopełnić kilku formalności, aby cieszyć się atrakcjami miejscowości uzdrowiskowej. Podpowiadamy, co należy zrobić przed wyjazdem do sanatorium.

Sanatorium – krok po krokuNad morze czy w góry?

fot. Mateusz Grochocki

Liczba osób odwiedzających sanatoria z roku na rok rośnie. Trudno dziwić się takiemu zainteresowaniu. Gdzie wypoczniemy, nabierzemy sił życiowych i szybciej wyzdrowiejemy, jeśli nie w najpiękniejszych rejonach Polski? Sanatoria są zakładami medycznymi, zlokalizowanymi w miejscowościach uzdrowiskowych, które odznaczają się szczególnymi walorami klimatycznymi, przyrodniczymi i rekreacyjnymi. Często wykorzystują zasoby naturalne, np. wód mineralnych i termalnych, borowiny lub soli mineralnych.

Wyjazd do sanatorium wymaga uregulowania kilku formalności. Warto jednak zaznaczyć, że są one niezbędne jedynie w wypadku, gdy chcemy, aby nasz pobyt był dofinansowany przez NFZ. Istnieje możliwość wyjechania do sanatorium bez dokumentów, które potrzebne są do refundacji. W takim przypadku pokrywamy pełen koszt pobytu oraz zabiegów. Cena uzależniona jest od warunków i standardu pokoju, konieczne jest jednak sprawdzenie, czy nie istnieją przeciwwskazania do tego typu pobytu. Jeśli jednak chcemy zapłacić mniej, musimy postarać się o skierowanie z NFZ. Podpowiadamy jak to zrobić krok po kroku.

Krok 1: Ubezpieczenie i skierowanie

Pierwszym krokiem jest uzyskanie skierowania. Z pobytu w sanatorium może skorzystać każda osoba, która objęta jest powszechnym, obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Kiedy upewnimy się, że spełniliśmy ten warunek, musimy udać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, czyli tego, który zawarł z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę o świadczeniu opieki zdrowotnej. Jedynie on może zdecydować o skierowaniu nas na leczenie sanatoryjne. Wykonuje on szereg niezbędnych badań, po których stwierdza zasadność naszego pobytu w uzdrowisku oraz czy nie istnieją żadne przeciwwskazania. Jeżeli pacjent korzystał już z tego typu leczenia, lekarz analizuje jego wyniki, sprawdza, czy stan chorego uległ poprawie. Następnie określa miejsce i rodzaj leczenia oraz wydaje skierowanie.

Krok 2: Wysyłamy skierowanie

Skierowanie wydane przez lekarza wysyłamy – osobiście lub może to zrobić za nas lekarz –  pocztą do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wybieramy placówkę odpowiednią ze względu na nasz adres zamieszkania lub siedzibę przychodni. Nie możemy zapomnieć o dopisku na kopercie: „skierowanie na leczenie sanatoryjne”.

Krok 3: Czekamy na decyzję

Nasze skierowanie po dotarciu do oddziału NFZ zostanie rozpatrzone w ciągu 30 dni. Czas ten może zostać przedłużony o 14 dni, jeśli dokumentacja medyczna będzie wymagała uzupełnienia. Jeśli spełnimy wszystkie warunki Narodowy Fundusz Zdrowia dokona potwierdzenia naszego skierowania na leczenie sanatoryjne. Specjalnie powołany lekarz sprawdzi wszystkie przeciwwskazania oraz celowość pobytu w uzdrowisku. Jeśli stwierdzi, że dokumentacja medyczna jest pełna i pozwala nam na taki rodzaj kuracji, NFZ sprawdzi, czy w danym sanatorium są wolne miejsca. Następnie wyśle potwierdzenie, które zawierać będzie: rodzaj i tryb leczenia, miejsce, datę oraz czas trwania, jak również informację o dopłatach.

Potwierdzenie może nie zostać wystawione z dwóch przyczyn: gdy lekarz NFZ nie uzna celowości naszego pobytu w sanatorium oraz w momencie, gdy nie ma miejsc w danym uzdrowisku. W takim przypadku pacjent zostaje umieszczony na liście oczekujących. Należy przy tym pamiętać, że skierowanie ważne jest 12 miesięcy i jeśli nie skorzystamy z niego w przeciągu roku trzeba je po prostu przedłużyć.

Krok 4: Koszty pobytu

Turnus w sanatorium trwa do 21 dni. Pacjent ponosi w pełni jedynie koszty dojazdu. Jeśli chodzi o wyżywienie oraz zakwaterowanie, to z opłat zwolnione są jedynie dzieci i młodzież do lat 18 lub uczniowie do 26 roku życia. Pozostałe osoby uiszczają tylko część kosztów, które zależą od standardu pokoju. Przykładowo, pobyt w pokoju wieloosobowym bez węzła sanitarnego to dopłata około 7,20 zł, natomiast w pokoju 1-osobowym z łazienką to wydatek rzędu 29 zł. Pamiętajmy także, że to NFZ decyduje, gdzie skierować pacjenta, więc jeśli chcemy odwiedzić starannie wybrane sanatorium, lepiej zorganizować to na własną rękę.

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Zamek Książ zwany jest Perłą Dolnego Śląska nie ...

W Polsce istnieją 23 Parki Narodowe. Spośród nich ...

Po modernizacjach Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu ...

nocleg

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/252/sanatorium-kroko-po-kroku/