google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Chorwackie wina

Chorwacja już od wielu lat stanowi jeden z częściej wybieranych kierunków wakacyjnych. I w sumie nikogo nie powinno to dziwić- kraj ten posiada wspaniałe wybrzeże nad Adriatykiem, wysokie góry, przepiękną przyrodę i niezwykle bogatą historię i kulturę. A dodatkowo stanowi idealne miejsce na rozwijanie turystyki eno, czyli winnej.

Chorwackie winaWinnica w Chorwacji

fot. pixabay.com

Chorwackie wina i tradycja winiarska w Chorwacji, które mają niezwykle długą niezwykle długą historię, od niedawna są poznawane i uznawane na światowych stołach. Stanowią one bardzo ważny składnik narodowej kuchni i kultury, jak zresztą w całym rejonie śródziemnomorskim.

Chorwacja posiada odpowiedni mikroklimat i tradycyjne techniki produkcji wina. Jest tu ponad sto rodzimych odmian winogron. Kraj ten posiada odpowiednie położenie geograficzne i warunki klimatyczne dla zachowania i rozwoju tylu odmian winorośli. Dzięki tym wszystkim cechom, wino chorwackie jest konkurencyjne dla greckich czy włoskich win.

Regiony winiarskie Chorwacji dzielą się na dwa główne regiony: kontynentalny i morski, które podzielono łącznie na 12 podregionów. Każdy z nich posiada swą własną specyfikę pod względem geograficznym, topograficznym, geologicznym, rolniczym, ekologicznym, ekonomicznym i innymi. Jednakże podział został dokonany wyłącznie ze względu na różne strefy klimatyczne, które mają największy wpływ na odmiany i jakość produktu końcowego. Tym samym produkcja chorwackiego wina jest tak bogata i tak różna od wszystkich innych. Jest to naprawdę rzadko spotykane, aby na tak małej przestrzeni było tak wiele różnych odmian winogron i rodzai wina. Dodatkowym atutem jest duża ilość słonecznych godzin w Chorwacji, a zwłaszcza w Dalmacji.

Rejsy to wspaniała alternatywa dla tradycyjnego plażowania i ...

Jeśli chcemy doświadczyć pełni wrażeń związanych z wakacjami ...

Obłędny turkus wody Adriatyku, rozrzucone ponad 1000 wysp ...

Hvar należy do grupy wysp środkowej Dalmacji i ...

Vodice, położone w chorwackiej Dalmacji stanowią jeden z ...

https://veturo.pl/article/2530/wina-chorwackie-w-chorwacji-enoturystyka/