google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Templariusze w Chwarszczanach

W Chwarszczanach - wsi leżącej ok. 5 km od Boleszkowic – znajduje się chyba najcenniejszy zabytek gminy,  jakim jest kaplica templariuszy. Stanowi ona jedyny stojący do dziś element kompleksu dawnej komandorii templariuszy (później joannitów), w skład której wchodził szereg budowli, które niestety nie dotrwały do naszych czasów.

Templariusze w ChwarszczanachKaplica Templariuszy w Chwarszczanach

fot. Jan Jerszyński

Gotycka kaplica Templariuszy o charakterze obronnym pochodzi z XIV wieku, ale zachowały się też elementy z XIII wieku. W niewielkim stopniu przebudowana w latach 1870-1890 z zachowaną gotycką polichromią i niezbadanymi podziemiami.

W niewielkiej odległości od Chwarszczan znajduje się dawne pole bitwy sarbinowskiej, stoczonej między wojskami pruskimi a rosyjskimi 25 sierpnia  1758 r. w toku wojny siedmioletniej. Starcie upamiętnia tablica przy drodze do Sarbinowa i ruiny obelisku, ukryte w kępie drzew na niewielkim wzniesieniu.

W pobliskim Gudziszu warto zwrócić uwagę na 2 obiekty. Pierwszym jest neogotycki kościół z przełomu XIX i XX wieku z z głazów polnych oraz cegły, bez wieży. Drugim jest zbudowana na rzece Myśla w latach 1921-1922 hydroelektrownia przepływowa o wybitnych walorach historyczno-technicznych.

Zwiedzanie w czasie wakacji? Nuda, zwłaszcza dla faceta. ...

Kursy promu „Bez Granic”, to efekt wieloletniej współpracy ...

Początki kościoła sięgają 3. ćw. XIII w. kiedy ...

Strzelce zlokalizowane są 25 km na północny wschód ...

Dzieje Zamku w Sierakowie skrywa mgła tajemnicy. Pierwsze ...

Zoo Safari położone jest w Świerkocinie w gminie ...

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/2531/templariusze-w-polsce-kalpica-w-chwarszczanach/