google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Cmentarz Gotów w Odrach

Cmentarz kultury wielbarskiej przypisywany jest wędrówce Gotów i Gepidów ze Skandynawii nad Morze Czarne. Cmentarzysko leży na wschodnim brzegu Czarnej Wody w pobliżu wsi Odry i zajmuje 16,91 hektarów na terenie rezerwatu przyrody Kamienne Kręgi. Obejmuje 10 kręgów kamiennych i 29 kurhanów, czasem ze stelą.

Cmentarz Gotów w OdrachCmentarz Gotów w Odrach

fot. Przykuta

Na cmentarzu są  stwierdzone przez naukowców elementy mówiące o obrządku pogrzebowym: kręgi kamienne, kurhany, groby ze stelami, groby płaskie, groby wcześniejszych kultur (np. kultury pomorskiej).

Stwierdzono, że cmentarzysko w Odrach było miejscem zwoływania rodowo-plemiennych zgromadzeń wiecowych w kręgach kamiennych, tzw. tingów oraz miejscem grzebania zmarłych. Teoria na temat funkcji kręgów kamiennych wysunięta została przez badacza kultury wielbarskiej, Ryszarda Wołągiewicza. Odrzucił on stanowczo wcześniejsze hipotezy identyfikujące kręgi jako specyficzne formy pochówku (nagrobka). Na podstawie legend i podań skandynawskich oraz w oparciu o przeprowadzone badania uznał te konstrukcje za miejsca wieców i sądów plemiennych. Sporadyczne pochówki znajdujące się w obrębie kamiennych kręgów miały się tam znaleźć już po zaprzestaniu użytkowania ich jako miejsc spotkań.

W środowiskach ezoterycznych kręgi kamienne w Odrach cieszą się popularnością z powodu związanych z nimi rozmaitych teorii pseudonaukowych. Miejsce jest licznie odwiedzane przez poszukujących „miejsc mocy” wyznawców radiestezji i zwolenników paleoastronautyki.

źródło: Wikipedia

Małopolska Organizacja Turystyczna od 2011 roku realizuje projekt ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

Jest to malowniczo położona wioska  w Województwie Lubuskim. ...

Zamek Moszna powstał w połowie wieku XVII. Część ...

W ostatnim czasie Katowice przeszły ogromną metamorfozę. Niedoceniane ...

Zawsze chciałeś pojechać do Czarnobyla i zobaczyć miasto ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/2532/cmentarz-gotow-we-wsi-odry-kamienne-kregi-miejsca-mocy-w-polsce/