google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Co warto zobaczyć w Szwecji w jeden weekend?

Fiordy, lasy, dzika przyroda i urokliwe miasta - Szwecja to przepiękny kraj, który z pewnością warto zwiedzić. Co zobaczyć, jeśli mamy do dyspozycji jedynie weekend?

Co warto zobaczyć w Szwecji w jeden weekend?Sztokholm, Szwecja

fot. pixabay.com

Stolica Szwecji z pewnością warta jest odwiedzin. Tanie loty oraz weekendowe rejsy umożliwiają Polakom podróż do jednego z najpiękniejszych miast europejskich, ulokowanego na kilkunastu uroczych wysepkach, połączonych ze sobą długimi mostami.

Co obejrzeć, gdy mamy do dyspozycji tylko kilka chwil?
Muzeum „Vasa” w dzielnicy Djurgarden → możemy w nim zobaczyć odrestaurowany statek, który w 1628 roku miał stać się postrachem Polaków, jednak tuż po wyjściu z portu zatonął. Wstęp kosztuje około 130 koron, a samo muzeum jest jednym z najczęściej odwiedzanych placówek w Szwecji.

Park rozrywki Grőna Lund, nazwa „Grőna Lund” oznacza dosłownie „Zielony gaj”. Ten park rozrywki otwarty został w 1883 roku i odnaleźć w nim można mnóstwo atrakcji na kilka godzin zabawy – kolejki górskie, skansen (najstarsze budynki z XIV wieku), dom strachów i wiele, wiele innych.

Kungliga Slottet, będąc w Sztokholmie warto odwiedzić Pałac Królewski, który odnajdziemy na Starym Mieście i w którym rzeczywiście rezyduje król. Na co dzień mieszka on jednak w pałacu Drottingholm, zatem Pałac Królewski otwarty jest dla turystów.

Storkyrkan, kościół świętego Mikołaja to największy kościół w Sztokholmie, który ma już blisko 700 lat i w którym do dziś odbywają się koronacje oraz śluby monarchów.

UPPSALA
Oczywiście, główne atrakcje czekają na nas zwykle w stolicy, jednak inne zakątki Szwecji również są urocze. Na przykład Uppsala - miasto położone we wschodniej części kraju, jedyne 70 kilometrów od stolicy. Dlaczego to miasto jest tak istotne pod względem turystycznym?

W Uppsali znajduje się niezwykła katedra – największa tego typu budowla sakralna w Skandynawii. Szeroka na 45 metrów, długa na 118,7 metra, której odpowiada taka sama wysokość obu zachodnich wież. Katedra ważna jest nie tylko dla samych Szwedów (to miejsce koronacji i spoczynku szwedzkich królów), lecz również dla Polaków – w świątyni pochowana jest bowiem Katarzyna Jagiellonka, żona Jana III Wazy, królowa Szwecji w latach 1568 - 1583 i córka Zygmunta Starego oraz Bony Sforzy. W katedrze nad jej grobem możemy odnaleźć herb Rzeczypospolitej oraz wyobrażenie ówczesnego Krakowa, skąd pochodziła. Także dwa olbrzymie dzwony katedry (w tym największy w Szwecji, Thornan), pochodzą z Polski, skąd zostały zrabowane w trakcie III wojny północnej.

Zobacz, co jeszcze możesz zobaczyć ciekawego w Szwecji przez zaledwie jeden weekend.

Największy przewoźnik promowy w Europie – Scandlines proponuje ...

Prawo „allemannsretten”, czyli prawo dostępu do swobodnego korzystania ...

Pastelowe barwy rozlewają się i mieszają ze sobą ...

Sztokholm - największe miasto i stolica Szwecji. Siedziba ...

W Szwecji - największym kraju Europy Północnej 78 ...

https://veturo.pl/article/2533/szwecja-co-warto-zobaczyc-w-weekend-atrakcje-ciekawe-miejsca/