Sztokholm, Szwecja

Co warto zobaczyć w Szwecji w jeden weekend?

Fiordy, lasy, dzika przyroda i urokliwe miasta - Szwecja to przepiękny kraj, który z pewnością warto zwiedzić. Co zobaczyć, jeśli mamy do dyspozycji jedynie weekend?

Stolica Szwecji z pewnością warta jest odwiedzin. Tanie loty oraz weekendowe rejsy umożliwiają Polakom podróż do jednego z najpiękniejszych miast europejskich, ulokowanego na kilkunastu uroczych wysepkach, połączonych ze sobą długimi mostami.

Co obejrzeć, gdy mamy do dyspozycji tylko kilka chwil?
Muzeum „Vasa” w dzielnicy Djurgarden → możemy w nim zobaczyć odrestaurowany statek, który w 1628 roku miał stać się postrachem Polaków, jednak tuż po wyjściu z portu zatonął. Wstęp kosztuje około 130 koron, a samo muzeum jest jednym z najczęściej odwiedzanych placówek w Szwecji.

Park rozrywki Grőna Lund, nazwa „Grőna Lund” oznacza dosłownie „Zielony gaj”. Ten park rozrywki otwarty został w 1883 roku i odnaleźć w nim można mnóstwo atrakcji na kilka godzin zabawy – kolejki górskie, skansen (najstarsze budynki z XIV wieku), dom strachów i wiele, wiele innych.

Kungliga Slottet, będąc w Sztokholmie warto odwiedzić Pałac Królewski, który odnajdziemy na Starym Mieście i w którym rzeczywiście rezyduje król. Na co dzień mieszka on jednak w pałacu Drottingholm, zatem Pałac Królewski otwarty jest dla turystów.

Storkyrkan, kościół świętego Mikołaja to największy kościół w Sztokholmie, który ma już blisko 700 lat i w którym do dziś odbywają się koronacje oraz śluby monarchów.

UPPSALA
Oczywiście, główne atrakcje czekają na nas zwykle w stolicy, jednak inne zakątki Szwecji również są urocze. Na przykład Uppsala – miasto położone we wschodniej części kraju, jedyne 70 kilometrów od stolicy. Dlaczego to miasto jest tak istotne pod względem turystycznym?

W Uppsali znajduje się niezwykła katedra – największa tego typu budowla sakralna w Skandynawii. Szeroka na 45 metrów, długa na 118,7 metra, której odpowiada taka sama wysokość obu zachodnich wież. Katedra ważna jest nie tylko dla samych Szwedów (to miejsce koronacji i spoczynku szwedzkich królów), lecz również dla Polaków – w świątyni pochowana jest bowiem Katarzyna Jagiellonka, żona Jana III Wazy, królowa Szwecji w latach 1568 – 1583 i córka Zygmunta Starego oraz Bony Sforzy. W katedrze nad jej grobem możemy odnaleźć herb Rzeczypospolitej oraz wyobrażenie ówczesnego Krakowa, skąd pochodziła. Także dwa olbrzymie dzwony katedry (w tym największy w Szwecji, Thornan), pochodzą z Polski, skąd zostały zrabowane w trakcie III wojny północnej.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(89) "Szwecja - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć w Szwecji - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(82) "Szwecja - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca warte zobaczenia poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(11) { ["address"]=> string(51) "Slussen, Södermalmstorg, 116 46 Stockholm, Szwecja" ["lat"]=> float(59.319808659220825575175695121288299560546875) ["lng"]=> float(18.071823117595005925295481574721634387969970703125) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJx-OaU_t3X0YRqee_6bHyQ2g" ["street_name"]=> string(15) "Södermalmstorg" ["city"]=> string(9) "Stockholm" ["state"]=> string(15) "Stockholms län" ["post_code"]=> string(6) "116 46" ["country"]=> string(7) "Szwecja" ["country_short"]=> string(2) "SE" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "SZW" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Szwecja - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć w Szwecji - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Szwecja - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca warte zobaczenia poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Szwecja - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, co warto zobaczyć w Szwecji - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Szwecja - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca warte zobaczenia poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Szwecja - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca warte zobaczenia poleca veturo.pl