Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy – kiedy należy ją posiadać

Kierowcy, którzy poruszają się samochodem po Polsce, muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Zabezpiecza ono przed finansową odpowiedzialnością za szkody wyrządzone w ruchu drogowym osobom trzecim. Podobną rolę pełni Zielona Karta, którą należy zdobyć przed wyjazdem do niektórych krajów.

Na czym polega idea Zielonej Karty
System Zielonej Karty działa od 1953 r. i zrzesza 47 Biur Narodowych, czyli organizacji zawodowych działających w danym kraju firm ubezpieczeniowych, które oferują ubezpieczenie OC. System powstał po to, aby zapewnić osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych wypłatę należnego im świadczenia, niezależnie od tego, skąd pochodzi i gdzie jest ubezpieczony sprawca. System Zielonej Karty znacznie usprawnia również poruszanie się samochodem poza granicami kraju, ogranicza formalności, których należy dopełnić przed wyjazdem. Obywatele 35 spośród państw należących do systemu mogą podróżować do innych krajów z samą tylko aktualną polisą OC, wykupioną w swoim kraju. W pozostałych krajach, które stosują system Zielonej Karty, można poruszać się po uzyskaniu u swojego ubezpieczyciela odpowiedniego potwierdzenia, że posiada się aktualną polisę OC, Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia. Właśnie ten certyfikat powszechnie nazywany jest „Zieloną Kartą”.

Zielona Karta zabezpiecza sprawcę wypadku przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych przez niego osobom trzecim. Do szkód takich należą zarówno szkody osobowe wywołane przez potrącenie lub wypadek, w którym poszkodowany dozna urazu ciała lub rozstroju zdrowia, jak i szkody majątkowe, np. uszkodzony lub zniszczony samochód. Zakres tej odpowiedzialności regulowany jest przez prawo obowiązujące w państwie, na terytorium którego doszło do wypadku.

Kiedy wystarczy polisa OC, a kiedy należy postarać się o Zieloną Kartę
Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, czyli od 2004 r., polscy kierowcy mogą poruszać się bez dodatkowego potwierdzenia ubezpieczenia OC po terytorium wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej i kilku dodatkowych, które należą do Systemu Zielonej Karty. Nie trzeba więc starać się o nie, jeśli zamierzamy odwiedzić jeden z następujących krajów: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy czy Węgry.

O Zieloną Kartę należy natomiast postarać się przed wyjazdem do Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Czarnogóry, Rosji, Tunezji, Turcji oraz Ukrainy.

W jaki sposób uzyskać Zieloną Kartę
Zieloną Kartę można uzyskać w firmie ubezpieczeniowej, w której ma się wykupioną polisę OC. Na ogół wystarczy zadzwonić do biura obsługi klienta i zgłosić chęć otrzymania jej. W ten sposób można ją uzyskać m.in. w firmach Proama i Link4. Chęć otrzymania karty należy zgłosić przynajmniej na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem za granicę. Karta jest przesyłana za pośrednictwem poczty.

Dodatkowa pomoc podczas pobytu za granicą
Żeby zapewnić sobie bezpieczny i spokojny wyjazd za granicę, warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie assistance, które będzie obowiązywało także poza granicami kraju. Dzięki niemu w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia ubezpieczyciel zapewni nam pomoc, np. holowanie do warsztatu, transport do szpitala, pojazd zastępczy albo pomoc tłumacza.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(77) "Gdzie jes potrzebna Zielona Karta OC - w jakich krajach? - poradnik Veturp.pl" ["meta_desc"]=> string(91) "Sprawdź przed wyjazdem w jakich krajach potrzebna jest zielona Karta OC - radzi Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-11.8652343733485" ["lng"]=> string(17) "-8.74610741047631" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Gdzie jes potrzebna Zielona Karta OC - w jakich krajach? - poradnik Veturp.pl

meta_keys:

meta_desc: Sprawdź przed wyjazdem w jakich krajach potrzebna jest zielona Karta OC - radzi Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Gdzie jes potrzebna Zielona Karta OC - w jakich krajach? - poradnik Veturp.pl

meta_keys:

meta_desc: Sprawdź przed wyjazdem w jakich krajach potrzebna jest zielona Karta OC - radzi Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Sprawdź przed wyjazdem w jakich krajach potrzebna jest zielona Karta OC - radzi Veturo.pl