Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki

W krajobrazie Krakowa umiejscowione są cztery kopce usypane na cześć narodowych bohaterów. Najwyższe wzniesienie to wzgórze Sikornik, które znane jest również pod nazwą Wzgórza św. Bronisławy. Na nim, w zachodniej dzielnicy Krakowa, dzielnicy Zwierzynieckiej, znajduje się Kopiec Kościuszki.

Tadeusz Kościuszko był ceniony już praktycznie od momentu swojej śmierci w roku 1817. Wyjątkowo opiewał jego historię Kraków, gdyż bohater był związany z tym miastem i tu też go pochowano.

Rozpoczęto nawet zbiórkę pieniędzy na poczet wybudowania monumentu na cześć Tadeusza Kościuszki. Decyzja o tym, jak miałby on wyglądać, nie mogła zostać podjęta, a w końcu zdecydowano się na usypanie kopca, który wyglądem miał przypominać kopiec Krakusa i Wandy.

W 1820 roku rozpoczęto budowę kopca. Prace wykonywane były głównie przez ochotników, traktowano to jak obowiązek patriotyczny. Oprócz mieszkańców Krakowa, przez trzy lata budowy, zaangażowali się również turyści polscy i zagraniczni, którzy odwiedzali miasto. Pomimo, iż na drodze stawały problemy techniczne i finansowe, kopiec ukończono w 1823 roku. Miał on podstawę o średnicy 80 metrów, u wierzchołka 8,5 metra, a jego wysokość to 34,1 metra.

Pierwotnie, gdy opiekę nad kopcem zaczął sprawować Komitet Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki, wokół kopca miała powstać osada dla rodzin chłopskich, głównie dla tych, których członkowie brali udział w insurekcji kościuszkowskiej. Pomimo, iż zakupiono oraz otrzymano 40 morgów ziemi od klasztoru Norbertanek, to jednak pomysł powstania osady upadł. Powodem byli Austriacy, którzy wznieśli wokoło kopca fortyfikacje. Kopiec zaczynał niszczeć pod wpływem działania warunków atmosferycznych. Nie doszła do skutku jego renowacja, ponieważ Wolne Miasto Kraków zostało zlikwidowane oraz wcielone do zaboru austriackiego.

Podczas Wiosny Ludów chciano nawet zlikwidować kopiec w ramach procesu germanizacji społeczeństwa. W kolejnych latach kopiec Kościuszki był przejmowano jako punkt obserwacyjny, najpierw przez Austriaków, a podczas II wojny światowej, w czasie wyzwalania Krakowa przez wojska radzieckie.

W pozostałościach fortu od 1977 roku funkcjonuje hotel, a początkiem lat dziewięćdziesiątych XX wieku swoją siedzibę urządziło tu radio RMF FM. Oprócz samego kopca, można również zwiedzić istniejące tu Muzeum Kościuszki.

W 1997 roku, gdy w Małopolsce przeszły potężne ulewy, spowodowały one zniszczenie kopca. Rozpoczął się remont pomnika, który kosztował prawie 15 milionów złotych i zakończył się w listopadzie 2002 roku.

Wycieczka do Krakowa będzie atrakcyjna o każdej porze roku. Wystarczy wejść na jeden z portali turystycznych, zarezerwować noclegi i rozpocząć swoją magiczną przygodę z tym miastem.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(117) "Kopiec Kościuszki - co warto zobaczyć w Krakowie - Małopolska, Kraków, zabytki, historia, Kościuszko - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(143) "Co warto zobaczyć w Krakowie? Punktem obowiązkowym każdej wycieczki do Krakowa jest zwiedzanie kopca Tadeusza Kościuszki - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(34) "Małopolska - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(10) "Kiero 1975" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.05484667974869950057836831547319889068603515625) ["lng"]=> float(19.89345073423130116907486808486282825469970703125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Kopiec Kościuszki - co warto zobaczyć w Krakowie - Małopolska, Kraków, zabytki, historia, Kościuszko - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Co warto zobaczyć w Krakowie? Punktem obowiązkowym każdej wycieczki do Krakowa jest zwiedzanie kopca Tadeusza Kościuszki - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Małopolska - atrakcje turystyczne

author: Kiero 1975

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kopiec Kościuszki - co warto zobaczyć w Krakowie - Małopolska, Kraków, zabytki, historia, Kościuszko - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Co warto zobaczyć w Krakowie? Punktem obowiązkowym każdej wycieczki do Krakowa jest zwiedzanie kopca Tadeusza Kościuszki - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Kiero 1975

meta_desc: Co warto zobaczyć w Krakowie? Punktem obowiązkowym każdej wycieczki do Krakowa jest zwiedzanie kopca Tadeusza Kościuszki - poleca veturo.pl