Teide, Teneryfa

Park Narodowy Teide na Teneryfie

Jeśli ktoś zastanawia się, jaki jest charakterystyczny widok, który można zobaczyć na wszystkich wyspach Kanaryjskich to będzie to El Teide.

Rzeczywiście, niektóre z najlepszych widoków na Teide można zobaczyć z innych wysp, szczególnie z Parku Narodowego Garajonay na najbliższym sąsiedzie Teneryfy – wyspie La Gomera. Park Narodowy Teide, w samym centrum Teneryfy obejmuje ogromny obszar 18.990 ha. Znajduje się tutaj najwyższy szczyt Hiszpanii – Pico de Teide (3718m), ale nie jest to największy park narodowy w Hiszpanii, ale z pewnością najbardziej popularny – rocznie odwiedza go około 4 mln turystów. Teide jest parkiem narodowym chronionym od stycznia 1954 roku.

Wulkaniczny krajobraz, jaki można zobaczyć w Parku Narodowym Teide, i wszędzie indziej na Wyspach Kanaryjskich, jest wynikiem bazaltowych erupcji magmy. Bazaltowa magma znana jest z mniej gwałtownych erupcji, które osiągają długie odległości, w przeciwieństwie do magmy trachitowej, która charakteryzuje się większą lepkością niż bazaltowa i może gromadzić się w kraterach wulkanicznych i eksplodować bardzo gwałtownie.

Jak można dowiedzieć się z historii wulkanizmu na Wyspach Kanaryjskich, podczas wydarzeń wulkanicznych ludzie zazwyczaj mieli czas na ucieczkę – mieli czas, ponieważ była to lawa bazaltowa, której erupcja była raczej spokojna. Wysokość Teide sprawia, że jego wierzchołek w zimie jest zazwyczaj pokryty śniegiem. W języku Guanczów nazwa Teide brzmiała „El Cheide”, pozostało po nich na Teneryfie jedynie kilka mitów i legend związanych z wulkanami.

W średniowieczu erupcja trwała kilkadziesiąt lat, podczas których czarna lawa była wyrzucana w górę, a Teide wzrosła do obecnej wysokości z bardziej spiczastym kraterem. Wcześniej, w czasach rzymskich, krater był bardziej zaokrąglony. Guanczowie z pewnością przeżyli kilka erupcji na terenie Wysp Kanaryjskich. Na Teneryfie rekordowa erupcja była w latach 1704/05 – był to wybuch i szczelinowa erupcji lawy w Siete Fuentes, Fasnia oraz Montana de Las Arenas.

Następny duży wybuch był w Garachico, datowany na rok 1706. Wulkan Montana Negra wybuchł 5 maja tego roku, na południe od miasta. Erupcja trwała 9 dni i zniszczyła całe miasto. Inne wybuchy to m.in. wybuch Chahorra w 1798 roku i wybuch Chinyero w roku 1909, który trwał 10 dni. Krater Teide ma 80m średnicy i jest nadal aktywny – można usłyszeć pomruki w kraterze szczytowym. Z kolei na wyspie La Palma, miała miejsce ostatnia erupcja na Wyspach Kanaryjskich w 1971 roku. Jest tu też niezwykła formacja skalna, bardzo popularna wśród filmowców: El Roque Cinchado – wspaniały przykład dramatycznych formacji skalnych powstałych w wyniku erozji skał wulkanicznych (na jednej z nich, w filmie „10 przykazań”, stał Charlton Heston).

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(51) "Teneryfa - Teide - Park Narodowy Teide na Teneryfie" ["meta_desc"]=> string(155) "Wulkaniczny krajobraz, jaki można zobaczyć w Parku Narodowym Teide, i wszędzie indziej na Wyspach Kanaryjskich, jest wynikiem bazaltowych erupcji magmy." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(13) "kanary.net.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(28.26253800503580038139261887408792972564697265625) ["lng"]=> float(-16.631927487918201080674407421611249446868896484375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "ESP" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Teneryfa - Teide - Park Narodowy Teide na Teneryfie

meta_keys:

meta_desc: Wulkaniczny krajobraz, jaki można zobaczyć w Parku Narodowym Teide, i wszędzie indziej na Wyspach Kanaryjskich, jest wynikiem bazaltowych erupcji magmy.

watermark:

interesting_places:

author: kanary.net.pl

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Teneryfa - Teide - Park Narodowy Teide na Teneryfie

meta_keys:

meta_desc: Wulkaniczny krajobraz, jaki można zobaczyć w Parku Narodowym Teide, i wszędzie indziej na Wyspach Kanaryjskich, jest wynikiem bazaltowych erupcji magmy.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: kanary.net.pl

meta_desc: Wulkaniczny krajobraz, jaki można zobaczyć w Parku Narodowym Teide, i wszędzie indziej na Wyspach Kanaryjskich, jest wynikiem bazaltowych erupcji magmy.