google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Park Narodowy Teide na Teneryfie

Jeśli ktoś zastanawia się, jaki jest charakterystyczny widok, który można zobaczyć na wszystkich wyspach Kanaryjskich to będzie to El Teide.

Park Narodowy Teide na TeneryfieTeide, Teneryfa

fot. pixabay.com

Rzeczywiście, niektóre z najlepszych widoków na Teide można zobaczyć z innych wysp, szczególnie z Parku Narodowego Garajonay na najbliższym sąsiedzie Teneryfy - wyspie La Gomera. Park Narodowy Teide, w samym centrum Teneryfy obejmuje ogromny obszar 18.990 ha. Znajduje się tutaj najwyższy szczyt Hiszpanii - Pico de Teide (3718m), ale nie jest to największy park narodowy w Hiszpanii, ale z pewnością najbardziej popularny - rocznie odwiedza go około 4 mln turystów. Teide jest parkiem narodowym chronionym od stycznia 1954 roku.

Wulkaniczny krajobraz, jaki można zobaczyć w Parku Narodowym Teide, i wszędzie indziej na Wyspach Kanaryjskich, jest wynikiem bazaltowych erupcji magmy. Bazaltowa magma znana jest z mniej gwałtownych erupcji, które osiągają długie odległości, w przeciwieństwie do magmy trachitowej, która charakteryzuje się większą lepkością niż bazaltowa i może gromadzić się w kraterach wulkanicznych i eksplodować bardzo gwałtownie.

Jak można dowiedzieć się z historii wulkanizmu na Wyspach Kanaryjskich, podczas wydarzeń wulkanicznych ludzie zazwyczaj mieli czas na ucieczkę - mieli czas, ponieważ była to lawa bazaltowa, której erupcja była raczej spokojna. Wysokość Teide sprawia, że jego wierzchołek w zimie jest zazwyczaj pokryty śniegiem. W języku Guanczów nazwa Teide brzmiała „El Cheide", pozostało po nich na Teneryfie jedynie kilka mitów i legend związanych z wulkanami.

W średniowieczu erupcja trwała kilkadziesiąt lat, podczas których czarna lawa była wyrzucana w górę, a Teide wzrosła do obecnej wysokości z bardziej spiczastym kraterem. Wcześniej, w czasach rzymskich, krater był bardziej zaokrąglony. Guanczowie z pewnością przeżyli kilka erupcji na terenie Wysp Kanaryjskich. Na Teneryfie rekordowa erupcja była w latach 1704/05 - był to wybuch i szczelinowa erupcji lawy w Siete Fuentes, Fasnia oraz Montana de Las Arenas.

Następny duży wybuch był w Garachico, datowany na rok 1706. Wulkan Montana Negra wybuchł 5 maja tego roku, na południe od miasta. Erupcja trwała 9 dni i zniszczyła całe miasto. Inne wybuchy to m.in. wybuch Chahorra w 1798 roku i wybuch Chinyero w roku 1909, który trwał 10 dni. Krater Teide ma 80m średnicy i jest nadal aktywny - można usłyszeć pomruki w kraterze szczytowym. Z kolei na wyspie La Palma, miała miejsce ostatnia erupcja na Wyspach Kanaryjskich w 1971 roku. Jest tu też niezwykła formacja skalna, bardzo popularna wśród filmowców: El Roque Cinchado - wspaniały przykład dramatycznych formacji skalnych powstałych w wyniku erozji skał wulkanicznych (na jednej z nich, w filmie „10 przykazań", stał Charlton Heston).

Pełna uroku Hiszpania stanowi jeden z najchętniej wybieranych ...

Barcelona - historyczna stolica Katalonii, miasto położone nad ...

Prezentujemy siedem powodów, dla których Wyspy Kanaryjskie są ...

Wyspy Kanaryjskie wyróżnia kuchnia pełna kontrastów oraz różnorodnych ...

Toledo stanowi jeden z najcenniejszych skarbów architektury hiszpańskiej ...

https://veturo.pl/article/2555/teneryfa-teide-szlaki-wycieczka-krajobraz/