google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Żywkowo - stolica bocianów

Żywkowo często nazywane jest stolicą bocianów. Do tej składającej się z dziewięciu gospodarstw i zamieszkanej przez 25 osób wsi co roku przylatuje około 100 bocianów. Odlatuje z niej około 200.

Żywkowo - stolica bocianówŻywkowo, wioska bocianów

fot. pixabay.com

Żywkowo to wieś położona w pobliżu granicy z Obwodem kaliningradzkim. Swoją wyjątkowość zawdzięcza bocianom, których w sezonie lęgowym wraz z młodymi jest 5-krotnie więcej niż mieszkańców. Piękno i dzikość natury w połączeniu z zabytkowym wizerunkiem wsi zachwyci z pewnością niejednego przybysza. Będąc w Żywkowie koniecznie trzeba zajrzeć z góry do bocianiego gniazda z wieży widokowej, która znajduje się w gospodarstwie Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, zmierzyć się z ptasimi zagadkami, przejść się ścieżką edukacyjną, zwiedzić bocianią izbę i poznać samego „Króla Bocianów”. We wsi można przenocować i coś zjeść.

Skąd się wzięły bociany? Według Władysława Andrejewa z Żywkowa, miłośnika bocianów, było tak: Któregoś dnia Bóg wezwał do siebie dwoje ludzi: mężczyznę i kobietę. Wręczył im worek z gadami i nakazał im pozbyć się paskudztwa wrzucając je do morza. Ludzie jak to ludzie, wiedzeni ciekawością rozsupłali tobołek, a gadzina rozpełzła się po polach. Zdenerwowany Bóg wezwał nieposłuszną parę i rzekł: „Teraz za karę wy i wasi potomkowie będziecie do końca świata zbierać gady” i zamienił ich w bociany, które do dziś chodzą po polach.

Życie bocianów toczy się nie tylko na gniazdach. Długie godziny spędzają na polowaniach na łąkach i polach oraz w pobliżu oczek wodnych. Aby przypatrzeć się bocianom na polowaniu, należy wyjść poza wioskę. W tym celu została wytyczona ścieżka edukacyjna pomiędzy Żywkowem a Toprzynami (sąsiednią wsią , w której także znajdują się bocianie gniazda).

źródło: Wioski tematyczne

Małopolska Organizacja Turystyczna od 2011 roku realizuje projekt ...

Pałac Goetzów powstał w latach 1889 – 1900, ...

Jest to malowniczo położona wioska  w Województwie Lubuskim. ...

Zamek Moszna powstał w połowie wieku XVII. Część ...

W ostatnim czasie Katowice przeszły ogromną metamorfozę. Niedoceniane ...

Zawsze chciałeś pojechać do Czarnobyla i zobaczyć miasto ...

https://veturo.pl/article/2565/zywkowo-bociania-wies-stolica-bocianow/