google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Cygańska wioska

Cyganie ze wsi Igryły swoją odrębną kulturę i zwyczaje pielęgnowali przez dłuższy czas i do dziś mieszkają w tej miejscowości ich potomkowie piątego i dalszego pokolenia. Przez okolicznych mieszkańców określani są jako „wieś cygańska”.

Cygańska wioskaWioska cygańska w Igryłach

fot. igryly.com

W pozostałych wsiach społeczność cygańska szybko się zasymilowała i wtopiła się w społeczeństwo większościowe tj. miejscową ludność. Dziś nawet nie wiedzą, że są potomkami romskimi. We wsi handel końmi przetrwał do dzisiaj. Potomkowie osiedleńców mieli „cygańską żyłkę” do handlu. W poniedziałki wieś pustoszała, ponieważ zgodnie ze zwyczajem mieszkańcy handlowali końmi na targu w Sokółce. Po udanych transakcjach wymiennych Cyganie wędrowni przyjeżdżali do Igrył, rozpalano ognisko i w kociołkach gotowano danie mięsne z kury z warzywami i grzybami. Zgodnie z tradycją cygańską koniecznie musiał być borysz (barysz) – sfinalizowanie targu sprzedaży – kupna, polegający na przyklepywaniu na przemian w dłonie o to, kto stawia alkohol. Biesiady przy ognisku cieszyły się zainteresowaniem pozostałych mieszkańców, ponieważ nie mogło zabraknąć u wędrownych Cyganów dobrej muzyki i tańców.

Dziś wioska cygańska oferuje atrakcje związane z tradycją i kulturą cygańską dla turystów. są to m.in: warsztaty kulinarne, przejażdżki wozem cygańskim, warsztaty plastyczne.

plastyczne, ucztę przy kociołku i rybie,

Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kulturowe Igrył”
Igryły 32, 16-100 Sokółka, tel.: 606 965 560

W plebiscycie na białostoczanina XX wieku wygrał lekarz, ...

Wystarczy pojechać na Podlasie, by zobaczyć drewniane wioski, ...

Sezon rowerowy i bociany mają coś wspólnego - ...

Pałac Branickich w Białymstoku jest zaliczany do najpiękniejszych ...

Mamy Państwu do zaoferowania zwiedzenie najstarszego w Polsce ...

Stolicę Podlasia można zwiedzać przy pomocy audioprzewodników.

https://veturo.pl/article/2566/wioski-cyganskie-w-polsce-igryly-atrakcje-ciekawe-miejsca/