Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie odwiedzali królowie i goście z odległych krajów, był też świadkiem wojen - tych wielkich, i tych domowych, sporów między bogatymi rodami i wielkiej zdrady. Dwukrotnie zniszczony - dwa razy powstawał z ruin. Kilka razy miał też swoje pięć minut w dziejach Podlasia i  Rzeczypospolitej.

Pierwszymi historycznymi właścicielami narwiańskiej wyspy, gdzie dziś stoi zamek, była przebogata rodzina litewskich możnowładców – Gasztołdowie. To oni wznieśli tu drewnianą warownię, która kilkadziesiąt lat później padła ofiarą zawiści niedalekich sąsiadów – Radziwiłłów – i doszczętnie spłonęła. Gasztołdowie wkrótce stracili jednak znacznie więcej – rodzina wygasła w roku 1542 a ich fortuna przypadła władcom Polski i Litwy. Właśnie w tym momencie zaczynają się królewskie dzieje tego miejsca, w tle których pojawia się postać słynnej Barbary Radziwiłłówny. Kiedy młody Zygmunt August otrzymał spadek po Gasztołdach, postanowił zbudować na zgliszczach ich warowni w Tykocinie duży ceglany zamek. Dzięki otaczającym go wodom i bagnom Narwi był to znakomity system obronny. Na tyle ważny by stworzyć w nim największy arsenał Rzeczypospolitej końca XVI wieku i przez następne pół wieku inwestować w jego rozwój i rozbudowę. Czy kolejni królowie inwestowaliby tu tak wiele swych cennych pieniądzy, gdyby to miejsce było dla nich bez znaczenia?

A tak się składa, że władcy chętnie odwiedzali tykociński zamek. Zygmunt August, Stefan Batory, dwaj Wazowie: Zygmunt III i Władysław IV, August II Mocny a nawet sławny car Rosji – Piotr Wielki. Jeden z nich nawet przez pewien czas spoczywał tu po swej śmierci. Który? Tego dowiecie się odwiedzając Zamek w Tykocinie.

Oprócz goszczenia władców za ich życia a nawet po śmierci – niczym sam Wawel – tykocińska twierdza była świadkiem jeszcze jednej przygody, zakończonej arcyważnym wydarzeniem. W listopadzie roku 1705, w trakcie wielkiej wojny północnej August II Mocny po bardzo niebezpiecznej podróży dotarł na Zamek, gdzie przyjął go Piotr Wielki – cóż za niecodzienny przypadek, że car przyjmował króla Rzeczypospolitej w polskim zamku. Jednak to nie koniec – to właśnie wtedy, właśnie na Zamku w Tykocinie August II po raz pierwszy wręczył Order Orła Białego – do dziś najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie.

Widać zatem, że wojny również nie omijały zamku: od potopu szwedzkiego, poprzez wojnę o sukcesję polską, skończywszy na powstaniu styczniowym. Na przestrzeni dziejów doszło do czterech bitew o Tykocin. Co ciekawe – dwie z nich zakończyły się zniszczeniem Zamku. Ostatecznie rozbierany od roku 1734 i popadający stopniowo w ruinę i zapomnienie, nieomal nie skończył na „śmietniku historii”. Na szczęści dzięki długim i żmudnym badaniom naukowym i rozpoczętym na przełomie XX i XXI wieku pracom rekonstrukcyjnym możemy dziś znowu podziwiać zachodnią i południową część Zamku w Tykocinie: podziemia, znakomitą Salę Szklaną czy wieżę więzienną.

Zwiedzanie zamku
Każdemu, nawet najmniejszej grupie i pojedynczym turystom zapewniamy opiekę wykwalifikowanych przewodników. Zwiedzanie trwa ok. 35 minut i obejmuje: Podziemia zamkowe z wystawą muzealną o historii Zamku w Tykocinie na tle dziejów Rzeczypospolitej i kolekcją dawnej broni, salę Szklaną z odtworzonym największym piecem kaflowym w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, wieżę więzienną – najwyższy punkt widokowy w okolicy, który pozwala też obserwować z najbliższej odległości życie bocianiego gniazda

Godziny zwiedzania    
poniedziałek – niedziela, godz: 11.00 – 17.00    

Ceny biletów
Dzieci i młodzież: 9 PLN

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(89) "Zamki na Podlasiu - zamek w Tykocinie - atrakcje, ciekawe miejsca na Podlasiu - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(88) "Zamki na Podlasiu - poznaj i dowiedz się więcej o zamku w Tykocinie - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(53.205873504468996770810917951166629791259765625) ["lng"]=> float(22.77085482756420020677978754974901676177978515625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Zamki na Podlasiu - zamek w Tykocinie - atrakcje, ciekawe miejsca na Podlasiu - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Zamki na Podlasiu - poznaj i dowiedz się więcej o zamku w Tykocinie - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Zamki na Podlasiu - zamek w Tykocinie - atrakcje, ciekawe miejsca na Podlasiu - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Zamki na Podlasiu - poznaj i dowiedz się więcej o zamku w Tykocinie - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Zamki na Podlasiu - poznaj i dowiedz się więcej o zamku w Tykocinie - poleca veturo.pl