google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Stavanger i Bergen - połączenie promowe

Dwa miasta Stavanger i Bergen to poza stolicą Oslo najczęściej odwiedzane miasta Norwegii. Nic dziwnego, Bergen i Stavanger są głównymi miastami regionu Vestlandet, czyli  regionu Fiordów Zachodnich, które uchodzą za jedno z najpiękniejszych miejsc na naszej planecie i od lat zajmują stałe miejsce w pierwszej dziesiątce cudów natury.

Stavanger i Bergen - połączenie promoweBergen, fiordy

fot. Piotr Głodzik

Linia promowa Fjord Line wprowadziła rejsy lokalne łączące te dwa miasta. Dotychczas można było podróżować na tej trasie ale niejako naokoło, mianowicie wypływając z portu w Danii, w Hirtshals. Nie można było wejść na pokład promu na ostatnim odcinku Stavanger- Bergen. Od lutego tego roku jest to możliwe, co może dodatkowo zainteresować turystów wybierających się tej wiosny i lata do Norwegii. Rejsy wzdłuż wybrzeża fiordów to atrakcja sama w sobie – potężne skalne zbocza schodzące wprost do morza, fale rozbijające się o szkiery, widok na góry i lodowiec Folgefonna – widoki z promu zapierają dech w piersiach i za taką wycieczkę na pokładzie wycieczkowca płaci się słone pieniądze. Tymczasem nowe połączenia promami MS „Bergensfjord” i MS „Stavangerfjord” to koszt zaledwie 25 EUR (ok. 105 PLN) za osobę! Gdybyśmy chcieli ten odcinek przejechać własnym samochodem – bez wspaniałych morskich widoków – musimy liczyć się z wyższymi kosztami: paliwo, opłaty drogowe oraz cena lokalnych przepraw promowych w sumie znacznie przekroczą podaną kwotę.

Co rejsy lokalne w praktyce oznaczają dla polskiego turysty? Dzięki opcji podróży statkiem na trasie StavangerBergen polscy turyści zyskują nowe możliwości aranżowania pobytu nad fiordami, w tym wyjazdów weekendowych. Jeden z przykładów: ponieważ Stavanger i  Bergen są dobrze skomunikowane z lotniskami w Polsce, można połączyć zwiedzenie obu miast z rejsem Fjord Line. Jeśli będziemy mieli do dyspozycji 4-5 dni, wówczas można zaaranżować niezwykle atrakcyjny pobyt, obejmujący przelot do Stavanger, zwiedzanie miasta i ewentualnie wyjście na Preikestolen – najbardziej znaną półkę skalna na świecie, która wznosi się nad Lysefjordem, następnie rejs promem do Bergen, zwiedzanie stolicy fiordów i powrót do kraju. Można także wydłużyć pobyt i w okolicy Bergen zrealizować całodzienną wycieczką typu Norway in a nutshell - np. rejs przez najwęższy i dzięki temu jeden z najbardziej spektakularnych fiordów Norwegii - Nærøyfjord  lub wycieczkę do Aurlandsfjord wraz z przejazdem kolejką Flåm – najstarszą czynną linią kolejową w Norwegii, której trasa pnie się ostro w górę, a stopień nachylenia na 80% trasy wynosi aż 55‰ czyli 1:18! Jest to jedno z osiągnięć norweskiej inżynierii ekstremalnej.

Warto pamiętać, że przesiadając się na promy Fjord Line, najbardziej ekologiczne statki tych rozmiarów na świecie, przyczynimy się także do mniejszego zanieczyszczenia środowiska.

W miejscości Loen, położonej nad wschodnią odnogą Nordfjordu, ...

Wspaniała dzika natura, góry poprzecinane morzem, małe wysepki ...

TusenFryd i Bø Sommarland – to jedne z ...

Kristiansand to główne miasto Norwegii południowej i okręgu ...

Stavanger - norweskie miasto portowe i gmina leżąca ...

https://veturo.pl/article/2573/norwegia-fiordy-polaczenie-promowe-stavanger-bergen/