google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Wrocław liczy sobie już ponad tysiąc lat. Najstarszą częścią miasta jest Ostrów Tumski. Co można zobaczyć podczas zwiedzania tego urokliwego zakątka stolicy Dolnego Śląska? Sprawdź, dlaczego to miejsce jest popularne wśród turystów.

Ostrów Tumski we WrocławiuWrocław, Ostrów Tumski

fot. wroclaw.pl

Ostrów Tumski początkowo był osobnym grodem, zewsząd otoczonym wodą. Nic zatem dziwnego, że stał się siedzibą książąt piastowskich, rządzących w średniowieczu na Śląsku. Ta sytuacja utrzymywała się przez kilka stuleci, w końcu ostatecznie wyspa stała się własnością kościoła, co miało miejsce w roku 1315. Od tamtej pory przez wiele stuleci Ostrów Tumski był wyłączony spod jurysdykcji miejskiej, w całości będąc pod zarządem kościelnych władz. Stąd też takie zgromadzenie licznych zabytków architektonicznych, nierzadko pochodzących ze średniowiecza. Dzięki temu miejsce to jest wyjątkowo urokliwe, z niewielkimi uliczkami i dumnie wznoszącymi się w niebo kościelnymi wieżami.

Ostrów Tumski to miejsce dziś będące jednym z symboli Wrocławia. Stało się tak przede wszystkim z uwagi na wrocławską archikatedrę, wznoszącą się w centralnym miejscu Ostrowia Tumskiego. Górujący nad otoczeniem budynek przyciąga swoim majestatem. W jego wnętrzu można podziwiać prawdziwe skarby sztuki sakralnej, między innymi późnogotycki ołtarz główny, pochodzący oryginalnie z Lubina, ocalałe fragmenty monumentalnych organów z wrocławskiej Hali Stulecia, a także słynny obraz Matki Bożej z Międzylesia, potocznie zwany Madonną Sobieską, który został koronowany przez papieża Jana Pawła II w trakcie jego pielgrzymki do Wrocławia w 1997 roku.

Wrocławska katedra jest otoczona wieloma kaplicami, które zmieniają surowy gotycki wygląd budynku, a całe zwiedzanie czynią jeszcze bardziej atrakcyjnym, gdyż odwiedzający mają szansę podziwiania również barokowych i rokokowych kaplic.

Ostrów Tumski sprawia wrażenie miejsca, w którym czas się zatrzymał w końcu dziewiętnastego wieku. Wrażenie to potęgują gazowe lampy, które codziennie są ręcznie zapalane i gaszone przez specjalnie do tego celu wyznaczonego pracownika. Spacer po uliczkach oświetlonych tego rodzaju światłem zapewnia niezapomniane przeżycia.

Osoby spoza Wrocławia, które zdecydują się na spędzenie kilku dni w stolicy Dolnego Śląska, mogą znaleźć komfortowy nocleg w ofercie prezentowanej przez apartamenty wrocławskie, położone w niewielkiej odległości od wrocławskiego Ostrowia Tumskiego.

Przyjeżdżający do Wrocławia turyści mogą być zdziwieni potrawą, ...

Położony na Dolnym Śląsku Wrocław jest miastem licznie ...

We Wrocławiu jest wiele fascynujących miejsc, jednak największe ...

Co roku 25 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień ...

Wrocławski Mostek Czarownic to nie tylko miejsce, gdzie ...

Wrocław, jak przystało na miasto odwiedzane przez rzesze ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/2595/dolny-slask-wroclaw-ostrow-tumski-atrakcje-ciekawe-miejsca/