google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Trzebnica - atrakcje turystyczne

Trzebnica jest oddalona zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Wrocławia. Ta niewielka miejscowość ma jednak do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. Co można zobaczyć w tym urokliwym miasteczku? Poznaj miejsca warte zobaczenia w Trzebnicy.

Trzebnica - atrakcje turystyczneTrzebnica, Rynek

fot. M.Mazurkiewicz/turystyka.trzebnica.pl

Centrum Trzebnicy zostało wpisane jako zabytek na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Urokliwe kamieniczki i trzebnicki ratusz robią olbrzymie wrażenie i dziś, mając moc przenoszenia w czasie. Spacer po tych niewielkich uliczkach i odpoczynek na trzebnickim rynku, w jednej z licznych restauracji lub kawiarni, to wyjątkowa okazja do odpoczynku od trudów zwiedzania.

Najważniejszym pod względem historycznym miejscem jest jednak zespół klasztorny zakonu cysterek, które były obecne w mieście przez kilkaset lat. Zakon ten został ufundowany przez księcia Henryka Brodatego w 1202 roku. W ciągu najbliższych dwudziestu lat powstał pierwszy kościół, a następnie również kaplica św. Jadwigi, będąca pierwszym na ziemiach polskich obiektem zbudowanym w stylu gotyckim. Dziś jest ten budynek uważany za jeden z największych skarbów polskiej architektury powstałej w XIII wieku.

Ośrodek w Trzebnicy stał się popularny już w średniowieczu, gdyż to właśnie tutaj spoczęły szczątki świętej Jadwigi, śląskiej patronki. Już wówczas było to miejsce pielgrzymek, takim zostało do dzisiejszego dnia, można wziąć udział w pieszej wędrówce, która wyrusza spod wrocławskiej katedry każdego roku.

Dzisiejszy, barokowy kształt większości zabudowań klasztornych pochodzi z czasów renowacji całego kompleksu klasztornego, który nastąpił w dwóch etapach, pod koniec XVII wieku i w połowie wieku XVIII. Po dziś dzień, mimo wielu historycznych zawirowań, sanktuarium nadal przyciąga wielu turystów. Na nowo urządzone sale, a także wydzielone muzeum, w którym można między innymi podziwiać między innymi czaszkę świętej Jadwigi, czyni z tego miejsca ważny ośrodek związany z historią i wiarą jednocześnie.

Poza starym miastem i zespołem klasztornym w Trzebnicy można również podziwiać inne kościoły, z których najważniejszym pozostaje neogotycki kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. W trakcie pobytu w Trzebnicy warto również zwrócić uwagę na wyremontowany przed kilku laty budynek stacji kolejowej.

Po trudach zwiedzania tej urokliwej miejscowości możesz odpocząć w jednej ze stylowych restauracji lub kawiarni, jakie z łatwością znajdziesz na trzebnickim Rynku.  Jednodniowa wycieczka z Wrocławia do Trzebnicy na pewno nie będzie czasem straconym. Stolicę Dolnego Śląska najlepiej zwiedzać przez kilka dni, więc musisz znaleźć odpowiedni nocleg, co z łatwością możesz sprawdzić w ofercie prezentowanej przez apartamenty wrocławskie, położone w samym centrum Wrocławia.

Przyjeżdżający do Wrocławia turyści mogą być zdziwieni potrawą, ...

Położony na Dolnym Śląsku Wrocław jest miastem licznie ...

We Wrocławiu jest wiele fascynujących miejsc, jednak największe ...

Co roku 25 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień ...

Wrocławski Mostek Czarownic to nie tylko miejsce, gdzie ...

Wrocław, jak przystało na miasto odwiedzane przez rzesze ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/2596/dolny-slask-trzebnica-atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejsca/