Trzebnica, Rynek

Trzebnica – atrakcje turystyczne

Trzebnica jest oddalona zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Wrocławia. Ta niewielka miejscowość ma jednak do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. Co można zobaczyć w tym urokliwym miasteczku? Poznaj miejsca warte zobaczenia w Trzebnicy.

Centrum Trzebnicy zostało wpisane jako zabytek na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Urokliwe kamieniczki i trzebnicki ratusz robią olbrzymie wrażenie i dziś, mając moc przenoszenia w czasie. Spacer po tych niewielkich uliczkach i odpoczynek na trzebnickim rynku, w jednej z licznych restauracji lub kawiarni, to wyjątkowa okazja do odpoczynku od trudów zwiedzania.

Najważniejszym pod względem historycznym miejscem jest jednak zespół klasztorny zakonu cysterek, które były obecne w mieście przez kilkaset lat. Zakon ten został ufundowany przez księcia Henryka Brodatego w 1202 roku. W ciągu najbliższych dwudziestu lat powstał pierwszy kościół, a następnie również kaplica św. Jadwigi, będąca pierwszym na ziemiach polskich obiektem zbudowanym w stylu gotyckim. Dziś jest ten budynek uważany za jeden z największych skarbów polskiej architektury powstałej w XIII wieku.

Ośrodek w Trzebnicy stał się popularny już w średniowieczu, gdyż to właśnie tutaj spoczęły szczątki świętej Jadwigi, śląskiej patronki. Już wówczas było to miejsce pielgrzymek, takim zostało do dzisiejszego dnia, można wziąć udział w pieszej wędrówce, która wyrusza spod wrocławskiej katedry każdego roku.

Dzisiejszy, barokowy kształt większości zabudowań klasztornych pochodzi z czasów renowacji całego kompleksu klasztornego, który nastąpił w dwóch etapach, pod koniec XVII wieku i w połowie wieku XVIII. Po dziś dzień, mimo wielu historycznych zawirowań, sanktuarium nadal przyciąga wielu turystów. Na nowo urządzone sale, a także wydzielone muzeum, w którym można między innymi podziwiać między innymi czaszkę świętej Jadwigi, czyni z tego miejsca ważny ośrodek związany z historią i wiarą jednocześnie.

Poza starym miastem i zespołem klasztornym w Trzebnicy można również podziwiać inne kościoły, z których najważniejszym pozostaje neogotycki kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. W trakcie pobytu w Trzebnicy warto również zwrócić uwagę na wyremontowany przed kilku laty budynek stacji kolejowej.

Po trudach zwiedzania tej urokliwej miejscowości możesz odpocząć w jednej ze stylowych restauracji lub kawiarni, jakie z łatwością znajdziesz na trzebnickim Rynku.  Jednodniowa wycieczka z Wrocławia do Trzebnicy na pewno nie będzie czasem straconym. Stolicę Dolnego Śląska najlepiej zwiedzać przez kilka dni, więc musisz znaleźć odpowiedni nocleg, co z łatwością możesz sprawdzić w ofercie prezentowanej przez apartamenty wrocławskie, położone w samym centrum Wrocławia.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(106) "Trzebnica - atrakcje Trzebnicy - okolice Wrocławia - ciekawe miejsca, Wrocław, Dolny Śląsk - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(121) "Trzebnica - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Trzebnicy w okolicy Wrocławia na Dolnym Śląsku - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.30740610120660250004220870323479175567626953125) ["lng"]=> float(17.057647702705200032369248219765722751617431640625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Trzebnica - atrakcje Trzebnicy - okolice Wrocławia - ciekawe miejsca, Wrocław, Dolny Śląsk - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Trzebnica - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Trzebnicy w okolicy Wrocławia na Dolnym Śląsku - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Trzebnica - atrakcje Trzebnicy - okolice Wrocławia - ciekawe miejsca, Wrocław, Dolny Śląsk - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Trzebnica - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Trzebnicy w okolicy Wrocławia na Dolnym Śląsku - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: Trzebnica - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Trzebnicy w okolicy Wrocławia na Dolnym Śląsku - poleca veturo.pl