Wiedeń, Austria

Austria – charakterystyka kraju

Austria jest krajem położonym w południowej części Europy Środkowej. Nie posiada w prawdzie dostępu do morza,za to dwie trzecie kraju zajmują Alpy. Stolicą i największym miastem kraju jest Wiedeń. Miasto leży nad Dunajem, rzeką, która przecina całą Austrię ze wschodu na zachód. Poza Wiedniem turyści często odwiedzają także Innsbruck (stolica Tyrolu) oraz Salzburg (stolica kraju związkowego Salzburg).

Mieszkańcy Austrii słyną ze swojej gościnności i przywiązania do tradycji, co objawia się w noszeniu tradycyjnych strojów. Kobiety ubierają się w tzw. Tracht lub okolicznościowe suknie Dirndl, a mężczyźni w Lederhosen zwane potocznie „trzeszczącymi spodniami”.

W Austrii ciekawie obchodzi się niektóre święta. Obrzędy można podziwiać na ulicach turystycznych miejscowości. Turyści, którzy przybywają na wypoczynek w styczniu mogą uczestniczyć w niezwykłych, karnawałowych balach, które zostały zapoczątkowane już w XVIII w. i do dziś cieszą się dużą popularnością.

Typowym zwyczajem adwentowym są jasełka rozpoczynające się pod koniec grudnia w okresie nocnych marszów czarownic i przebierańców zwanych Scheller, Wamplerer czy Scheman. Natomiast podczas Wielkanocy szuka się koszyczków ze słodyczami i malowanymi jajkami.

Dużą popularnością wśród odwiedzających Austrię cieszą się Kalvarienbergmarkt – duże jarmarki wielkanocne, na których można znaleźć wiele interesujących pamiątek. W okresie Adwentu do domów zagląda diabeł z rózgą zwany krampusem, a po ulicach biegają przebierańcy z ogromnymi rogami i rózgami.

Bożonarodzeniowe prezenty i smakołyki również można kupić na jarmarkach, towarzyszy im sympatyczna atmosfera zabawy, zapach grzanego wina i przyrządzanych na ruszcie kiełbasek.

Wino nie kojarzy się na pierwszą myśl z Austrią. Okazuje się jednak, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat wina z tego kraju uzyskały bardzo dobrą renomę i są chwalone na całym świecie. Mocne strony austriackich win to  jakość i  rozmaitość. Warto zwrócić uwagę na regionalne szczepy, takie jak Grüner Veltliner czy Zweigelt. Austria może praktycznie zaoferować wszystko – od lekkich, wytrawnych białych win poprzez pełne i wyraziste czerwone wina i szlachetne słodkie wina jakościowe z atrybutem (Hochprädikatsweine), po elegancki musujący Sekt czy też Frizzante.

Alpy austriackie przyciągają miłośników sportów zimowych, wspinaczek i pięknych widoków. Nie będzie przesadą, jeśli nazwiemy Austrię centrum europejskiego narciarstwa. Kraj słynie z doskonałych warunków, stoków oraz nowoczesnej i stale modernizowanej infrastruktury. Latem Alpy zachwycają nie tylko swoim pięknem. Szlaki górskie są różnorodne, a przy tym nieprzepełnione, jak w Polsce. Można tu wiec znaleźć ciszę i spokój i odprężyć się na łonie natury.

Nie bez powodu Austria kojarzona jest jako europejskie centrum sportów zimowych. Doskonale przygotowane trasy narciarskie dostępne są przy wszystkich liczących się kurortach zimowych, obsługują je sprawnie działające systemy wyciągów i gondoli pozwalające turystom na naprawdę aktywny wypoczynek, a nie tylko czekanie w długich kolejkach. Wiele wyciągów i gondoli prowadzi na szczyty niezwykle malowniczymi trasami, bezpłatne skibusy rozwożą narciarzy i snowboardzistów po narciarskich terenach, a dogodne i przyjazne przemieszczanie zapewnia doskonale rozwiązany system skipassów.

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(43) "Austria - charakterystyka kraju - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(130) "Mieszkańcy Austrii słyną ze swojej gościnności i przywiązania do tradycji, co objawia się w noszeniu tradycyjnych strojów." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(47.6713064519102971416941727511584758758544921875) ["lng"]=> float(14.4580078104853004816732209292240440845489501953125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "AUT" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Austria - charakterystyka kraju - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Mieszkańcy Austrii słyną ze swojej gościnności i przywiązania do tradycji, co objawia się w noszeniu tradycyjnych strojów.

watermark:

interesting_places:

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Austria - charakterystyka kraju - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Mieszkańcy Austrii słyną ze swojej gościnności i przywiązania do tradycji, co objawia się w noszeniu tradycyjnych strojów.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: Mieszkańcy Austrii słyną ze swojej gościnności i przywiązania do tradycji, co objawia się w noszeniu tradycyjnych strojów.