Wielka Rawka

Bieszczady Tajemnicze

Bieszczady to miejsce magiczne, dziewicze i fascynujące – taki obraz utrwalił się na stałe w naszej świadomości, a góry te stały się wręcz obowiązkowym punktem na mapie każdego szanującego się turysty.

Co w nich tak przyciąga? Położenie w najdalszym krańcu Polski z dala od cywilizacji? Bujna przyroda? Imponujące widoki? A może legendarna już atmosfera ognisk z gitarą i śpiewem do białego rana? Prawdopodobnie wszystko po trochu!

Położenie gór jest rzeczywiście niezwykłe. Przebywając tu możemy odnieść wrażenie, że znaleźliśmy się na krańcu świata. Bieszczady są bowiem wciśnięte w najdalej wysunięty na południowy-wschód kraniec Polski – z jednej strony okala je Ukraina, a z drugiej Słowacja. Sercem tego pasma są tak zwane  Bieszczady Wysokie, w całości znajdujące się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. To właśnie tutaj znajdziemy najpiękniejsze krajobrazy oraz najwyższe szczyty Bieszczad. Tutaj także najłatwiej natknąć się na stado wilków (choć dużo łatwiej je usłyszeć) czy ślady rysia lub niedźwiedzia.
Muszę jednak zawieść czytelnika, który spodziewa się odnaleźć tu ciszę, spokój i samotność. Niestety, te czasy dawno już minęły. Obecnie Bieszczady oblegane są przez rzesze turystów.

Wyjątkiem jest trudno dostępny i wymagający szlak graniczny (biegnący wzdłuż granicy polsko-słowackiej) oraz północno-zachodnie obrzeża parku. Jeśli więc szukamy względnej ciszy i spokoju, warto to miejsce odwiedzić poza sezonem lub po prostu wybrać się w góry zanim wstanie słońce. Mimo wszystko miejsce jest godne polecenia nawet tym, którzy za tłumem nie przepadają, gdyż zapierające dech w piersiach widoki oraz niezwykła przyroda w pełni wynagrodzą nam brak samotności.

Dawno już skończyły się czasy, gdy w Bieszczady trzeba było jechać z namiotem i biwakować pod gołym niebem lub ewentualnie szukać miejsca „u gospodarza”. Obecnie infrastruktura turystyczna stoi tu na wysokim poziomie. Oczywiście nadal mamy do dyspozycji szereg miejsc biwakowych, gdzie możemy rozbić namiot, a nawet wiat w środku gór, w których wystarczy nam śpiwór. Jednak dla mniej samodzielnych, przyzwyczajonych do wysokiego standardu turystów lepszą opcją będą hotele, a dla tych mniej wymagających – domki kempingowe. Ciekawą alternatywą są rzecz jasna schroniska i chatki górskie, dzięki którym możemy spędzić noc bliżej nieba. Szczególnie godna polecenia jest znajdująca się na samym grzbiecie Połoniny Wetlińskiej Chatka Puchatka. Musimy jednak przygotować się na dość spartańskie warunki. Brak bieżącej wody i prądu to jednak niska cena za niesamowite widoki za oknem i niecodzienną atmosferę górskiej, drewnianej chatki.
Główną atrakcją okolicy są oczywiście przepiękne góry z połoninami, o których często śpiewają wędrowcy. Góry dość niezwykłe, gdyż w głównej mierze porośnięte lasami liściastymi. To dzięki nim zwykło się mawiać, że miejsce to najlepiej odwiedzić jesienią. Jest w tym trochę racji, gdyż w tym czasie cała okolica nabiera niezwykłych, rudo-purpurowych barw. Jednak warto wybrać się tam także wczesną wiosną, gdy cała przyroda budzi się do życia, szczególnie że w tym czasie nie spotkamy tam zbyt wielu turystów.

Nieodzownym punktem programu, szczególnie dla dzieci, jest kolej wąskotorowa kursująca na trasie Wola Michowa – Cisna – Przysłup.  Dzięki niej możemy podziwiać piękne widoki, bez konieczności wspinania się na wysokie szczyty. Jest to niewątpliwe udogodnienie dla osób mniej obeznanych z górami czy mniej wprawionych w pieszych wędrówkach, a także dla seniorów i młodzieży. Przejażdżka leśną kolejka będzie nie lada gratką dla wszystkich pasjonujących się historią, techniką i zabytkami, gdyż parowa lokomotywa kursuje na tej trasie od końca XIX wieku. Przede wszystkim warto przejechać się nią ze względu na klimat wycieczki – podróż ciuchcią opalaną drzewem bukowym, która kluczy między imponującymi szczytami, przecina niedostępne, górskie lasy i potoki pozostanie na długo w naszej pamięci.

Dla aktywnych turystów, którzy szukają czegoś więcej niż górski trekking, funkcjonuje stadnina koni w Wołosatem i sieć szlaków konnych o łącznej długości 142 km. BPN to jedyny górski park narodowy, w którym można jeździć konno. Stadnina prowadzi także kursy nauki jazdy konnej dla początkujących, a bardziej zaawansowani mogą wziąć udział w przejażdżce po górach z przewodnikiem. Bieszczady oferują sporo atrakcji także zimą, gdy nie ma tu zbyt dużo turystów. Począwszy od zimowego trekkingu, a skończywszy na narciarstwie zjazdowym, skitourowym i biegowym.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(21) "Bieszczady - atrakcje" ["meta_title"]=> string(120) "Bieszczady Tajemnicze - Atrakcje turystyczne Bieszczad, przyroda Bieszczad, ciekawe miejsca Bieszczady, ciekawe miejsca " ["meta_desc"]=> string(111) "Bieszczady - atrakcje turystyczne. Wyjeżdżasz w Bieszczady? Poznaj ciekawe miejsca w Bieszczadach z veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(33) "Bieszczady - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(21) "Bartosz Wrześniewski" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.15630441873769740368516067974269390106201171875) ["lng"]=> float(22.467298504559099825428347685374319553375244140625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Bieszczady - atrakcje

meta_title: Bieszczady Tajemnicze - Atrakcje turystyczne Bieszczad, przyroda Bieszczad, ciekawe miejsca Bieszczady, ciekawe miejsca

meta_keys:

meta_desc: Bieszczady - atrakcje turystyczne. Wyjeżdżasz w Bieszczady? Poznaj ciekawe miejsca w Bieszczadach z veturo.pl

watermark:

interesting_places: Bieszczady - atrakcje turystyczne

author: Bartosz Wrześniewski

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Bieszczady Tajemnicze - Atrakcje turystyczne Bieszczad, przyroda Bieszczad, ciekawe miejsca Bieszczady, ciekawe miejsca

meta_keys:

meta_desc: Bieszczady - atrakcje turystyczne. Wyjeżdżasz w Bieszczady? Poznaj ciekawe miejsca w Bieszczadach z veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Bartosz Wrześniewski

meta_desc: Bieszczady - atrakcje turystyczne. Wyjeżdżasz w Bieszczady? Poznaj ciekawe miejsca w Bieszczadach z veturo.pl