google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Srebrna Góra - atrakcje turystyczne

Dawne zamki i twierdze posiadają wyjątkową moc przyciągania turystów. W położonych na Dolnym Śląsku Górach Sowich takim szczególnym miejscem są pozostałości twierdzy w Srebrnej Górze. Dlaczego warto się wybrać właśnie tam?

Pomysł powstania twierdzy pochodzi z XVIII wieku, na życzenie ówczesnego króla pruskiego Fryderyka Wielkiego, który w ten sposób chciał zabezpieczyć granice podbitego przez swoje wojska Śląska. Do tego celu postanowił odwołać się do dawnej sztuki wojskowej i postanowił stworzyć fortyfikacje w oparciu o wzniesienia tworzące Przełęcz Srebrną. Cała twierdza składała się z sześciu fortów, które wzniesiono w latach 1765 – 1777.

Okazała twierdza lata największej swojej świetności miała do końca XVIII wieku, potem stopniowo podupadała. W ciągu swojej historii tylko raz była oblegana, przez wojska napoleońskie, którym nie uległa. Samo oblężenie nie było jednak długotrwałe, gdyż wówczas działania wojenne zakończył układ pokojowy podpisany w Tylży. Od tamtej pory budynki twierdzy nie były oblegane, a Prusy po upadku Napoleona wykorzystywały forty w roli więzień. Budynki stopniowo niszczały, a część ich wyposażenia zostało rozgrabione przez okolicznych mieszkańców.

Od połowy XIX wieku można mówić o wzroście ruchu turystycznego w Europie. Nowa moda nie ominęła również i Gór Sowich. Szybko dostrzeżono, że forty składające się na srebrnogórską twierdzę mogą stanowić szczególną atrakcję turystyczną. W związku z tym rozpoczęto ochronę fortyfikacji, jak również stworzono w jednym z fortów restaurację, w której turyści mogli odpocząć po trudach podróży lub zwiedzania pozostałych fortów w Srebrnej Górze.

Dziś twierdza w Srebrnej Górze wciąż przyciąga bardzo licznych turystów, którzy przyjeżdżają nie tylko z naszego kraju, ale również i z zagranicy. Forty są obecnie w dość dobrym stanie, udostępnione do zwiedzania. Co więcej, jest to również miejsce cyklicznych imprez, mających na celu popularyzację historii, w forcie Donżon znajduje się
muzeum ciężkiej broni palnej. Wyprawa w to miejsce jest niezapomnianą przygodą, którą zapamiętasz na długo. Poza Srebrną Górą również i Rzeczka oferuje szeroką bazę noclegową, z której możesz skorzystać podczas pobytu w Górach Sowich.

Czy wiecie, że jest w Polsce miejsce, gdzie ...

Miejsce tajemniczych obrzędów ku czci słońca i innych ...

Dawne opactwo Cystersów w Krzeszowie, dolnośląska perła baroku, ...

Gdyby spośród 400 polskich zamków trzeba było wybrać ...

Wybitnym dziełem gotyckiej architektury na Śląsku jest fara ...

Zamek Książ zwany jest Perłą Dolnego Śląska nie ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

zakupy

https://veturo.pl/article/2627/dolny-slask-gory-sowie-srebrna-gora-twierdza/