Srebrna Góra – atrakcje turystyczne

Dawne zamki i twierdze posiadają wyjątkową moc przyciągania turystów. W położonych na Dolnym Śląsku Górach Sowich takim szczególnym miejscem są pozostałości twierdzy w Srebrnej Górze. Dlaczego warto się wybrać właśnie tam?

Pomysł powstania twierdzy pochodzi z XVIII wieku, na życzenie ówczesnego króla pruskiego Fryderyka Wielkiego, który w ten sposób chciał zabezpieczyć granice podbitego przez swoje wojska Śląska. Do tego celu postanowił odwołać się do dawnej sztuki wojskowej i postanowił stworzyć fortyfikacje w oparciu o wzniesienia tworzące Przełęcz Srebrną. Cała twierdza składała się z sześciu fortów, które wzniesiono w latach 1765 – 1777.

Okazała twierdza lata największej swojej świetności miała do końca XVIII wieku, potem stopniowo podupadała. W ciągu swojej historii tylko raz była oblegana, przez wojska napoleońskie, którym nie uległa. Samo oblężenie nie było jednak długotrwałe, gdyż wówczas działania wojenne zakończył układ pokojowy podpisany w Tylży. Od tamtej pory budynki twierdzy nie były oblegane, a Prusy po upadku Napoleona wykorzystywały forty w roli więzień. Budynki stopniowo niszczały, a część ich wyposażenia zostało rozgrabione przez okolicznych mieszkańców.

Od połowy XIX wieku można mówić o wzroście ruchu turystycznego w Europie. Nowa moda nie ominęła również i Gór Sowich. Szybko dostrzeżono, że forty składające się na srebrnogórską twierdzę mogą stanowić szczególną atrakcję turystyczną. W związku z tym rozpoczęto ochronę fortyfikacji, jak również stworzono w jednym z fortów restaurację, w której turyści mogli odpocząć po trudach podróży lub zwiedzania pozostałych fortów w Srebrnej Górze.

Dziś twierdza w Srebrnej Górze wciąż przyciąga bardzo licznych turystów, którzy przyjeżdżają nie tylko z naszego kraju, ale również i z zagranicy. Forty są obecnie w dość dobrym stanie, udostępnione do zwiedzania. Co więcej, jest to również miejsce cyklicznych imprez, mających na celu popularyzację historii, w forcie Donżon znajduje się
muzeum ciężkiej broni palnej. Wyprawa w to miejsce jest niezapomnianą przygodą, którą zapamiętasz na długo. Poza Srebrną Górą również i Rzeczka oferuje szeroką bazę noclegową, z której możesz skorzystać podczas pobytu w Górach Sowich.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(125) "Srebrna Góra - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - Dolny Śląsk, kłodzko, okolice kłodzka, kotlina kłodzka Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(123) "W położonych na Dolnym Śląsku Górach Sowich takim szczególnym miejscem są pozostałości twierdzy w Srebrnej Górze." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.675162775648601609645993448793888092041015625) ["lng"]=> float(16.446876523581199336376812425442039966583251953125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/65PPUKX45rw" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Srebrna Góra - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - Dolny Śląsk, kłodzko, okolice kłodzka, kotlina kłodzka Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: W położonych na Dolnym Śląsku Górach Sowich takim szczególnym miejscem są pozostałości twierdzy w Srebrnej Górze.

watermark:

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/65PPUKX45rw

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Srebrna Góra - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - Dolny Śląsk, kłodzko, okolice kłodzka, kotlina kłodzka Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: W położonych na Dolnym Śląsku Górach Sowich takim szczególnym miejscem są pozostałości twierdzy w Srebrnej Górze.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: W położonych na Dolnym Śląsku Górach Sowich takim szczególnym miejscem są pozostałości twierdzy w Srebrnej Górze.