google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamki i pałace - TOP 10 najpiękniejszych

Od dalekiego kraju Kwitnącej Wiśni, aż po gorącą Hiszpanię. Władcy zawsze mieli upodobanie do wielkich i przepieknych kompleksów pałacowych i zamkowych budowanych w celu ukazania swojej potęgi czy bogactwa. Proceder jest znany, a cel dość przyziemny, ale perełki jakie wyszły z rąk najlepszych architektów i sztukmistrzów są piękne i staniowią nieoceniony dorobek kulturowy, który do dziś możemy podziwiać. Jakie zatem słynne budowle znajdują się na liście?

Zamki i pałace - TOP 10 najpiękniejszych Zamek w Branie, Rumunia

fot. Todor Bozhinov

10. Zamek w Branie, Rumunia
Piękny, tajemniczy Zamek w Branie swoją sławę zawdzięcza mrożącej krew w żyłach historii. Monumentalna budowla obronna wzniesiona na wzgórzu, nad którą nieustannie krążą wrony była, bowiem schronieniem samego Hrabiego Draculi. Taka jest legenda, ale patrząc na strzeliste mury i piękne, lecz groźne wierze wcale w nią nie wątpimy.


Neuschwanstein, Niemcy, fot:Thomas Wolf9. Neuschwanstein, Niemcy
Nawet król baśni i magii – Walt Disney – skądś czerpał inspirację. Słynne logo i Zamek Kopciuszka w Disneylandzie były wzorowane na Neuschweistein, urokliwym niemieckim zamku. Śnieżnobiałe mury, misternie zdobione elewacje i wystrój wnętrz nawiązujący bezpośrednio do legend i podań po dziś dzień pobudza wyobraźnię każdego turysty.