Jak przygotować się na Majówkę w górach?

Przed nami długo wyczekiwany weekend majowy. Wiosna jest idealną porą na jakiekolwiek samochodowe wycieczki. Jest to idealny okres na wycieczki w góry oraz świetny pomysł na spędzenie kilku dni na wyżynach. Możemy poświęcić kilka dni na ruch na świeżym powietrzu bez stresu i pospiechu życia codziennego. O czym warto pamiętać podczas przygotowywania samochodu? Zastosowanie kilku niezbędnych zasad pomoże nam ustrzec się przed niepotrzebnymi kłopotami.   

W górach panuje inny klimat niż w centrum Polski. Przed dalszymi podróżami stan techniczny samochodu powinien zostać dokładnie sprawdzony. Takie zadanie najlepiej powierzyć fachowcom, jednak podstawowy przegląd samochodu zawsze możemy wykonać samodzielnie. Są to takie czynności jak sprawdzenie płynów hamulcowych, spryskiwaczy, oleju w silniku, ciśnienia w oponach oraz stan bieżnika opon. Te wszystkie elementy znacząco wpływają na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. Kolejną ważną rzeczą jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia pojazdu, ponieważ jest to odpowiedzialność każdego kierującego pojazd nawet za granicą. Można również w razie czego mieć przy sobie aktualną polisę i dowód opłacenia wszystkich składek. Podstawowymi elementami każdej podróży nie tylko na wycieczki jest odpowiednie wyposażenie pojazdu. W naszym bagażniku powinniśmy posiadać trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, linę do holowania, koło zapasowe i resztę podstawowych i przydatnych rzeczy w razie awarii. Niezbędna jest również samochodowa apteczka, w której powinny znaleźć się wszystkie przedmioty do udzielenia pierwszej pomocy. Nieważne gdzie się wybieramy, czy na dłuższą, czy krótszą trasem zawsze powinniśmy mieć przy sobie zapas płynów, które mogą się skończyć podczas użytkowania auta.

Innymi decydującymi elementami naszej podroży nie jest tylko wyposażenie samochodu, ale również przygotowanie pojazdu na zmianę klimatu. Problemem mogą okazać się źle dobrane opony. Sprawdźmy więc prognozę pogody. To że u nas świeci słońce nie oznacza, że w górach nie napadało śniegu po kolana.  Jeśli w rejon w który zmierzamy temperatura regularnie opada do poziomu zera lub zdarzają się przymrozki – nie ryzykujmy i zabierzmy „zimówki” oczywiście o ile zamierzamy poruszać się tylko i wyłącznie samochodem.

Inną ważną kwestia jest porządek zachowany w naszym pojeździe. Samochód przeładowany bagażami oraz bałagan mogą być niebezpieczne podczas jazdy. Starajmy się więc umieścić wszystkie bagaże w przeznaczonym do tego miejscu, czyli do bagażnika. Lepiej zabrać mniej rzeczy niż narażać się na niebezpieczeństwo oraz niedogodności. Warto zapamiętać, że nie można wypełniać bagażnika powyżej linii tylnych siedzień, oczywiście z wyjątkiem samochodów, które wyposażone są w specjalną kratkę czy siatkę. Tylko w szczególnych sytuacjach możemy skorzystać z bagażników dachowych gdzie umieszczamy tylko lekkie rzeczy! Może zdarzyć się sytuacja, w której podczas niespodziewanego hamowania lub uderzenia, wielkie i ciężkie luźno porozrzucane bagaże mogą stanowić zagrożenie.

Artykuł powstał we współpracy z Twój Serwis Hondy

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(45) "Jak przygotować się na Majówkę w górach?" ["meta_desc"]=> string(144) "W górach panuje inny klimat niż w centrum Polski. Przed dalszymi podróżami stan techniczny samochodu powinien zostać dokładnie sprawdzony." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(12) "mat. prasowe" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-9.40429687369049" ["lng"]=> string(17) "-6.65587728008298" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Jak przygotować się na Majówkę w górach?

meta_keys:

meta_desc: W górach panuje inny klimat niż w centrum Polski. Przed dalszymi podróżami stan techniczny samochodu powinien zostać dokładnie sprawdzony.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: mat. prasowe

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Jak przygotować się na Majówkę w górach?

meta_keys:

meta_desc: W górach panuje inny klimat niż w centrum Polski. Przed dalszymi podróżami stan techniczny samochodu powinien zostać dokładnie sprawdzony.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: mat. prasowe

meta_desc: W górach panuje inny klimat niż w centrum Polski. Przed dalszymi podróżami stan techniczny samochodu powinien zostać dokładnie sprawdzony.