google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pomorska Droga Świętego Jakuba

Droga św. Jakuba

Rekolekcje w drodze, czyli szlakiem świętych po Pomorzu. Pielgrzymka bywa ciekawym przeżyciem duchowym, a jeśli wybierzemy szlak wiodący przez pomorskie ziemie Polski - może stać się okazją do podziwiania nadbałtyckich krajobrazów. Wystarczy podążać za znakiem muszli, która prowadzi pielgrzymów przez setki kilometrów Europy.

Pomorska Droga Świętego Jakuba Muszla - znak szlaku pielgrzymkowego do Santiago di Compostella

© Gerhard Reus/Fotolia.com

Pomorska Droga Świętego Jakuba na terenie Polski łączy Braniewo ze Świnoujściem i Szczecinem, a na pielgrzymów czeka 7 etapów, 29 odcinków oraz 722 kilometry jakubowej drogi, której symbolem nieprzerwanie od średniowiecza jest muszla. Cała trasa wybrzeżem południowego Bałtyku rozpościera się pomiędzy litewską Kretingą a niemieckim Rostokiem i liczy 1142 kilometry.

Pielgrzymki do grobu świętego Jakuba Starszego, Apostoła Chrystusa, którego grób znajduje się w hiszpańskiej Composteli, rozpoczęły się już w IX wieku, a na terenach dzisiejszej Polski w XI stuleciu. Początki współczesnego pomorskiego szlaku sięgają roku 2009, ale nawiązują one do średniowiecznej trasy wiodącej od Królewca (Kaliningradu) przez Gdańsk i Szczecin do Rostoku, a dalej oczywiście do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Pierwszy pomorski odcinek, zwany Drogą Lęborską, liczył 90 km i wiódł ze Smołdzina przez Lębork do Sianowa. 28 lipca 2013 oficjalnie otwarto całą Pomorską Drogę Świętego Jakuba, a pielgrzymi mogą wędrować z Braniewa aż do Szczecina lub Świnoujścia.

Polska trasa na Pomorzu jest oficjalnie podzielona na 7 etapów: elbląski, gdański, żukowski, kartuski, lęborski, słupski i zachodniopomorski, które obejmują 29 odcinków. Każdy odcinek to jeden dzień pielgrzymowania, z których najkrótsze obejmują około 14 kilometrów, a najdłuższe 40 kilometrów. Rozmodlony pielgrzym przemierza malowniczą i sprzyjającą zadumie trasę nad Zalewem Wiślanym, dalej wędruje Wysoczyzną Elbląską, odwiedza Żuławy Wiślane, Pojezierze Kaszubskie, Słowiński Park Narodowy, Ziemię Słupską, Koszalińską, Pomorze Zachodnie. Trakt pielgrzymi biegnie łąkami, lasami, wzgórzami, puszczami, nad rzekami i morzami, a wszędzie drogę wskazuje muszla świętego Jakuba. Polska trasa na Pomorzu zaczyna się na stacji kolejowej w Braniewie, a kończy w katedrze w Szczecinie. Z ciekawych miejsc, przez które przebiega Pomorska Droga Świętego Jakuba, można wymienić na przykład najdłuższą aleję bukową w Polsce Jacinki-Nacław (niedaleko Koszalina) czy kamienny kościół w Sibinie.

Na każdy dzień przewidziany jest inny cytat z Biblii, który wraz z wybraną intencją towarzyszy pielgrzymom. W niektórych miejscach wędrowcy mogą otrzymać pieczęć potwierdzającą odbycie pielgrzymki, na przykład w szczecińskim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Słonecznym. Niestety, w przeciwieństwie do hiszpańskiej trasy, ta pomorska nie oferuje noclegu w albergach, czyli niedrogich schroniskach dla pielgrzymów, gdzie można spotkać innych ludzi podążających trasą świętego. Wędrowiec ma do dyspozycji hotele lub kwatery prywatne, które sam zarezerwuje.

Camino Polaco del Norte, czyli Pomorska Droga Świętego Jakuba, łączy w sobie ideę rekolekcji w drodze z możliwością poznania innych ludzi, a wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody i zabytków, których pomiędzy Braniewem a Szczecinem nie brakuje.

Odcinki polskiej części szlaku:

  • I odcinek: Braniewo - Frombork (6 km)
  • II odcinek: Frombork - Tolkmicko (17,6 km)
  • III odcinek: Tolkmicko – Elbląg  (39,8 km)

 

Bogatą ofertę rejsów i szkoleń przygotowało na lato ...

Schronisko szczecińskiego Centrum Żeglarskiego zostało zarejestrowane w bazie ...

Pod Dworcem Kolejowym Szczecin Główny, w przydworcowej skarpie ...

Uaktywnienie mieszkańców  Barlinka i rozpropagowanie przedsięwzięcia przebiegało  rytmicznie, ...

Moc atrakcji ma dla nas Zalew Szczeciński, a ...

Wyrusz na szerokie wody i przeżyj niezapomnianą przygodę ...

zdrowie i uroda

rozrywka

https://veturo.pl/article/268/pielgrzymki-pomorska-droga-jakuba/