google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Stavanger - atrakcje turystyczne

Stavanger - norweskie miasto portowe i gmina leżąca w okręgu Rogaland, położone na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii.

Stavanger - atrakcje turystyczneStavanger, Norwegia

fot. pixabay.com

W Stavanger warto zobaczyć Muzeum Konserw (Norsk Hermetikkmuseum) znajdujące się w najstarszej części miasta Gamle Stavanger. Niegdyś funkcjonowało w mieście kilkadziesiąt zakładów produkujących konserwy i przetwarzających ryby. Miasto znane jest również z połowów szprotek. Do najcenniejszych zabytków należą m.in: katedra romańska z przełomu XI i XII w., dwór Ledal z XVIII w. oraz pałac Biskupi, zawierający bogate zbiory archeologiczne, zwłaszcza z epoki brązu. Centrum miasta - Stary Stavanger (Gamle Stavanger) znajduje się tuż obok centrum miasta i posiada kolekcję XVIII i XIX-wiecznych konstrukcji drewnianych.

Główne atrakcje turystyczne Stavanger:
Stavanger domkirke (katedra św. Swithuna) została wybudowana w 1125 roku przez angielskiego biskupa, Reinalda w anglo-normandzkim stylu, a pod koniec XIII wieku dodano nowy chór w stylu gotyckim ze sklepieniem. Jest to jedyna katedra w Norwegii, która praktycznie od XIV wieku pozostaje niezmieniona.

Centrum miasta samo w sobie jest małe i kameralne, z wąskimi uliczkami i otwartymi przestrzeniami wolnymi od ruchu samochodowego. Tutejszy targ z warzywami jest jednym z niewielu takich w Norwegii, gdzie sprzedawane są produkty bezpośrednio od miejscowych rolników w każdy dzień roboczy w ciągu roku. Niestety targ w ostatnich latach się zmniejszył, przez co teraz jest mało stoisk.

W miejscości Loen, położonej nad wschodnią odnogą Nordfjordu, ...

Wspaniała dzika natura, góry poprzecinane morzem, małe wysepki ...

TusenFryd i Bø Sommarland – to jedne z ...

Kristiansand to główne miasto Norwegii południowej i okręgu ...

Bergen – norweskie miasto i gmina leżąca w ...

https://veturo.pl/article/2686/norwegia-stavanger-atrakcje-ciekawe-miejsca-zabytki-zwiedzanie/