google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Obyczaje w Portugalii

W Portugalii istnieje mocno zakorzeniona tradycja sjesty. Oznacza to, że większość sklepów, muzeów i urzędów pocztowych jest nieczynna w porze obiadowej, zwykle od 12.30 do 14.30 (lub 15.00). Jeśli zaś chodzi o muzea to najlepiej wybrać się tam w godz. 10-12.30 oraz 14-17. Niektóre są otwarte bez przerwy na siestę. W poniedziałek wszystkie są nieczynne.

Obyczaje w PortugaliiPortugali, ludzie

fot. pixabay.com

Turyści, wybierający się do Portugalii z dziećmi, powinni zważać po pierwsze na zbyt silne, zdradliwe słońce, po drugie na samochody, które nie mają zwyczaju zatrzymywać się na przejściu dla pieszych.

W hotelach o wyższym standardzie za dzieci do szóstego roku życia, które dzielą pokój z rodzicami zwykle nie pobiera się dodatkowych opłat. Dla starszych dzieci często przewidywane są zniżki (do 50 %). Restauracje także są przychylne dla maluchów - właściwie nie ma problemu z kupieniem połowy porcji dania. Co ciekawe, z racji późnych godzin otwarcia miejscowych lokali, tutejsze dzieci chodzą spać około północy, dlatego pewną niedogodnością jest dostosowanie się do portugalskich zwyczajów.

Informacja turystyczna działa bardzo dobrze. Zwracając się z jakimkolwiek pytaniem otrzymamy nie tylko satysfakcjonującą odpowiedź, ale także bezpłatne foldery i mapy.

Portugalczycy, podobnie jak ich sąsiedzi, Hiszpanie, lubią świętować. Jednym z najradośniejszych świąt jest dzień św. Jana. Przypomina to nieco krzyżówkę naszego Prima Aprilis i nocy sylwestrowej - przez cały dzień dzieci i dorośli uderzają się wzajemnie po głowach plastikowymi młoteczkami. Wieczorem zaczyna się całonocna zabawa pod gołym niebem - karnawał w środku lata. Punktem kulminacyjnym jest pokaz sztucznych ogni.

Portugalczycy lubią także walki byków. Nie chodzi tu jednak tylko o krwawą corridę. W Portugalii popularna jest specyficzna, regionalna odmiana tego widowiska - tourade. Jest ona niezwykle interesująca - to starcie torreadora z bykiem, w którym byk jednak nie ginie. Torreador musi jedynie unieruchomić ważące około pół tony zwierzę na kilka chwil.

Położona u północnych wybrzeży Afryki, na oceanie Atlantyckim, ...

O Aveiro, leżącym 60 kilometrów na północ od ...

Coimbra, obok znajdującego się na północy Guimaraes, jest ...

W Portugalii ręcznie malowane i szkliwione płytki ceramiczne ...

Parque Nacional da Peneda-Gerês jest jedynym obszarem w ...

https://veturo.pl/article/2694/portugalia-obyczaje-i-zwyczaje-tradycje/