Portugalia, ludzie

Obyczaje w Portugalii

W Portugalii istnieje mocno zakorzeniona tradycja sjesty. Oznacza to, że większość sklepów, muzeów i urzędów pocztowych jest nieczynna w porze obiadowej, zwykle od 12.30 do 14.30 (lub 15.00). Jeśli zaś chodzi o muzea to najlepiej wybrać się tam w godz. 10-12.30 oraz 14-17. Niektóre są otwarte bez przerwy na siestę. W poniedziałek wszystkie są nieczynne.

Turyści, wybierający się do Portugalii z dziećmi, powinni zważać po pierwsze na zbyt silne, zdradliwe słońce, po drugie na samochody, które nie mają zwyczaju zatrzymywać się na przejściu dla pieszych.

W hotelach o wyższym standardzie za dzieci do szóstego roku życia, które dzielą pokój z rodzicami zwykle nie pobiera się dodatkowych opłat. Dla starszych dzieci często przewidywane są zniżki (do 50 %). Restauracje także są przychylne dla maluchów – właściwie nie ma problemu z kupieniem połowy porcji dania. Co ciekawe, z racji późnych godzin otwarcia miejscowych lokali, tutejsze dzieci chodzą spać około północy, dlatego pewną niedogodnością jest dostosowanie się do portugalskich zwyczajów.

Informacja turystyczna działa bardzo dobrze. Zwracając się z jakimkolwiek pytaniem otrzymamy nie tylko satysfakcjonującą odpowiedź, ale także bezpłatne foldery i mapy.

Portugalczycy, podobnie jak ich sąsiedzi, Hiszpanie, lubią świętować. Jednym z najradośniejszych świąt jest dzień św. Jana. Przypomina to nieco krzyżówkę naszego Prima Aprilis i nocy sylwestrowej – przez cały dzień dzieci i dorośli uderzają się wzajemnie po głowach plastikowymi młoteczkami. Wieczorem zaczyna się całonocna zabawa pod gołym niebem – karnawał w środku lata. Punktem kulminacyjnym jest pokaz sztucznych ogni.

Portugalczycy lubią także walki byków. Nie chodzi tu jednak tylko o krwawą corridę. W Portugalii popularna jest specyficzna, regionalna odmiana tego widowiska – tourade. Jest ona niezwykle interesująca – to starcie torreadora z bykiem, w którym byk jednak nie ginie. Torreador musi jedynie unieruchomić ważące około pół tony zwierzę na kilka chwil.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(43) "Portugalia - obyczaje, zwyczaje - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(92) "Portugalia - na veturo.pl dowiesz się jakie obyczaje, zwyczaje i tradycje są w Portugalii." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-14.7656249979444" ["lng"]=> string(17) "-7.17938026759499" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POR" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Portugalia - obyczaje, zwyczaje - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Portugalia - na veturo.pl dowiesz się jakie obyczaje, zwyczaje i tradycje są w Portugalii.

watermark:

interesting_places:

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Portugalia - obyczaje, zwyczaje - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Portugalia - na veturo.pl dowiesz się jakie obyczaje, zwyczaje i tradycje są w Portugalii.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: Portugalia - na veturo.pl dowiesz się jakie obyczaje, zwyczaje i tradycje są w Portugalii.