Nowy Jork, USA

Nowy Jork – atrakcje turystyczne

Turystycznie jest warte odwiedzenia z wielu powodów. Nadal uważane za „światową stolicę”, i nie da się ukryć, że właśnie to miasto jest jednym z głównych źródeł amerykańskiej kultury.

Miasto składa się z pięciu dzielnic, przy czym najbardziej atrakcyjną jest oczywiście słynny Manhattan. Poza tym NYC to również Brooklyn, Queens, Bronx, oraz wyspa Staten Island. Brooklyn [aka. Kings County] oraz Queens są częścią wyspy Long Island, natomiast Bronx jest jedyną dzielnicą położoną na stałym lądzie.

Dzielnica Manhattan dzieli się na trzy części: Lower Manhattan, Midtown, oraz Upper Manhattan. Lower Manhattan, czyli innymi słowy Downtown, to dzielnica niezwykle atrakcyjna ze względu na swój koloryt oraz architekturę. Krańce wyspy zwieńcza pasmo wysokich budynków, w których mieszczą się głównie biurowce. Później architektura „obniża się”. Pasmo najwyższych budynków zbliżonych koło siebie jeden koło drugiego to Midtown Manhattan, i to właśnie ta część Nowego Jorku jest jakby wizytówką tego miasta.

Statua Wolności (Statue of Liberty) – znajdujący się na Wyspie Wolności (Liberty Island) u ujścia rzeki Hudson posąg jest od ponad stu lat symbolem wolnej Ameryki. Jest jednym z największych na świecie (prawie 93 metry wysokości), został podarowany Stanom Zjednoczonym Ameryki Północnej przez Francję z okazji setnej rocznicy deklaracji niepodległości. Statuę zbudował francuski rzeźbiarz Frédéric Auguste Bartholdi w Paryżu (w latach 1874–1884), a następnie w Nowym Jorku zmontowano ją na portowej wyspie. Odsłonięcia pomnika dokonał prezydent Cleveland 28 października 1886 roku. Konstrukcja monumentu umożliwia wspięcie się aż do korony wieńczącej głowę posągu. Niestety, wąskie schody prowadzące do pochodni są zamknięte dla publiczności. Na wejście do wnętrza pomnika czasami trzeba czekać nawet godzinę. Stojąc w kolejce, można jednak podziwiać drapacze chmur Dolnego Manhattanu. Został uznany za narodowy pomnik USA w 1924 roku, a w 1984 zabytek wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Most Brookliński (Brooklyn Bridge) – jest jednym z najstarszych wiszących mostów w USA, który w chwili otwarcia w 1883 r. był największym na świecie takim obiektem i pierwszym w którego konstrukcji użyto stalowych lin. Jego konstruktorowi Johnowi Augustowi Roeblingowi w wypadku w czasie prac zmiażdżyło stopę i trzy tygodnie później zmarł on na gangrenę. Dzieło dokończył jego syn, który także o mało co nie zginął podczas prac podwodnych. W dniu otwarcia przez most przeszło 150 300 osób, natomiast obecnie przejeżdża po nim 144 tysiące samochodów dziennie. Most ma 1834 metry długości i łączy dzielnice Manhattan z Brooklynem, umożliwiając przejście nad rzeką East River. Długość przęsła głównego, znajdującego się nad wodą wynosi 486 metrów, spina ono dwa pylony wyrastające 84 metry nad wodę. Dwa przęsła boczne łączące pylony z brzegiem mają po 284,5 metra długości. Głębokość fundamentów pod wodą po stronie Brooklynu wynosi 13,5 metra, zaś po stronie Manhattanu – 24 metry. Most położony jest 41 metrów nad wodą, ma około 25 metrów szerokości, a całkowita waga wynosi 14 680 ton.

Metropolitan Museum of Art – najstarsze, a zarazem największe muzeum Stanów Zjednoczonych. Ciągle rozbudowywane, a zbiory nadal są powiększane. Istnieje dzięki prywatnym darowiznom. Ogromna kolekcja dzieł sztuki: malarstwa – dzieła wszystkich najbardziej znanych twórców, rzeźby, uzbrojenia, instrumentów muzycznych oraz przedmiotów użytkowych. Muzeum zasługuje na wielodniowe zwiedzanie, gdyż po pierwszych 5 – 6 godzinach możliwości odbioru zgromadzonych eksponatów są ograniczone. Na dachu budynku muzeum taras widokowy z widokiem na południową część Central Parku i środkowy Manhattan.

Empire State Building  – choć nie jest to już od dawna najwyższy budynek świata, to jednak, ze względu na swoje centralne położenie i widok na cały dolny i środkowy Manhattan, nadal jest godny polecenia. W szczycie sezonu turystycznego trzeba odstać w kolejkach czasem i dwie godziny. Wstęp, niestety płatny, stojąc w kolejkach istnieje możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia (odbiór przy wyjściu). Szczególnie atrakcyjne jest znalezienie się na szczycie budynku nocą i obserwowanie rozświetlonego miasta oraz sprawdzanie jak często lądują samoloty na lotnisku JFK. W czasie burz i silnych wiatrów zwiedzanie jest niemożliwe. Przy wejściu do budynku znajduje się restauracja, do jej głównej części schodzimy po schodach do piwnicy. W klimatycznym, zatłoczonym, wnętrzu klientami głównie są nowojorczycy. W menu między innymi legendarne Buffalo wings – czyli pieczone skrzydełka z kurczaka w specyficznym sosie.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(106) "Nowy Jork - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie - USA, Stany Zjednoczone Ameryki - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(71) "Nowy Jork - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca poznasz na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(40.73934985370240013935472234152257442474365234375) ["lng"]=> float(-73.997039784621705393874435685575008392333984375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "USA" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Nowy Jork - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie - USA, Stany Zjednoczone Ameryki - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Nowy Jork - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca poznasz na veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Nowy Jork - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie - USA, Stany Zjednoczone Ameryki - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Nowy Jork - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca poznasz na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: Nowy Jork - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca poznasz na veturo.pl