Giewont

Małopolskie legendy

Barwna i długa historia Małopolski znalazła swe odbicie w dziesiątkach legend i podań. Opowiadają one zarówno o wydarzeniach prawdziwych, z zamierzchłej przeszłości regionu, jak i o zupełnie fantastycznych, wiązanych z wierzeniami ludowymi, a nawet dawnymi kultami pogańskimi.

O księciu Kraku oraz strasznym smoku
Najbardziej znana krakowska legenda opowiada o legendarnym założycielu miasta, księciu Kraku, oraz o straszliwym smoku, który mieszkał w jaskini pod wzgórzem wawelskim. Potwór pożerał bydło, a kiedy nie dostał na czas daniny ze zwierząt, porywał w zamian ludzi. Nikt nie mógł mu stawić czoła, nie dali mu rady nawet dzielni synowie Kraka. Lecz znalazł się sprytny szewczyk Skuba, który skórę baranią wypchał siarką i takiego „barana” postawił przed smoczą jamą. Potwór pożarł skórę z siarką: w jego trzewiach wybuchł pożar, który zwierz chciał ugasić wodą z Wisły i wkrótce pękł z przepicia na drobne kawałki.

O  powstaniu  Pustyni  Błędowskiej
W  XIII  wieku,  gdy  na  ziemi  olkuskiej  rozpoczęto  wydobycie srebra i ołowiu, drążono coraz więcej szybów w głąb ziemi. Sytuacja ta mocno zaniepokoiła diabły mieszkające pod kopalniami. Chcąc nie dopuścić do przedostania się ludzi do ich siedzib i ukarać ich za zuchwalstwo, postanowiły uniemożliwić im eksploatację cennych złóż. Narady trwały wiele dni i nocy. W końcu, jeden z czartów wpadł na iście diabelski plan. Postanowił, że kopalnie należy zasypać piaskiem znad Morza Bałtyckiego. Udał się więc z wielkim workiem aż na drugi kraniec kraju. Wór wypełniony  piaskiem  był  ciężki,  więc  czart  wracał  niezwykle  wykończony.  Poprzez  nieuwagę  zahaczył workiem o wieżę kościelną w Olkuszu i cały piasek rozsypał się po okolicznych polach. Tak właśnie powstała Pustynia Błędowska.

O pierścieniu św. Kingi
W okolicach Krakowa, w Wieliczce i Bochni od setek lat wydobywana jest spod ziemi sól. Skąd się wzięły jej złoża? Wyjaśnia to piękna legenda. Kiedy królewna węgierska Kunegunda (Kinga) miała przybyć do Krakowa, aby poślubić księcia Bolesława Wstydliwego, postanowiła ofiarować  nowej  swej  ojczyźnie  cenny  dar.  Do  jednej  z  węgierskich  kopalń  soli  wrzuciła  zaręczynowy pierścionek. Po przybyciu do Małopolski nakazała kopać w miejscu, gdzie dziś znajduje się kopalnia soli w Wieliczce (według innej wersji legendy – tam, gdzie dziś działa kopalnia w Bochni). Ku zdumieniu wszystkich obecnych spod ziemi wydobyto bryłę soli z zatopionym w niej pierścieniem Kingi. W ten sposób królewna podarowała swym nowym poddanym sól. 

O czarownicy Kaśce
W chacie postawionej na uboczu wsi Młoszowa koło Trzebini mieszkała pewna  kobieta.  Dom omijany był z daleka, ludzie spoglądali w tamtą stronę z zabobonnym lękiem.  Powszechnie uważana była za wiedźmę, która swoimi czarami dokucza okolicznej ludności. Bywały dni, gdy dom otaczały tak gęste mgły, że ludzkie oko nie było w stanie nic  dostrzec. Do mieszkających najbliżej ludzi dochodziły odgłosy wycia, gwizdów i pohukiwania. Śmiałkowie, którzy próbowali podejrzeć, kogo czarownica gości w swoim domu odrzucani nieziemską siłą od płotu budzili się z dala od swoich domów i przez długi czas traci głos. W końcu postanowiono że po porannej mszy mieszkańcy pójdą rozprawić się raz na zawsze z czarownicą. Z boską pomocą udało się pojmać kobietę. Na pamiątkę zdarzenia górę gdzie pokonano kobietę nazywano Łysą Górą.

O uśpionych rycerzach pod Tatrami
Gdy z Zakopanego spojrzeć na Tatry, zobaczy się majestatyczną sylwetkę góry Giewont. Przypomina ona profil śpiącego człowieka. To podobno rycerz lub król, którego zaklęta drużyna czeka w uśpieniu gdzieś w tajemnych grotach pod górą. Kiedy na świecie rozpanoszy się zbyt wiele zła (a w innej wersji opowieści – gdy nad Polską zawiśnie wielkie niebezpieczeństwo), Giewont wraz ze swym wojskiem przebudzi się i ruszy w bój.

Zapraszamy do Małopolski

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(90) "Małopolskie legendy - św. Kinga, Giewont, Pustynia Błędowska - Małopolska - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(41) "Małopolskie legendy poznasz na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(32) "Ciekawostki turystyczne w Polsce" ["author"]=> string(35) "Małopolska Organizacja Turystyczna" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-10.5468749985321" ["lng"]=> string(16) "-11.617803063295" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Małopolskie legendy - św. Kinga, Giewont, Pustynia Błędowska - Małopolska - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Małopolskie legendy poznasz na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Ciekawostki turystyczne w Polsce

author: Małopolska Organizacja Turystyczna

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Małopolskie legendy - św. Kinga, Giewont, Pustynia Błędowska - Małopolska - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Małopolskie legendy poznasz na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Małopolska Organizacja Turystyczna

meta_desc: Małopolskie legendy poznasz na veturo.pl