Wędkowanie w Małopolsce

W Małopolsce wędkarze odnajdą wiele miejsc, do których z pewnością będą chcieli powrócić. Górskie rzeki, potoki o bystrym nurcie czy spokojne wody jezior to nie tylko wspaniałe łowiska, ale też miejsca, gdzie podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki i obcować z dziką przyrodą Małopolski.

Najbardziej znane łowiska na wodach górskich znajdują się na rzekach Dunajec, Poprad i Raba. Są to królestwa wędkarstwa muchowego. Łowi się tu pstrągi potokowe i lipienie (także metodą spinningową).

Podobny charakter mają łowiska na Popradzie. Dopuszczalne są tu przynęty sztuczne i roślinne, a prócz gatunków górskich  występują miętusy i  węgorze. W Rabie, która do mostu w Gdowie jest rzeką  górską, a niżej nizinną, żyją prócz pstrągów lipienie, klenie, jelce, brzany, bolenie, okonie i trocie.

Popularne wody nizinne to przede wszystkim duże jeziora zaporowe, np. Jezioro Czorsztyńskie. Żyją w nim szczupaki, sandacze, okonie, leszcze, płocie, klenie, ukleje, czasem liny i miętusy. Na najpopularniejszym łowisku, koło mostu Pod Hubą, występuje ponadto świnka, brzana, pstrągi potokowy i tęczowy, troć jeziorowa ora  głowacica 

W Jeziorze Rożnowskim żyją  przede wszystkim leszcze, są też płocie i okonie, a także wspaniałe sandacze oraz  m.in. szczupaki, sumy, karpie, węgorze i liny. Mniejsze jest zaporowe jezioro Klimkówka w Beskidzie Niskim, gdzie prócz sandacza występują także szczupaki, okonie, klenie, karasie i trocie.

Do ciekawszych łowisk należą stawy rybne w okolicach Zatoru. To przede wszystkim prawdziwe zagłębie karpia, choć są tu też amury, sumy, szczupaki i karasie srebrzyste.

Ważne informacje
• należy pamiętać o okresach ochronnych z zakazem łowienia poszczególnych gatunków ryb;
• wybierając się na połów, należy najpierw wyrobić kartę wędkarską wydawaną przez starostwo powiatowe w miejscu zamieszkania. Potem konieczne jest zapłacenie odpowiednich składek u właściciela lub zarządcy łowiska, na które chcemy się wybrać. W strefie ochronnej Pienińskiego Parku Narodowego wędkowanie z brzegu jest zabronione;
• na Jeziorze Czorsztyńskim nie wolno łowić w strefie ochronnej Pienińskiego Parku Narodowego oraz nocą i z zanętą o wadze powyżej 2 kg;
• na Jeziorze Rożnowskim nie wolno łowić spinningowo oraz na żywą i martwą rybę w okresie I–IV;
• na Jeziorze Klimkówka można stosować każdą przynętę ale na sandacze obowiązuje okres ochronny: I–V; w okresie I–IV nie wolno stosować spinningu, a także łowić na żywą i martwą rybę, natomiast w maju zakazany jest połów nocny.

Szczegółowe informacje o łowiskach w okolicach Nowego Sącza (Dunajec, Poprad, Jezioro Czorsztyńskie, Jezioro  Rożnowskie):
Polski Związek Wędkarski, okręg Nowy Sącz, www.pzwns.info.pl;
łowiska pstrągowe na Rabie koło Myślenic, www.jot-raba.az.pl;
łowisko komercyjne Podlipki Rybackiego Zakładu Doświadczalnego w  Zatorze, www.bielsko.man.pl/fishrzd 
łowiska w okolicach Krakowa i Tarnowa: Polski Związek Wędkarski, okręg Kraków i okręg Tarnów, www.pzw.org.pl.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(66) "Wędkowanie w Małopolsce -gdzie na ryby w Małopolsce - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(112) "Wybierasz się na ryby w Małopolskę? Dowiedz się na veturo.pl gdzie są najlepsze łowiska - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(35) "Małopolska Organizacja Turystyczna" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-21.6210937469904" ["lng"]=> string(17) "0.430659470804338" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Wędkowanie w Małopolsce -gdzie na ryby w Małopolsce - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wybierasz się na ryby w Małopolskę? Dowiedz się na veturo.pl gdzie są najlepsze łowiska - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Małopolska Organizacja Turystyczna

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Wędkowanie w Małopolsce -gdzie na ryby w Małopolsce - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Wybierasz się na ryby w Małopolskę? Dowiedz się na veturo.pl gdzie są najlepsze łowiska - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Małopolska Organizacja Turystyczna

meta_desc: Wybierasz się na ryby w Małopolskę? Dowiedz się na veturo.pl gdzie są najlepsze łowiska - poleca veturo.pl