google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Główne miasta Wybrzeża Egejskiego

Marmaris jest malowniczo położonym kurortem wakacyjnym Wybrzeża Egejskiego i znaczącym miastem portowym. Zostało założone prawdopodobnie już w IV w. p.n.e. jako Physkos i wchodziło w skład krainy zwanej Karia.

Główne miasta Wybrzeża EgejskiegoMarmaris, Turcja

fot. pixabay.com

Miasto zachwyca nie tylko rozległym portem, przystanią jachtową największą w kraju, lazurowym morzem z jasnymi plażami, wspaniałym widokiem na góry czy słoneczną pogodą w sezonie letnim, lecz również ciekawymi pamiątkami po bogatej historii regionu. Głównym zabytkiem jest zbudowany przez Jonów w IX w. p.n.e. zamek, który przebudowywany był przez Aleksandra Macedońskiego, następnie przez sułtana Sulejama Wspaniałego, a w XVI w. odegrał rolę bazy podczas ataku na Rodos. Obiekt został zniszczony w pewnym stopniu przez flotę francuską podczas I wojny światowej, jednak w latach 90. ubiegłego wieku został odrestaurowany i obecnie znajduje się w nim muzeum. W samym mieście, jak i jego okolicy zachowało się wiele zabytków z czasów antycznych i średniowiecza, których odkrywanie na pewno umili spędzone tu wakacje.

Dalaman jest niewielkim, miastem położonym w południowo-zachodniej Turcji blisko wybrzeża Morza Egejskiego z lotniskiem obsługującym loty czarterowe. Jest świetna bazą wypadową w urzekającą pięknem okolicę. Słoneczna pogoda, ciepłe morze, źródła termalne i możliwość korzystania z leczniczych kąpieli błotnych, oraz niesamowite widoki gwarantują niezapomniany wypoczynek. Region półwyspu, na którym leży miasteczko, aż do laguny Oludeniz to miejsce na wspaniałe wakacje dla osób szukających spokoju i kontaktu z naturą. W niedalekiej odległości znajdują się również bardzo ciekawe pozostałości po barwnej historii kraju sięgającej czasów starożytności.

Bodrum to urokliwa, tonąca w kwiatach miejscowość nazywana tureckim „Santorini” albo „Saint Tropez”, znajdująca się naprzeciwko wyspy Kos. Dzięki swemu położeniu wśród skalistych zboczy, malowniczych wysp czy turkusowych lagun okolica kurortu uznawana jest za jedną z najpiękniejszych zatok na świecie. Od wielu lat jest rozwijającym się kurortem morskim i portem z przystanią jachtową. Bodrum często odwiedzane jest przez światowe sławy, z których wiele ma tu swoje posiadłości. W pobliżu dzisiejszego miasta znajdują się ruiny jej starej części – Halikarnas, który pełnił rolę greckiej kolonii. Cenną pamiątką historyczna jest dobrze zachowana forteca z czasów wypraw krzyżowych oraz mauzoleum z białego marmuru nakryte schodkową piramidą, które przez 19 wieków uważane było za jeden z siedmiu cudów świata. Kolejny ważny zabytek to zamek Św. Piotra, w którym mieści się obecnie Muzeum Archeologii Podwodnej. Bodrum jest miastem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Uważany jest za raj dla nurków, gdyż znajduje się tu ponad 20 baz do uprawiania tego sportu oraz słynie z nocnego życia – jest tu dużo dyskotek, barów kareoke i pubów.

Gordion – nieopodal miejscowości Polatli znajdują się interesujące ...

Kapadocja – to unikalna w skali świata magiczna ...

Któż z nas nie słyszał o legendarnej Troi? Rozsławiona przez ...

Alanya – miasto sięgające historią czasów hellenistycznych, które ...

Safranbolu – niemalże alpejskie krajobrazy i piękno osmańskich ...

https://veturo.pl/article/2717/turcja-wybrzeze-egejskie-glowne-ciekawe-miasta-atrakcje/