Alanya, port, Turcja

Kurorty turystczne w Turcji

Alanya – miasto sięgające historią czasów hellenistycznych, które rozwija się bardzo szybko dzięki turystyce. Jest najbardziej znanym z rozrywek miastem Riwiery Tureckiej, co sprawia, że przyjeżdża tu wielu młodych ludzi. W zamierzchłych czasach istniał tu zamek piracki, który w 67 r. p.n.e. został zdobyty przez rzymską flotę.

Zamek przechodził przez lata pod wpływy bizantyjskie i armeńskie,a każdy panujący władca zmieniał po części jego wygląd. Lata świetności nastały dla niego za panowania seldżuckich sułtanów na początku XIII w. Dziś możemy podziwiać jedynie resztki murów obronnych zamku i charakterystyczną wieżą. Na zachód od twierdzy znajduje się Damlatas Magaresi, czyli Grota Kapiącego Kamienia z przepiękną szatą naciekową i ogromnymi stalaktytami licząca ponad 15 tys. lat. Dzięki wysokiej wilgotności, zawartości dwutlenku węgla, jonizacji i promieniowaniu Grota stała się rajem dla osób z chorobami układu oddechowego. Oficjalnie podaje nawet się, że można wyleczyć tu 80% tego typu schorzeń.

Side to malowniczo położone miasto sięgające historią VII w. p.n.e., które od czasów Aleksandra Wielkiego słynęło z dużego portu handlowego i piractwa. Pojmanych przez piratów ludzi sprzedawano na tutejszej agorze jako niewolników, skąd trafiali przeważnie na wyspę Delos słynącą w średniowieczu jako centrum handlu żywym towarem. W mieście cennymi zabytkami jest rzymski teatr na 25 tys. widzów, bizantyjska bazylika i mury miejskie za którymi rozciąga się plaża. Warto udać się do Muzeum Miejskiego utworzonego w rzymskich łaźniach, gdzie znajduje się wiele zbiorów z okolicznych wykopalisk. Charakterystycznymi budowlami Side są ruiny bliźniaczych świątyń Apollina i Ateny.

Antalya jest najważniejszym miastem Riwiery Tureckiej gdyż posiada międzynarodowy port morski i lotniczy. Najbardziej charakterystyczne zabytki miasta to: cytadela Kaleici, Wieża Zegarowa znajdująca się przy wejściu na Stare Miasto, ozdobiony płytkami ceramicznymi Minaret Yivli i meczet Eski Camii. Uwagę zwiedzających przyciąga również Brama Hadriana będąca potrójnym łukiem z białego marmuru, która powstała w 130 r. na pamiątkę wizyty cesarza. Nieco dalej warto zobaczyć Ścięty Minaret (Kesik), który jest pozostałością starego meczetu zniszczonego w połowie XIX w. przez uderzenie pioruna. Na szczycie klifów podziwiać można mury obronne zbudowane przez Greków oraz Hidirlik Kulesi – wieżę, która pierwotnie była używana jako latarnia morka, a potem zaadoptowano ja do celów obronnych. Ważnym punktem zwiedzania miasta jest bez wątpienia Muzeum Archeologii uważane za jedno z najciekawszych w Turcji.

Belek jest kurortem wybrzeża Morza Śródziemnego, położonym ok. 30 km od Antalyi. Słynie z luksusowych hoteli, które przeżywają oblężenie przez cały rok. W lecie wypoczywają tu turyści korzystający z uroków piaszczystych plaż, lazurowego, czystego morza i hoteli zapewniających wszechstronne usługi dobrej jakości. W zimie jest tu wielu miłośników golfa oraz kluby piłkarskie, które trenują na dobrze wyposażonych przyhotelowych boiskach. Hotele położone są w otoczeniu piniowych lasów, co zapewnia odpoczywającym spokój i odpoczynek od zgiełku miasta. Wiele prywatnych firm i wypożyczalni umożliwia aktywny wypoczynek zarówno przy plaży jak i organizując wycieczki do pobliskich miast pamiętających czasy antyczne. Większość hoteli oferuje animacje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a ich atmosfera i wystrój utrzymany często w stylu orientalnym robi wrażenie nawet na wytrawnych turystach. Kurort słynie z szerokich plaż z drobnym piaskiem, a łagodne zejście do morza stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych jak i dla wypoczynku rodzin z dziećmi. Miasto jest też świetną bazą wypadową do zwiedzania Antalyi, Side, Alanyi, Perge, Aspendos i wielu innych.

Kemer to przepięknie położony kurort Riwiery Tureckiej, gdzie pośród bujnej przyrody i pamiątek starożytności każdy znajdzie coś dla siebie. Lazurowe morze, jaskinie dostępne tylko od strony morza, urokliwe zatoczki, liczne festiwale, „błękitne rejsy”, liczne zabytki i ruiny czy słoneczna pogoda przyciągają co roku tysiące turystów. Kemer ceniony jest jednak nie tylko ze względu na piękne krajobrazy ale też wysoki standard hoteli. Dodatkowymi atutem jest łatwy dojazd do Antalyi gdzie znajduje się lotnisko międzynarodowe oraz bliskość starożytnych miejscowości, jak np. Phaselis, Myra, Demre i Kekova. Do lat 90-tych ubiegłego stulecia Kemer był cichą i urokliwą wioską rybacką, a dziś jest to tętniący życiem i oferujący mnóstwo atrakcji kurort południowego wybrzeża Turcji. Bogata oferta aktywnego spędzania czasu na lądzie, jak i w wodzie.

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(68) "Kurorty w Turcji - ciekawe miejsca, atrakcje, wypoczynek - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(95) "Poznaj najciekawsze kurorty w Turcji - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-13.7109374980911" ["lng"]=> string(17) "-13.5733769457082" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "TUR" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Kurorty w Turcji - ciekawe miejsca, atrakcje, wypoczynek - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Poznaj najciekawsze kurorty w Turcji - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - poleca Veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Kurorty w Turcji - ciekawe miejsca, atrakcje, wypoczynek - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Poznaj najciekawsze kurorty w Turcji - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Poznaj najciekawsze kurorty w Turcji - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca - poleca Veturo.pl