Pilzno – atrakcje turystyczne

Pilzno, podobnie jak cały kraj zachodnioczeski, fascynuje bogactwem historii. Swego czasu pełniło nawet rolę stolicy Czech. Dziś bardziej znane od samego miasta są produkty z niego pochodzące, zwłaszcza piwo Pilzner czy zakłady Škody. 

Każdy spacer po Pilźnie ma w sobie coś z podróży w czasie. W końcu miasto liczy sobie ponad 700 lat! Dlatego ucieszą się niezwykle miłośnicy pięknych, klimatycznych starówek. Rozległy rynek (Náměstí Republiky) niegdyś należał do największych placów w Europie i nie pozwoli się nudzić nikomu. Wśród uliczek, pełnych bogato zdobionych kamienic, trudno przeoczyć imponujący gotycki kościół św. Bartłomieja. Jego strzelista wieża mierzy ponad 100 metrów wysokości, co czyni ją najwyższą w całym kraju. Znajduje się na niej taras widokowy, który pozwoli ujrzeć w pełnej krasie pilzneńską mieszankę starego z nowym – zabudowania starówki oraz miejscowe fabryki. Wnętrza kościoła, podniesionego do rangi katedry przez Jana Pawła II, także nie rozczarowują. Uwagę zwracają wspaniałe witraże, malowidła, a ponadto słynna figurka Pilzneńskiej Madonny, wykonana przez niewidomego, któremu objawiła się Matka Boża.

Ale to nie wszystko. Tutejszy rynek obfituje w skarby architektury mieszczańskiej (np. Dom pod białym jednorożcem – Dům u bílého jednorożce) i renesansowej (ratusz). Poza tym w narożnikach placu Republiki znajdziemy pozłacane fontanny, które nawiązują do symboli Pilzna. Spragnionym czegoś innego, niepoznanego, proponujemy arcyciekawe Muzeum Marionetek, czyli z jęz. czeskiego loutek (náměstí Republiky 23). Jego zbiory, podobnie jak działalność Teatru Alfa, nawiązują do pilzneńskich tradycji teatralnych. Do teatru lalek nawiązuje też pomnik Spejbl i Hurvínek, stojący w Ogrodach Smetany otaczających rynek.

Warto poznać okolice parku. Czeka tam na nas m.in. Muzeum Czech Zachodnich, gdzie lwią część kolekcji poświęcono bodaj najbardziej znanemu czeskiemu wynalazcy Františkowi Křižíkovi, autorowi chociażby popularnej fontanny w Pradze. Jednak chyba największe wrażenie robi na przyjezdnych Wielka Synagoga, trzecia pod względem wielkości tego typu budowla na świecie. 

Nie można być w Pilźnie i nie spróbować oryginalnego napitku! Najlepszym do tego miejscem będzie, oczywiście, browar Prazdroj. Piwo jasne leżakowe, o wyrazistym, chmielowym smaku, rodem z Pilzna, zawojowały świat. W 1842 roku w mieście nad Berounką Josef Groll opracował recepturę pilznerów, które zdobyły tak wielką popularność, że ponad pół wieku później trzeba było zastrzec nazwę Pilsner Urquell. Browar, czyli zespół budynków z charakterystycznymi kominami, znajduje się niedaleko rynku i mieści się za piękną bramą w formie łuku triumfalnego. I chociaż często bywa głównym powodem przyjazdu do Pilzna, dla nas będzie jedynie przystankiem w drodze. Dlaczego? Bo Europejska Stolica Kultury 2015 to coś znacznie więcej niż tradycje piwowarskie.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(109) "Pilzno - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, co warto zwiedzić i zobaczyć w Pilznie - Czechy - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(85) "Pilzno - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Pilznie w Czechach poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(15) "Przemysław Kot" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.7443617973680005661663017235696315765380859375) ["lng"]=> float(13.37585449032049922379883355461061000823974609375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/eCYd7ZslGP8" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "CZE" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Pilzno - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, co warto zwiedzić i zobaczyć w Pilznie - Czechy - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Pilzno - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Pilznie w Czechach poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Przemysław Kot

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/eCYd7ZslGP8

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Pilzno - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, co warto zwiedzić i zobaczyć w Pilznie - Czechy - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Pilzno - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Pilznie w Czechach poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Przemysław Kot

meta_desc: Pilzno - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Pilznie w Czechach poleca veturo.pl